Anne ve babalar, genellikle kendileri ve gençler arasında aşılamaz bir iletişim engelinin olduğunu düşünür. Sıklıkla, onu görmezden gelme ve çocuğunun yaşadığı bu aşamayı kendi haline bırakma eğilimindedirler. Alternatif olarak, bazı ebeveynler, gençlere karşı suçlayıcı ve çatışmacı bir yaklaşım benimseyebilir.

Gerçek şu ki; birçok anne ve baba, ergenlikteki çocukları açıklamayacak kadar sessiz kaldıklarında zayıflar ve tehdit altında hissederler.

Bu, onlar için çocukları üzerinde kontrol kaybının ve ayrı yollara gitmenin bir başlangıcı anlamına gelebilir. Çocuk, bir genç olduğunda artık kendi dünyasında olup bitenleri paylaşmıyorsa, ebeveynler de kendilerini kapalı hissederler.

Ancak, bunun ötesinde, çocuklarının saklayacak bir şeyleri olduğuna inanır. Bununla birlikte, birçok gencin kendisinin de içe doğru mücadele ettiği unutulmamalıdır. Genellikle, anne-babaları ile kasten uzaklaşmak ya da yabancılaşmak ile ilgili değildir. Çocuğunuz da, muhtemelen kim olduğu ve topluma nasıl uyduğunu çözmeye çalışıyor. Bu süreçte, ona nazikçe ve anlayacağı yöntemlerle yaklaşmak yardımcı olacaktır.

Yeni Yöntemler Deneyin

Gençler birbirleriyle nasıl iletişim kurarlar? Arkadaşları ile gerçek ve yüz yüze bir iletişim kolay olsa bile, genellikle sosyal medyayı kullanmayı tercih ederler.

Mesajlaşmak da popülerdir. Sınıfta yan yana otururken ya da birbirlerine birkaç metre uzakta dururken bile, birbirlerine Whatsapp’dan mesaj gönderirler.

Tüm bunlar, yetişkinler için anlaşılmaz görünebilir. Ancak, eğer ergenlikteki çocuğunuz bu yollarla iletişimde daha rahat hissediyorlarsa, ona katılmaktan korkmayın.

Konuşmak İçin Zaman Yaratın

Çocuğunuzun size gelip bir şeyler  söylediği ama sizin onu gerçekten dinlemediğiniz zamanlar olabilir. Belki, şuan zamanınız olmadığını söyleyebilirsiniz. Ancak, zaman kazanmalısınız.

Önemsiz bir konu ya da sadece genel bir sohbet olabilir; ancak, işlerin yoluna girmesi için daha fazla konuşma yapmak her zaman iyidir. Daha anlamlı bir sohbetin sonunda, her zaman konuşmak istediği başka bir şey olup olmadığını sorun. Utanmış olsa bile, ona herhangi bir konuda her zaman konuşabileceğinizi belirtin.

Fırsat Yaratın

Bir arkadaşıyla dışarı çıkarken ya da odasına gidip sizden hızlı bir şekilde kaçarken, çocuğunuzla bağlantı kurmak çok zordur. Ebeveyn- çocuk iletişimini geliştirmek için, konuşma zamanlarına ve birlikte olma zamanlarına ihtiyacınız varsa, onunla iletişim kurmanın yollarını düşünmeye çalışın.

Anne ve babalar, genellikle çocuklarına çok fazla odaklanma hatasına düşer. Ne yazık ki, o “garip” aşamadaki gençler, sadece bu hareketlerden ve dikkatinizden dolayı kendini koruyabilir. Yardıma ihtiyacınız olduğunu söyleyerek, belki de yeni bir kıyafet kombini seçerek veya ertelediğiniz bir görevi üstlenerek, durumu sizin için duygusal olarak zor olduğu için tersine çevirmeyi deneyin.

Ya da, hakkında fikir edinmek istediğiniz bir şey için ona açılın. Bu, işe yarayabilir. Çünkü bu, onun görüşlerine değer veren ve günlük yaşamına katkıda bulunma yeteneğine sahip bir yetişkin olarak gördüğünüz anlamına gelir. Bu, ikiniz için de yeni bir deneyim olacaktır.

Öfkesini Yönetin

Çocuğunuz öfkeli ya da üzgünse, onu mutlaka ciddiye alın. Bir genci diğer aile bireylerinin yanında küçümsemek iyi değildir. Bu, zaten zor bir durumu daha da alevlendirir.

Kimse, alay edilmekten hoşlanmaz. Kendi endişelerimizin bile başkalarına aptalca göründüğü zamanlar olacaktır. Gençler için de durum benzerdir. Eğer yeterince üzgün ya da öfkeliyse, şu anda gerçek bir konudur. Öfkeyi tanımak ve kabul ettiğinizi göstermek için, “Böyle hissettiğin için çok üzgünüm” ve “yardım etmek için ne yapabilirim?” demeniz yeterli!

Önerilen Makaleler

Ebeveynlik ve Farkındalık: Mindful Ebeveynlik

Çocuğunuzun Sosyal Fobisi Var Mı? Öğrenin!

Ergenlerle Nasıl İletişim Kurulur?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı