Çocuklar büyüdükçe, çevrelerindeki dünyayı merak etmeleri ve sorular sormaları normaldir. Ancak, bazen çok büyük ve cevaplaması zor sorular da sorabilirler.

İnsanlar neden ölmek zorunda?

Hatalar her zaman kötü mü?

Aynı anda hem mutlu hem de üzgün olabilir miyiz?

Çocuklar, cevaplaması imkansız olmasa da, zor sorular sorabilirler. Cevapları yok gibi görünen sorular sorduklarında, yetişkinler de sorunu en azından geçici olarak çözmeye çalışan açıklamalarla yanıt verme eğiliminde olur.

Ancak, basit açıklamalar, çocuğunuzun htiyaç duyduğu veya istediği şey olmayabilir. Bazen çocuklar sadece soruları ve düşünceleri hakkında konuşmak isterler.

Onu Dinleyin!

Çoğu çocuk konuşmayı öğrenir öğrenmez büyük soruları merak etmeye başlar ve çocukluk boyunca bunları düşünmeye devam eder.

Yetişkinlerin bildikleri şeyler hakkında merak duymak, tüm dünyadaki çocuklar için geçerlidir. Bununla birlikte, araştırmalar, büyüdükçe çocukların giderek daha az soru sorduğunu gösteriyor.

Çocuklar genellikle; Allah’ın var olup olmadığını, dünyada neden renklerin olduğunu, zamanın nasıl işlediğini ve hayallerin gerçek olup olmadığı ile ilgili sorular sorarlar. Bunlar, Google’da arayarak yanıtlanabilecek türden sorular değildir. Bunlar, yaşamın herhangi bir aşamasında herkesin merak edebileceği sorulardır.

Bazen sorular cevapları bulmaktan daha önemlidir!

Yüksek Sesle Merak Ediyorlar

İçinde bulunduğumuz salgın döneminde; daha fazla çocuk yalnızlık, karantina, can sıkıntısı, hastalık ve ölüm gibi konular hakkında sorular yöneltiyor. Okullar kapandığında, bir şeylerden yoksun kalmak, onlarda daha fazla merak duygusu uyandırıyor. Bazıları, “Yalnız olmayı seviyorum ama yalnız kalmamız gerekmesi daha farklı” diye düşünüyor.

Asla okulda olmayı sevmeyen bir çocuk bile, evde olmak zorunda olmak, farklı şekilde düşünmesine neden olabiliyor. Bu noktada, soruları cevaplamak ve yanında olduğunuzu hissettirmek, gerçekten de faydalı olacaktır.

Her Konuda Uzman Olmanız Gerekmez

Çocukların yetişkin yardımına ve rehberliğine ihtiyacı olsa da, ebeveynlerin her zaman cevapları veren uzman konumunda olması gerekmez. Sorular hakkında birlikte düşünmek, daha karşılıklı bir etkileşim türüne yol açabilir.Bu şekilde yetişkinler uzman olmak için daha az baskı hissederler.

Çocuklar bu düşündürücü soruları sorduklarında dinleyin, onlara cevap vermenin ve açık bir zihinle cevaplamanın ne kadar zor olduğunu kabul edin.

Küçük Filozoflar Yetişiyor

Bazı açılardan, çocuklar küçük filozoflardır. Birçoğunun dünyanın nasıl çalıştığı hakkında çeşitli varsayımları var. Dünya onlar için yeni bir yer olduğu için, birçok olasılığa da açıklar.

Çocuklarla her zaman cevap vermeye mecbur hissetmeden ne düşündükleri hakkında konuşmak, kendi endişelerini ve fikirlerini keşfetmelerine yardımcı olabilir. Özellikle salgın döneminde, büyük bir belirsizlik döneminde aileler birlikte karantina altındayken, bu sohbetler ebeveynlerin ve çocukların daha derin bir iletişim kurmalarına izin verme potansiyeline sahiptir.

Önerilen Makaleler

Salgın Döneminde Ebeveyn Olmak

Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken 9 Şey

Yaratıcı Bir Dahi Yetiştirmenin 5 Yolu

Pozitif Çocuk Yetiştirmek İçin Kaçınmanız Gereken 8 Şey


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı