Paranın değeri hayatı sürdürebilme çabası içindeyken çoktur. Çocuklarınıza paranın değerini ve tasarrufun önemini öğretmek için asla çok erken değildir. Bu, büyüdükleri zaman makul harcamalar yapmalarını sağlayacaktır.

Paranın sorumlu bir şekilde ele alınmasının ilkelerini öğrenmek, çocuğunuza, büyüdüğünde bu konuda ilerlemek için birçok fırsat sunacaktır. Bu nedenle, genç yaşta bile çocukların paraya saygı duymaları önemlidir. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Bu yazıda, çocuklara paranın değerini öğretebileceğiniz 6 stratejiden bahsedeceğiz!

1.Matematiğin Temellerini Genişletin

Çocuğunuz okula başladıktan ve matematiğin temellerini öğrendikten sonra, onları para konusunda eğitilmeye ve biraz pratik yapmaya itebilirsiniz.  Evde para oyunları oynayın veya bilgisayara/tablete indirin. Bu şekilde, çocuğunuz paranın gerçekte nasıl kullanılacağını öğrenecektir.

elinde defter tutan şaşkın bir erkek çocuk

2. Ona Bir Kumbara Alın

Bu basit hareket, çocuğunuza tasarruf etmenin önemini öğretecek ve paranın değerini anlama konusunda sorumluluk duygusu verecektir. Çocuğunuzu belirli bir zaman diliminde belirli bir miktarı toplamasına teşvik edin. Ya da, belirli bir konuda tasarruf etmesini önerin.

Seçtiğiniz bir tarihte, kumbarayı açın ve ne kadar biriktirdiğini hesaplayın. Çocuğunuzu daha fazla tasarruf etmeye teşvik etmek için görsel bir kayıt tutun. Ona, basit kayıt tutmanın temellerini öğretin.

elinde kumbara tutup gülümseyen bir kız çocuğu

3. Banka ile Tanıştırın

Çocuğunuzu bankaya götürün ve onun adına tasarruf hesabı açın. Veznedarla konuşturun ve işlerini kendisinin yönetmesini sağlayın. Koşulları ve şartları anladığından emin olun. Daha sonra, haftalık ya da aylık olarak düzenli tutarlar yatırmayı taahhüt ettiğini belirtin. Çevrimiçi olarak hesapların durumunu görmesini sağlamak onu motive edecektir.

bozuk paraları üst üste dizmeye çalışan iki erkek çocuk

4. Tasarruflarını Nasıl Harcayacağını Planlamaya Teşvik Edin

Gelecekteki harcamaları planlamak, çocuklarınızı tasarruf hedeflerine ulaşmaları için motive eder. Çocuğunuza yeterli parayla istediklerini satın alabileceğini hatırlatır. Büyük hayaller kurmasına izin verin. Hedeflerine daha hızlı ulaşması için daha fazla tasarruf etmeye teşvik edin.

önlerinde bir sürü para olduğu için mutluluktan çıldıran iki erkek çocuk

5. Kendi Alışverişini Yapmasına İzin Verin

Alışverişe gittiğinizde, ona bir ödenek verin. Daha sonra, para harcamaya yönelik tutumlarını gözlemleyebilirsiniz. Çocuğunuz verdiğinizden daha fazla harcama yapmak istiyorsa, ona daha sabırlı ve tutumlu olmasını tavsiye edin.

Çocuğunuzu makul harcamalar konusunda eğitin ve alışveriş yaparken öncelikleri açıklayın. Günün sonunda, en önemli şeyin, istediklerini satın alabilecekleri, çünkü paradan tasarruf edebildiklerini hatırlatın.

anne ve baba alınacak meyveyi oğullarının seçmesine izin veriyor

6. Ödemeleri Nakit Yapın

Kredi kartları, ödeme yapmak için çok caziptir fakat çocuğunuza paranın nasıl kullanıldığını öğretmek istiyorsanız eline para verip sorumlu bir şekilde kullanmasını sağlamak doğru yoldur.

Çocuğunuza paranın değerini ve tasarruf etmenin önemini öğretmenin en iyi yolu örnek teşkil etmek ve sorumluluk vermektir.

Bu basit ama etkili stratejiler, çocuğunuzun parayı sorumlu bir şekilde nasıl kullanacağını öğrenmesini sağlayacaktır!

Önerilen Makaleler

Nasıl Azimli Bir Çocuk Yetiştirilir?

Öz Disiplinli Bir Çocuk Yetiştirmenin 8 Yolu


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı