Para, hayatın önemli bir parçasıdır. Çocuklarınıza paranın değerini ve tasarrufun önemini öğretmek için asla çok erken değildir. Bu, büyüdükleri zaman makul bir şekilde harcama yapmalarını sağlayacaktır.

Paranın sorumlu bir şekilde ele alınmasının ilkelerini öğrenmek, çocuğunuza, büyüdüğünde bu konuda ilerlemek için birçok fırsat sunacaktır. Bu nedenle, genç yaşta bile çocukların paraya saygı geliştirmeleri önemlidir. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Bu yazıda, çocuklara paranın değerini öğretebileceğiniz 6 stratejiden bahsedeceğiz!

1.Matematiğin temellerini genişletin

Çocuğunuz, okula başladıktan ve matematiğin temellerini öğrendikten sonra, onları para konusunda eğitmeye ve biraz pratik yapmaya başlayın. Evde para oyunları oynayın veya bilgisayara/tablete indirin. Bu şekilde, çocuğunuz paranın gerçekte nasıl kullanılacağını öğrenecektir.

2. Ona bir kumbara alın

Bu basit hareket, çocuğunuza tasarruf etmenin önemini öğretecek ve parayı ele alma konusunda sorumluluk duygusu verecektir. Çocuğunuzu belirli bir zaman diliminde belirli bir miktarı toplamasına teşvik edin. Ya da, belirli bir konuda tasarruf etmesini önerin.

Seçtiğiniz bir tarihte, kumbarayı açın ve ne kadar biriktirdiğini hesaplayın. Çocuğunuza daha fazla tasarruf etmeye teşvik etmek için görsel bir kayıt tutun. Ona, basit kayıt tutmanın temellerini öğretin.

3. Banka ile tanıştırın

Çocuğunuzu bankaya götürün ve onun adına tasarruf hesabı açın. Veznedarla konuşturun ve işlerini kendisinin yönetmesini sağlayın. Koşulları ve şartları anladığından emin oldun. Daha sonra, haftalık ya da aylık olarak düzenli tutarlar yatırmayı taahhüt ettiğini belirtin. Çevrimiçi olarak hesaplara daha rahat ulaşmak da iyi olacaktır.

Kendi banka hesabına sahip olmak, çocuğunuzu daha fazla tasarruf için motive edebilecek bir başarı hissi verecektir.

4. Tasarruflarını nasıl harcayacağını planlamaya teşvik edin

Gelecekteki harcamaları planlamak, çocuklarınızı tasarruf hedeflerine ulaşmaları için motive eder. Çocuğunuza yeterli parayla istediklerini satın alabileceğini hatırlatır. Büyük hayaller kurmasına izin verin. Hedeflerine daha hızlı ulaşması için daha fazla tasarruf etmeye teşvik edin.

5. Kendi alışverişini yapmasına izin verin

Alışverişe gittiğinizde, ona bir ödenek verin. Daha sonra, para harcamaya yönelik tutumlarını gözlemleyebilirsiniz. Çocuğunuz verdiğinizden daha fazla harcama yapmak istiyorsa, ona daha sabırlı ve tutumlu olmasını tavsiye edin.

Çocuğunuzu makul harcamalar konusunda eğitin ve alışveriş yaparken öncelikleri açıklayın. Günün sonunda, en önemli şeyin, istediklerini satın alabilecekleri, çünkü paradan tasarruf edebildiklerini hatırlatın.

6. Ödemeleri nakit yapın

Kredi kartları, ödeme yapmak için çok caziptir. Çocuklarınıza bir şeyler satın almanın en iyi yolunun cebindeki parayla olduğunu gösterin. Eline para vermek, parayı sorumlu bir şekilde nasıl kullanacağını öğretmenin en iyi yoludur.

Çocuğunuza paranın değerini ve tasarruf etmenin önemini öğretmenin en iyi yolu örnek teşkil etmek ve ona sorumluluk vermektir. Ona satın almak isteyebileceği şeyler için bir ödenek verin ve çeşitli şekillerde tasarruf etmesi için teşvik edin.

Bu basit ama etkili stratejiler, çocuğunuzun parayı sorumlu bir şekilde nasıl kullanacağını öğrenmesini sağlayacaktır!

Önerilen Makaleler

Nasıl Azimli Bir Çocuk Yetiştirilir?

Özdisiplinli Bir Çocuk Yetiştirmenin 8 Yolu


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir