Anne ve babalar, genellikle kendileri ile ergenlikteki gençler arasında aşılamaz bir iletişim engelinin olduğunu düşünürler. Bazı ebeveynler çocuğunu görmezden gelip hayatının bu döneminde onu kendi haline bırakırken bazıları ona karşı suçlayıcı ve çatışmacı bir yaklaşım benimseme eğilimindedirler.

Gerçek şu ki; birçok anne ve baba, ergenlikteki çocukları ile düzgün iletişim kuramadıklarında kendilerini zayıf ve tehdit altında hisseder.

Bu, onlar için çocukları üzerinde kontrol kaybının ve ayrı yollara gitmenin bir başlangıcı anlamına gelir. Çocuk, bir genç olduğunda artık kendi dünyasında olup bitenleri paylaşmıyorsa, ebeveynler de kendilerini kapalı hissederler.

Ancak bunun ötesinde, çocuklarının saklayacak bir şeyleri olduğuna inanırlar. Birçok genç bunu anne-babaları ile kasten uzaklaşmak ya da yabancılaşmak için yapmazlar. Aslında gençler o sırada kim oldukları ve topluma nasıl uyum sağlayabileceklerini çözmeye çalışırlar. Bu süreçte, ona nazikçe ve anlayacağı yöntemlerle yaklaşmak yardımcı olacaktır.

Yeni Yöntemler Deneyin

Gençler birbirleriyle nasıl iletişim kurarlar? Arkadaşları ile gerçek ve yüz yüze bir iletişim kolay olsa bile, genellikle sosyal medyayı kullanmayı tercih ederler.

Mesajlaşmak popülerdir. Sınıfta yan yana otururken ya da birbirlerine birkaç metre uzakta dururken bile, birbirlerine Whatsapp’dan mesaj gönderirler.

Tüm bunlar, yetişkinler için anlaşılmaz görünebilir. Ancak, eğer ergenlikteki çocuğunuz bu yollarla iletişimde daha rahat hissediyorsa, ona katılmaktan korkmayın.

iki genç kız yatakta yan yana uzanırken mesajlaşıyorlar

Konuşmak İçin Zaman Yaratın

Çocuğunuzun size gelip bir şeyler söylediği ama sizin onu gerçekten dinleyemediğiniz zamanlar olabilir. Belki, şu an gerçekten zamanınızın olmadığını söyleyeceksiniz. Ama onun için zaman yaratmalısınız.

Önemsiz bir konu ya da sadece genel bir durum olabilir ama işlerin size kendini yakın hissedebilmesi için daha fazla sohbet etmek her zaman iyidir. Daha anlamlı bir sohbetin sonunda, her zaman konuşmak istediği başka bir şey olup olmadığını sorun. Utanmış olsa bile, ona herhangi bir konuda her zaman konuşabileceğinizi belirtin.

üzgün genç bir çocuk babasıyla sohbet ediyor

Fırsat Yaratın

Bir arkadaşıyla dışarı çıkarken ya da odasına gidip sizden hızlı bir şekilde kaçarken, çocuğunuzla bağlantı kurmak çok zordur. Ebeveyn- ergen iletişimini geliştirmek için, sohbet ve birlikte vakit geçirme zamanlarına ihtiyacınız varsa, onunla iletişim kurmanın yollarını düşünmeye çalışın.

Anne ve babalar, genellikle çocuklarına çok fazla odaklanma hatasına düşer. Ne yazık ki, o “garip” aşamadaki gençler, sadece bu hareketlerden ve dikkatinizden dolayı kendini geri çekmek isteyebilir. Yardıma ihtiyacınız olduğunu söyleyerek, belki de yeni bir kıyafet kombini seçerek veya ertelediğiniz bir görevi üstlenerek, durumu sizin için duygusal olarak zor olduğu için tersine çevirmeyi deneyin.

Ya da, hakkında fikir edinmek istediğiniz bir şey için ona açılın. Bu, işe yarayabilir. Çünkü bu, onun görüşlerine değer veren ve günlük yaşamına katkıda bulunma yeteneğine sahip bir yetişkin olarak gördüğünüz anlamına gelir. Bu, ikiniz için de yeni bir deneyim olacaktır.

genç kız annesiyle sohbet ediyor

Öfkesini Yönetin

Çocuğunuz öfkeli ya da üzgünse, onu mutlaka ciddiye alın. Bir genci asla diğer aile bireylerinin yanında küçümsemeyin. Bu, zaten zor bir durumu daha da alevlendirir.

Kimse, alay edilmekten hoşlanmaz. Kendi endişelerimizin bile başkalarına aptalca göründüğü zamanlar olacaktır. Gençler için de durum benzerdir. Eğer yeterince üzgün ya da öfkeliyse, bu gerçek bir konudur. Öfkeyi tanımak ve kabul ettiğinizi göstermek için, “Böyle hissettiğin için çok üzgünüm” ve “yardım etmek için ne yapabilirim?” demeniz yeterli!

anne ve baba öfkeli kızın yanında onu dinliyorlar

Önerilen Makaleler

Ebeveynlik ve Farkındalık: Mindful Ebeveynlik

Çocuğunuzun Sosyal Fobisi Olup Olmadığını Öğrenin!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı