Küçük çocukların güzel, pırıltılı gözlerinin altındaki koyu halkalar ürpertici ve endişe verici olabilir. Çocuklarda göz altı morluğu her zaman endişe verici olmasa da, neyin olup bittiğini merak etmeniz normaldir. Bazen, bebeğiniz alerjilerden daha fazla muzdarip olabilir. Bazen de, genetik olarak bu koyu halkalara daha yatkın olabilir.

Amerikan Pediatri Akademisi üyesi Andrew J. Bernstein, “Çocuklarda göz altı morluğu ve torbalar, genellikle endişe verici bir durum değildir” diyor. “Bu durum; alerjilere ya da uyku eksikliğine işaret ediyor olabilir. Ya da, en yaygın olarak, sadece kalıtsal bir durum olabilir“.

Yetişkinlerle aynı davranışsal nedenlerle olmasa da, aynı fizyolojik nedenlerle, çocukların göz altlarında da morluklar oluşabilir.

Göz çevresindeki cilt, yüzün diğer bölümlerinden daha ince ve saydamdır. Bu nedenle, göz çevresindeki yumuşak dokuyu tamamen kaplayamaz. Bazı insanlar için, küçük çocuklar için bile, bu durum göz altı morlukları ile sonuçlanır.

 • Ödem ile birlikte, göz altı morlukları ve torbalar bazen daha da kötüleşebilir. Bu nedenle, tuzlu bir yemekten sonra daha kötü görünebilir.
 • Uyku eksikliği, göz altındaki kan damarlarının genişlemesine neden olabilir. Bu da, ödemi arttırarak daha koyu ve daha şiş gözlere neden olur.

Çocuklarda Göz Altı Morluğu Nedenleri

Çocuklarınızın göz altlarında koyu halkaların olmasının muhtemel nedenleri:

 • Genetik yatkınlık: Çocuklarda göz altı morluğu genellikle genetik yatkınlıktan kaynaklanır. Yani, yaşamlarının geri kalanında uğraşacakları bir şey olacak.
 • Bebek alerjiler: Alerjiler, kan akışını kısıtlayabilir. Bu da, göz altındaki damarları genişletebilir ve koyulaştırabilir.
 • Uyku eksikliği: Alerjiler ile aynı şekilde, uyku eksikliği de kan akışını kısıtlar. Bu da, daha az uyku ve daha fazla göz altı morluğu anlamına gelir.
 • Ödem: Çocuğunuz çok fazla tuzlu yiyecek mi yedi? Sonrasında, göz altlarının ne kadar şiştiğini görüyor musunuz?
 • Burun tıkanıklığı: Burnun uzun süreli tıkanıklığı, cilt altındaki damarlara baskı yaparak bölgede kan akışını kısıtlayabilir. Bu da, çocuklarda göz altı morluğuna neden olabilir.
 • Astım: Uzmanlara göre, göz altı morlukları astım için erken dönem belirtilerinden biri olabilir. Astımın diğer belirtileri arasında; solunum ve balgamdaki değişimler, hapşırma, yorgun ve zayıf hissetme gibi belirtiler de yer alır.

Çocuklarda Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer?

Göz altı morluğu tedavisi

Göz altı morluklarına neden olan faktör tedavi edildiğinde, durum daha iyiye gidebilir ve tedavi gerekmeyebilir. Bununla birlikte, çocuklarda göz altı morluğunu önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler vardır:

– Morluk alerjik bir durumdan kaynaklanıyorsa, tetikleyiciden uzak durduğundan emin olun.

– Sinüs enfeksiyonu ya da astım teşhisi konulduysa, doktorunuza danışın ve tedavi planlayın.

-Çocuklarınızın hassas cildine zarar verebileceğinden, cilt aydınlatıcı kremler kullanmaktan kaçının.

-Çocuğunuzun iyi ve kaliteli bir gece uykusuna sahip olduğundan, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uyguladığından emin olun.

Evde göz altı morlukları tedavisi

Altta yatan nedenin tedavi edilmesinin yanı sıra, göz çevresini yatıştırmaya yardımcı olabilecek birkaç doğal reçeteyi denemeyi düşünebilirsiniz. Bazıları gözde tahrişe neden olabileceğinden, küçük çocuklar üzerinde denemeden önce küçük bir bölgede test edin. Ayrıca, denemeden önce doktorunuza danışmanız önerilir.

 1. Badem yağı: Bir kulak temizleme pamuğuna 2-3 damla badem yağı dökün ve göz çevresini silin. 15 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bunu, 6-7 hafta boyunca tekrarlayın.
 2. Soğuk kompres: Bir bezi soğuk suya batırın ve 20 dakika boyunca çocuğunuzun gözlerinin üzerinde bekletin. Dilerseniz, buz küplerini bezle sararak da yapabilirsiniz.
 3.  Buhar soluma: Çocuğunuza buhar banyosu yaptırın.
 4. Salatalık: Salatalığı ezin ve suyunu çıkarın. Pamuğu bu suya batırın ve çocuğunuzun gözlerine yerleştirip 15 dakika bekletin. İşlemi haftada 3 kez tekrarlayın.
 5. Süt ve safran: Bir çay kaşığı süt ve safranı karıştırın göz altına uygulayın ve 15 dakika bekletin. Haftada 3 kez tekrarlayın.
 6. Süt kreması: Süt kremasını gözlerinin altına sürün ve 15 dakika bekletin. Haftada 3 kez tekrarlayın. Krema, gözde tahrişe neden olabileceğinden, alt göz kapağına çok yakın uygulamamaya dikkat edin.

Yukarıdaki doğal reçeteleri, evde çocuklarda göz altı morluğu tedavisi için kullanmadan önce, doktorunuza danışmanız en iyisidir.

 

 

Kaynaklar

https://www.momjunction.com/articles/undereye-dark-circles-in-kids_00383604/

https://healthcare.utah.edu/the-scope/shows.php?shows=0_1mln6yw5


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
3
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
7
Bayıldım!
Garip Garip
4
Garip
Sevmedim Sevmedim
3
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı