Sağlık bir çocuk yetiştirmek, sadece sebzelerini yemesine odaklanmak anlamına gelmez. Kendisi hakkında ne hissettiği de önemlidir! Tüm çocuklar için güçlü bir özgüven duygusuna sahip olma iyidir.

Ancak, pek çok ebeveyn çocuklarının özgüvenli olması için doğru adımların ne olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşar. Onlara çok fazla güven verirseniz ne olur? Onlara doğru şekilde ilgi göstermezseniz ne olur? Bu ebeveynlik işini doğru yapmanın bir yolu var mı?

Anne ve babaların çocuklarının özgüvenli, kendinden emin birer yetişkin olmalarına yardımcı olabilecek 7 öneriyi bir araya getirdik. Tek ihtiyacınız olan biraz sabır; izleyeceğiniz yol sandığınızdan daha kolaydır.

Oyun Zamanlarına Katılın

Oyun zamanları, çocuklar için anahtardır ve ebeveynler de eğlenceye katılırsa, onlarla yepyeni bir şekilde etkileşime girebilirler. Bu, çocuklarınızla birlikte futbol oynamak için işe mola vermek kadar basit olabilir.

Onları Hobi Edinmeye Teşvik Edin

Okul önemlidir. Ancak, bazı çocukların özgüvenlerini temel almak için öğretmenlerden daha fazlasına ihtiyaç vardır. En iyi öğrenciler bile, düzenli olarak katıldıkları okul dışı etkinliklerden yararlanabilirler. Sosyal çevrelerini genişletmeye ve onlara okulda öğrenemeyecekleri beceriler öğretmeye yardımcı olabilir. Kim bilir, çocuğunuz el sanatlarında harika işler çıkarabilir. Bir hobi, çocuğunuzda yaşam boyu bir tutku sağlayabilir.

Tutkularının Peşinden Gitmesine İzin Verin

Çocukların ne yapmaları gerektiğini söylemek cazip gelebilir. Bazı anne-babalar, çocuklarının ne yapmaktan hoşlandığı ve sezgisel olarak hangi etkinliklerle ilgilendiklerini anlamaları için zaman vermezler. Pek çoğu, sanatla ilgilenmek isteyen çocuklarını, ders çalışmaya zorluyor. Bazı anne ve babalar, çocuklarını yorma riski altındadır ve yaratıcı oyunlar oynama şansı vermez. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun “doğru” şeyi yapmasını sağlamaya çalışma yerine, kendi tutkularını takip etmeye teşvik edin.

Küçük Adımlar Atmayı Öğretin

Çocuğunuz bir sonraki Tarkan mı olmak istiyor? Bu harika bir haber! İstediği şeye ulaşabilmesi için, çok küçük adımlar atması gerekir. Çok az insan, her şeyi nasıl yapacağını bilerek doğar. Bu nedenle, anne ve babaların, çocuklarını büyük sıçramalar yerine küçük adımlarla yaşamaya teşvik ederler. Küçük adımlar, uzun vadede büyük zaferler sağlayabilir.

Hedef Yerine Yolculuk Hakkında Bilgi Verin

Hedefler belirlemek önemlidir. Ancak, çocuğunuzun öğrenme sürecinin aynı derecede önemli olduğunu öğretmek en iyisidir. Ayrıca, başarısızlık da sürecin normal bir parçasıdır. Büyük bir yere gelmeden önce, başarısız olan çok önemli olan insanlar oldu. Van Gogh, yaşamı boyunca sadece bir resim satabildi. Çocuğunuz, yanlış bir adımda çok kötü hissetse bile, ısrarcı davranmayı öğretin. Böylece, düşmeyi çok derinlerde hissetmeyecekler.

Kendi Başlarına Çözmelerine İzin Verin

Çocuğunuzun başarısız olduğunu görmek ne kadar zor olursa olsun, onlar için hayatlarını yaşayamazsınız. Çocuğunuzun üzüldüğünü görmek acı verici olabilir. Ancak, uzun vadede onlar için sadece bazı sorunları çözmek daha iyi olacaktır. Bu, yolda daha büyük problemlerle karşılaştıklarında, ihtiyaç duydukları özgüvene sahip olmalarına yardımcı olabilir.

Birlikte Kaliteli Zaman Geçirin

Günün sonunda, çocuğunuzun tek istediği sizinle zaman geçirmektir. Ve sizin için ne kadar önemli olduklarını bildiklerinde, kendilerini daha özgüvenli hissedecekler. Öyleyse, neden evde bir film gecesi düzenlemiyorsunuz? Tüm aile için harika olan bir film tercih edebilirsiniz. “Çocuğum kendine güvenmiyor” diye düşünüyorsanız, bu 7 ipucu işinize yarayabilir!

Önerilen Makaleler

Yaratıcı Bir Dahi Yetiştirmenin 5 Yolu

Oyun Terapisi Çocuğa Ne Kazandırır?

Çocuk Gelişiminde Hayali Arkadaşlar

Kaynaklar

https://mom.com/kids/7-great-ways-to-build-confidence-in-kids/1-join-in-on-playtime


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir