“Karşılaşılan zorluklara etkili çözümler bulmak yeteneği; okulda, ilişkilerde ve yaşamın genelinde başarı için önemli bir beceridir.” 

  • Duyguları yönetir
  • Dürtüleri kontrol eden
  • Dikkat ve odaklanmayı arttırır
  • Geçmiş deneyimlerden elde edilen bilgilerden yararlandırır
  • Yaratıcı düşünmeyi sağlar

Bunu, çocuğunuz lego oynarken bir engelle karşılaştığında; hayal kırıklığına rağmen, elindeki legoyu bırakmadığında görebilirsiniz. Çocuğunuz, beklediğinizin aksine görevine odaklanmaya devam edebilir ve sakinliğini koruyabilir.

Daha önce de lego oynadı ve farklı noktaları denemeye devam etmesi gerektiğini biliyor. Bu nedenle, doğru olanı bulana kadar devam etmek istiyor!

Önerilen Makale

Lego Oyunları İle Beceri Geliştirme

Sorunları, yaşamın normal ve beklenen bir parçası olarak gösterin

İnsanlar, genellikle problemleri negatif olarak düşünme eğilimindedir. Yani, korkacak ve kaçınacak bir şey olarak görürüz. Ancak aslında, problemler günlük yaşamın olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Sorunları bu şekilde göstermek; hem sizi hem de çocuğunuzu pozitif düşünmeye hazırlar. Bir şeyler olur ama siz başa çıkabilirsiniz.

Bir sorundan başarıyla geçtiğinde geçmiş deneyimleri hatırlatın

Daha önce, kendini nasıl sakinleştirdiğini ve bunun onun için olumlu bir şeyle nasıl sonuçlandığını hatırlatın. Örneğin;

  • Düşen Lego kulesini yeniden inşa etmek,
  • Doğru alanları bulmak için çok uğraşmasına rağmen zor bir yapbozu bitirmek,
  • Neredeyse vazgeçmek üzereyken scooter’ın üzerinde denge bulmak için de çok çalışmıştı.

Onun sorunlarını çözmekten kaçının

Çocuğunuzun zorluklarla mücadele etmesini istememeniz tamamen normaldir. İlk tepkimiz, genellikle ona sıkıntı veren şeyden kurtarmak ya da sorunu düzeltmektir.

Ancak, yeni bir beceri öğrenmek; kısa bir süre için rahatsız olacağımız anlamına gelir. Mücadele çocuklar için kötü ya da zararlı değildir, öğrenme sürecinin bir parçasıdır.

Bisiklete binmek için uğraşan çocuğunuzu düşünün. Bisikleti asla bırakmadınız ve çocuğunuz rahatsız edici olabilecek sallantıyı deneyimlemedi. Ancak bu korkutucu anlar, nihayetinde dengesini nasıl koruyacağını bulmaya ve inanılmaz gurur duygusunu deneyimlemesini sağlar.

Problem çözerken kendinizi bir “ortak” olarak konumlandırın

Ona güvendiğinizi söyleyin; çünkü, karşılaştığı sorunları çözmeyi öğrenebilir.  Çocuğunuzun her zaman karşılaştığı zorluklara çözüm üretmesine yardımcı olacaksınız. Ama onun için sorunlarını çözmeyeceksin, çünkü bu onun işi. Kendinizi bir koç olarak görün!

Problemi çözmesi için yaratıcı yollar bulun

Ona ilk olarak, sorunu çözmek için bazı fikirlerinizi duymak isteyip istemediğini sormayı unutmayın.

Bu sorunu nasıl çözebileceğiniz hakkında bazı fikirlerim var. Onları duymak ister misin?

Muhtemelen, çocuğunuz hızla sakinleşecektir. Görünüşte küçük olsa da, bunlar büyük farklar yaratabilir. Hayatlarının ilk yıllarından itibaren çocukların iyi birer problem çözücü olmalarına yardımcı olmak, onlara verebileceğiniz en güzel hediyelerden biridir.

Hayal kırıklıkları ile mücadele etme ve ısrarcı olmalarını sağlamak, ona hem şimdi hem de gelecekte çok faydalı olacaktır.

Önerilen Makaleler

Çocuklarda Mekansal Akıl Yürütme Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Çocuğunuzun Ne Düşündüğünü Anlamak İçin Sorabileceğiniz 5 Soru

Özdisiplinli Bir Çocuk Yetiştirmenin 8 Yolu


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir