Psikologlar, ilk olarak 19.yüzyılın başlarında çocuklarda hayali arkadaşlar ile ilgilenmeye başladılar. Çünkü, çocuklarda duygusal bir dengesizlik ya da psikolojik sorunların bir göstergesi olabileceğinden endişe ettiler.

Ancak, zaman içinde bu hayali oyun arkadaşları hakkında daha fazla şey öğrendikçe ( gerçekte tam tersi olduğunu ve olumlu gelişimsel ilerlemeye katkı sağladıklarını), giderek daha popüler bir konu haline geldi.

Çocuklarda hayali arkadaşlar, düşündüğünüzden daha yaygındır. Bazı çalışmalar, çocukların %65’inde hayali oyun arkadaşı olduğunu gösteriyor.

Çocuklar Neden Hayali Arkadaşa İhtiyaç Duyar?

“Çocuklar, genellikle 3 ile 5 yaş aralığında hayali arkadaşlar geliştirmeye başlıyor”.

Hayali arkadaşlar, yalnızca gelişimini sağlıklı bir şekilde gösteren çocuklarda değil; Down Sendromu olan ya da otizm teşhisi konmuş çocuklarda da görülmektedir.

Çocuklar, pek çok farklı nedenden dolayı hayali arkadaşlara sahip olurlar ve her hayali arkadaş, çocuğun kendi yaratıcılığına özgü ve özeldir. Ancak, buradaki ortak neden; çocukların yalnızlığını hafifletmesidir.

  • Hayali bir insan olduğunda, her zaman oyun oynayacağınız biri vardır.

Bu, ilk doğan çocukların ya da kardeşi olmayan çocukların hayali oyun arkadaşı olma olasılığının daha yüksek olmasının bir nedenidir.

Bir hayali arkadaş yaratmanın diğer bir yaygın nedeni de; kötü davranışlar ya da yaramazlıklar için suçlayacak birinin olmasıdır.

Hayali Oyun Arkadaşının Faydaları

Yapılan araştırmalar; hayali arkadaşı olan çocukların, hayali bir arkadaşı olmayan çocuklara göre sosyal farkındalıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Örneğin; hayali bir arkadaşı olan bir çocuk, kendisini başka birinin yerine daha iyi bir şekilde koyabilir. Bir hayali arkadaş, sosyal durumlarda onlara yardımcı olabilir.

Bazı çalışmalarda; hayali arkadaş sahip çocukların, insanların görünüşünden çok zihinlerine odaklandığı bulunmuştur. Örneğin; bu çocuklar, arkadaşlarını tanımlarken, görsel ipuçları yerine kişilikler hakkında daha fazla konuşma eğiliminde olurlar.

Bir çalışmada; hayali arkadaş sahip çocukların, diğerlerine göre daha yaratıcı olduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte, zaman içinde hayali bir arkadaş ile oynamak, bir çocuğun sosyal yeteneklerinin daha da gelişmesini sağlayabilir.

Tüm bunlar, çocukluk çağında olumlu sosyal ve duygusal gelişmeleri gösteren işaretlerdir. Çocuk büyüdükçe, sosyal dünyayı daha iyi anlar. Çoğu çocuk, bu nedenle birkaç yıl sonra hayali arkadaşı ile oyun oynamayı bıraksa da, bazıları onlarla oyun oynamaya devam eder.

Hayali arkadaşı olan ergenlik çağındaki çocukların; hayali arkadaşı olmayan çocuklara göre durumlarla baş etme becerileri daha gelişmiştir. Ayrıca, sosyal ortamlara daha iyi uyum sağlamaktadır.

Nadiren de olsa, yetişkinlerin de hayali arkadaşları olabilir.

Ebeveynlerin Rolü

Anne ve babalar, çocukların hayali arkadaşlarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini merak ederler. Yapılan çalışmalarda elde edilen veriler; burada yapılacak en iyi şeyin;

  • Çocuğun hayali arkadaşı olduğunu kabul etmek ve onu onayladığını göstermektir.

Çocuğunuz akşam yemeklerinden önce hayali arkadaşı ile mi oynuyor? Ona, hayali arkadaşı için de masada yer ayarlamasını önerebilirsiniz.

Her hayali arkadaş, iyi bir oyun arkadaşı olmayabilir. Örneğin, bazılarını oyuncaklarını paylaşmayabilir ya da çocuğun istediklerini yapmayabilir. Bu durumlarda, sorunların giderilmesi için ebeveynlerin dahil olması gerekebilir. Bu arkadaşlar olumlu görünmese de, çocukların sosyal ilişkilerini geliştirebilir.

“Nadiren de olsa, endişe verici olabilir”

Tabi ki, ebeveynlerin hayali oyun arkadaşları hakkında endişelenmesi gereken nadir durumlar vardır. Örneğin, çocuğunuz hayali arkadaşının gerçek olduğunu düşünüyorsa, bu endişe verici olabilir.

Hayali arkadaşları olan çoğu çocuk, kendi hayal dünyası ve gerçeklik arasındaki farkı bilir. Dolayısıyla, çoğu hayali arkadaş, çocukların ne kadar yetenekli olduklarının bir göstergesidir. Ve aslında, onlara fayda sağlayabilecek iyi bir örnektir.

İlginizi Çekebilir

Oyun Terapisi Çocuğa Ne Kazandırır?

Test Edin: Çocuğunuz Okula Başlamaya Hazır Mı?

Çocuklarda Arkadaş Yönetiminin İpuçları

Kaynaklar

https://theconversation.com/how-imaginary-friends-could-boost-childrens-development-108525

https://www.psychologytoday.com/us/blog/growing-friendships/201301/imaginary-friends


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı