Şimdilerde yürümeye başlayan çocuğunuzu bakıcı ile bırakarak onu sürece hazırlamak mı istiyorsunuz?

Ailesine güvenli bir şekilde bağlanmış bir çocuğun; anne ya da babasından ayrılmasını hayatı tehdit eden bir ayrım olarak algılamasını protesto etmesi normaldir. Çocuğunuz zamanla, ayrıldıktan sonra geri döneceğinizi öğrenir. Ancak, bunu henüz tam olarak anlayamaz.

Çocuklar, zamanlarını bağlı oldukları insanlarla geçirmek için tasarlanmıştır. Anne ve babalar, kardeşler, kuzenler, büyükanne ve büyükbabalar… Bakıcısına bağlı olana ve ihtiyaçlarını karşılayabileceği konusunda ona güvenebileceğini bilene kadar, kendini tamamen güvende hissetmez. Yani, sizin göreviniz; çocuğunuzun bakıcısı ile bağ kurmasına yardımcı olmak ve bakıcının çocuğunuzun ihtiyaçlarını anlayabilmesine yardımcı olmaktır.

İşte, çocuklarda ayrılık kaygısını önlemek için, bakıcıya alışma sürecinde yararlanabileceğiniz 8 ipucu!

1-)Bakıcısıyla İlişkisini Kolaylaştırın

Çocuğunuz, henüz sizsiz yapmaya alışkın değildir. Başka biriyle kendini güvende hissetmesi zaman alır. Ondan ayrılırken üzgün olmasını engellemenin tek yolu, bakıcısıyla arasında harika bir ilişki geliştirmesidir.

Yine de, ilk zamanlar ayrılmanızı protesto edecektir. Burada, bakıcının onu teselli edebilmesi gerekir. Çocuğunuz 15 dakika boyunca ağlamaya devam ederse; bu, bakıcının sunduğu rahatlığı kabul etmeye istekli olmadığı anlamına gelir. Peki, çocuğunuz ve bakıcı arasında ilişkiyi nasıl kolaylaştırırsınız?

  • Sizin yanınızdayken, bakıcıyla etkileşimde bulunması konusunda iyi deneyimlere sahip olmasını sağlayın.
  • Çocuğunuzun yanında, bakıcıyla aranızda sıcak bir ilişki kurun.
  • Buzdolabının üzerine bakıcısının bir fotoğrafını koyun ve sık sık onun hakkında sıcak konuşmalar yapın.

2-)Bu Yeni Durumda Rahat Etmesine Yardımcı Olun

Onu siz olmadan orada bırakmadan önce; bakıcıyla birkaç sabah ya da sabahın bir kısmını harcayarak, bu deneyimi kolaylaştırın. Çocuğunuzun diğer çocuklarla ve özellikle bakıcısıyla olan bağını kolaylaştırın.

3-)Kısa Ayrılıklarla Başlayın

Bu yeni durumda rahat hissettikten ve bakıcısıyla daha fazla ilişki kurduktan sonra; kısa süreli ayrılma alıştırmaları yapın. Vedalaşın ve ağlamayı bıraktığı anda geri dönün.

Kısa ayrılık süreleri ile başlarsanız, çocuğunuz her zaman geri döneceğinizi daha çabuk öğrenir. Yavaş yavaş, ayrılıkları uzatarak sürece alışmasını sağlayabilirsiniz. Ama her zaman, o ağlarken geri dönmemeye çalışın. Yoksa, ağlamanın sizi geri getirebileceğini düşünecek ve bu taktikten vazgeçmesi zor olacaktır!

4-)Bir Ayrılık Rutini Geliştirin

Örneğin, ona her zaman kısa bir hikaye okuyun, sonra ona sarılıp onu sevdiğinizi söyleyin. Geri döndüğünüzde; onu bakıcısına emanet etin ve sonra standart ayrılık sözünüzü söyleyin: “Seni seviyorum, beni seviyorsun. Saat 3’te geri döneceğim”. Her gün bu ayrılık rutininize sadık kalın. Bu, çocuğunuzun tam olarak ne olacağını bilmesini sağlayacaktır.

5-)Size Ait Bir Nesne Bırakın

Ona, size ait bir eşarp gibi bir nesne verebilirseniz; siz yokken bununla rahatlayabilir. Ancak, ayrılırken yere atarsa şaşırmayın. Uzmanlar, çocuğunuza sevgi vermeyi önerir ve bu elbette faydalıdır. Ancak, ailesine güvenli bir şekilde bağlanmış hiçbir çocuk, onların yokluğunda küçük bir konfordan daha fazlasını bulamaz.

6-)Çocuğunuzun Neler Olduğunu Anlamasına Yardımcı Olun

Dili henüz sınırlı olabilir, ancak yine de çok şey anlıyor. Ne olacağını açıklayarak güvence verirseniz, başa çıkmasını kolaylaştıracaktır. Ayrılıktan vazgeçmeyin ve siz yokken nasıl eğleneceğini anlatmaya devam edin:

Önce sana bir hikaye okuyacağım. Sonra, Ayşe Teyze’yi bulacağız ve o seninle olacak. Sonra, “Görüşürüz bebeğim” diyeceğim. Sonra, işe gitmek için evden ayrılacağım. Seninle vedalaşacağım. Sen de, Ayşe teyzenle birlikte pencereden el sallayacaksın. Sonra, onunla birlikte sevdiğin şarkılarda dans edeceksiniz. Üzgün hissedebilirsin ama müzik ve dans iyi hissetmeni sağlayacak. Sonra, atıştırmalıkların olacak. Parkta birlikte oyun oynayacaksınız, evde hamur oynayacaksınız ve öğle yemeği yiyeceksiniz. Öğle yemeğinden sonra eve döneceğim. Anneler, eve hep geri döner.

7-)Gizlice Kaçmanın Cazibesine Kapılmayın

Bu, uzun vadede ayrılma kaygısını daha da kötüleştirecektir. Gözyaşlarına boğulduğunda, sakince şunları söyleyebilirsiniz:

Gitmemi istemediğini biliyorum, ancak öğle yemeğinden kısa bir süre sonra geri döneceğim. Sana dışarıdan el sallayacağım ve Ayşe Teyzenle birlikte camdan bana bakacaksınız.

Sonra evden ayrılın. Geri dönmeyin ve çocuğunuzun ağlamasına direnin. Size el sallamaya başlaması günler ve hatta haftalar alabilir. Ancak, daima ona el sallamalısınız.

8)Onu Rahatlatmak ve Dikkat Dağıtmak İçin Neler Yapabileceğinizi Bakıcıyla Birlikte Önceden Tartışın

Çocuğunuzun bakıcı tarafından rahat hissetmesi önemlidir. Çocuğunuzu sadece susturabilen değil, aynı zamanda ağlayan bir çocukla rahat olan birini istersiniz. Dikkat dağınıklığı geçici olarak işe yarayabilir. Ancak, çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu şey; güvende olduğunu anlamasını sağlayacak birine sahip olmaktır. Bu nedenle, dikkat dağınıklığı tek başına yeterli değildir. Bakıcınızdan, çocuğunuza şunları söylemesini isteyin:

Ağlıyorsun… Annene veda ettiğin için üzgünüm… Seni güvende tutmak için buradayım… İstediğin kadar ağlayabilirsin… Ağlamayı bitirdikten sonra kendini daha iyi hissedeceksin ve birlikte eğleneceğiz…

Diğer yandan, çocuğunuz geceleri ve hafta sonları sizinle birlikte olacaktır. Gündüzleri bakıcının, anne ve baba gitmiş olsa bile; şu anda orada yapmak için harika ve eğlenceli şeylerin var olmasına yardımcı olması gerekir. Ayrıca, çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olacak dikkat dağıtıcı unsurlar da planlayın.

Önerilen Makaleler

Çalışan Anneler Çocuklarına Nasıl Davranmalı?

Çalışan bir anne misin?

Çalışan Anne Olmak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı