Bir çocuğun beyin gelişiminin %90’ı, yaşamının ilk 6 yılında gerçekleşir. Ve yediği yiyecekler, beynini sağlıklı tutmada, çocukları mutlu ve başarılı bir yetişkine dönüştürmede önemli bir rol oynar.

Yapılan araştırmalar; çocukların hayatlarının ilk yıllarında çok fazla şey öğrendiğini, yeteneklerini keşfettiklerini ve benzeri gelişmeler gösterdiklerini ortaya koymaktadır.

  • Bir çocuk dünyaya geldiğinde, beyninin büyüklüğü, bir yetişkininkinin 1/4’ü kadardır.
  • İki yaşına geldiğinde, bir yetişkinin beyninin büyüklüğünün 3/4’üne kadar ulaşır.
  • 5 yaşına geldiğinde, beyni bir yetişkinin beyninin boyutuna çok yakışacaktır. Kulağa harika geliyor, değil mi?

Beyninin büyümesi; öğrenme, hafıza, motor becerileri ve diğer tüm beyin fonksiyonları ve beyin yapılarının da 6 yaşına kadar kurulacağı anlamına gelir. Büyüyen bir beden, ayrıca beyin gücünü arttırmaya yardımcı olacak besin maddelerine de ihtiyaç duyar. Size yardımcı olmak için, çocukların beyin gelişimi için en faydalı 8 besini listeledik:

Beyin Gelişimi İçin Gerekli 8 Besin

1. Kuruyemişler

Protein yüklü, sağlıklı yağ asitleri, vitamin ve mineraller ile dolu kuruyemişler, ruh halini geliştirmeye yardımcı olur ve sinir sistemini kontrol altında tutar. Fındık ve fıstık ezmesi; güçlü bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır. Tiamin, beyin ve sinir sisteminin enerji için glikoz kullanmasına yardımcı olur ve çocuklarınız için bir zorunluluktur!

2. Yumurta

Yumurta, çocuklarda beyin gelişimi için süper bir besindir. Ayrıca, çocukların konsantre olmasına yardımcı olan proteinler ve besin maddeleri sağlar. Haşlanmış, omlet ya da sahanda yumurta olarak yumurta, zengin bir protein kaynağıdır. Ayrıca; hayati vitaminler, mineraller ve antioksidanlar deposudur ve ayrıca bellek gelişimine yardımcı olan kolin için de iyi bir kaynaktır.

3. Meyveler

Çocuğunuzun, polifenol adı verilen bir antioksidan için meyveleri sevmesini sağlayın. Bitter çikolata, polifenol alımı için başka bir seçenektir. Bu besin maddelerinin beyne kan akışını artırarak zihni keskin tuttuğu söylenir.

Çalışmalar, yaban mersini ve çilek özlerinin, hafızayı geliştirdiğini göstermektedir. Yoğurt, yulaf kaseleri ya da kahvaltı tabağına biraz çilek eklemeye ne dersiniz?

4. Balık

Balık, beyni zihinsel becerilerden ve hafıza kaybından koruyan iyi bir D vitamini ve omega-3 yağ asidi kaynağıdır.Somon, ton balığı ve sardalya, bunların zengin kaynaklarıdır. Beyne ne kadar çok omega-3 ulaştırırsak, o kadar iyi çalışır ve çocuklar daha iyi odaklanabilir.

5. Yeşillikler

Yeşil sebzelerin faydaları saymakla bitmiyor! Vitamin, mineraller ve folat ile dolu ıspanak ve diğer yeşil sebzeler; antioksidanlar ve yeni beyin hücrelerinin büyümesine yardımcı olan besin maddeleri ile doludur.

6. Süt Ürünleri

Protein ve B vitaminlerinin iyi bir kaynağı olan süt ürünleri; beyin dokusunun büyümesi için gereklidir. Yağ, beyin sağlığı için önemlidir. Ayrıca, bilgi almak ve göndermek için beyin hücrelerini sağlıklı tutar.

7. Kepekli Tahıllar

Beynin sürekli bir glikoz kaynağına ihtiyacı vardır ve kepekli tahıllar iyi bir seçenektir. Glikozun vücuda salınmasını düzenlemeye yardımcı olan lif içerirler. Ek olarak, kepekli tahıllarda sağlıklı bir sinir sistemi için B vitaminleri de bulunur.

8. Yulaf

Yulaf, beyin gelişimi için çok iyidir; çünkü çocukların sabah ilk şeylere ihtiyacı olan beyin için mükemmel enerji sağlarlar. Lifle dolu olan yulaf, çocuğunuzun beynini enerjik tutar. Ayrıca, beyin işlevini yerine getiren iyi bir E vitamini, B vitaminleri, potasyum ve çinko kaynağıdır.

Önerilen Makaleler

Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuğunuzun Bağışlıklığını Güçlendirecek 10 Besin Önerisi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir