Çocuğunuz kendi başına oyun oynamıyorsa, bunda endişelenecek bir şey yok. Erken dönemde yetişkinlerle ve diğer çocuklarla etkileşime girmede iyi olması, gelişmekte olduğunun iyi bir işaretidir. Bununla birlikte, çocuğunuz her zaman size ya da başka bir oyun arkadaşına sahip olmayacak ve yalnız başına oynamaya alışması gerekecek. Bu yazıda, çocuğunun kendi başına oyun oynamasını sağlamak için ebeveynler için bazı stratejileri listeledik:

1.Yavaş yavaş başlayın

Çocuğunuzu, onu birkaç dakika yalnız bırakacağınız konusunda önceden uyarın. Ancak, çok ileri gitmeyin ve söylediğiniz zaman geri geldiğinizden emin olun. Zamanla, sizin yakınlığınıza duyduğu ihtiyaç azalacak. Yapmamanız gereken şey; size bakmadığı bir anda gizlice kaçmaktır. Çünkü, bu onu korkutabilir ve dikkat talebini arttırabilir.

2. Oyuncakları değiştirin

Birkaç oyuncağı bir kutuya atın ve bir süre kaldırın. Eşyaları yeniden ortaya çıkardığınızda, ona yeni görünecek ve iyi bir dikkat dağıtıcı olacaklardır. En azından bir süreliğine!

3. Davranışı modelleyin

Çocukları bağımsız olmaya ve kendi başlarına oynamaya teşvik etmek için ebeveynlerin kendileri için bu davranışı modellemesi gerekir. Çocuğunuzun yanında kitap okurken onun da bir kitaba bakmasını ya da siz faturaları kontrol ederken onun da masanın üzerinde boyama kitabı ile meşgul olmasını isteyebilirsiniz. Yanlarında benzer etkinlikler yapmanın büyük bir yararı var.

4. Oyun planlaması yapın

Şu günlerde, diğer çocuklarla oynaması pek mümkün değil. Ancak, sosyal mesafeye ihtiyaç duyulmadığında, oyun planlamaları yardımcı olabilir. Aksini düşünseniz de, tek başına oyun oynama bir anda gelişmez. Aslında, başkaları ile etkileşim kurarak gerçekleşir.

Saklambaç oynayarak ya da evcil oynayarak geçirilen saatlerde, çocuğunuz  sırayla oynamayı ve sabır geliştirmeyi öğrenir. Bunlar, onu sizin eğlendiremeyeceğiniz zamanlarda, kendi başına yetebilmesi için ihtiyacı olan becerilerdir.

5. Onu da dahil edin

Yaptıklarınıza dahil ederek çocuğunuzun dikkatinize olan ihtiyacını kabul edin. Bulaşıkları yıkamanıza, çamaşırları katlamanıza ya da yemek masasını toplamanıza yardım ettirin. Görevler bittiğinde eğlenin. Bu, ona sonunda bir başarı hissi verecektir.

Çocuğunuzu kendi kendine oyun oynamaya alıştırmanın devam eden bir süreç olduğunu unutmayın. Yani, eğer biraz zaman alıyorsa paniğe kapılmayın.

Önerilen Makaleler

Çocuklarda Zeka Geliştiren 5 Oyun Önerisi

Oyun Terapisi Çocuğa Ne Kazandırır?

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Bilgisayar Oyunları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı