Kabul edelim; özellikle minik eller ve parmaklar için, makas kullanımı ilk başta garip gelebilir. Küçük çocuklar; ellerini ve parmaklarını nereye koyacağını, makası nasıl açıp kapatacağını ve onu nasıl tutacağını bulmalıdır.

İnce motor becerileri, son yıllarda azalıyor ve araştırmacılar, bunun çocukların oyun oynamak için daha az zamana sahip olmalarından kaynaklanabileceğini düşünüyor. Anne ve babalar çalışıyor, herkes daha yoğun ve ekran zamanları hiç olmadığı kadar fazla!

Bir yetişkinle yapılan pratikler ve eğlenceli aktiviteler, çocuğunuzun makas tutma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Peki, çocuğunuza makas tutma ve kesmeyi öğretme için neler yapabilirsiniz? Bunun için evde atacağınız küçük adımlar, okul öncesi ve de özellikle okul çağı için çok faydalı olabilir!

Evde Makas Tanıtımına Başlamanın Yolları

El ve parmak güçlendirme aktivitelerinden yararlanın ve bu konuda yaratıcı olun. Su ve püskürtme şişeleri kullanmak, topları sıkmak, kaplardan su boşaltmak gibi su oyunu aktiviteleri de faydalı olabilir.

Cımbız ya da maşa ile küçük nesneleri toplamak, hem eğlenceli hem de faydalı olabilir. Ona şöyle diyebilirsiniz;

Bu kaba iki dakika içinde kaç top koyabilirsin?

Bu, çocuğunuzun ince motor becerileri geliştirmesine yardımcı olur ve el yazısı gibi önemli becerilerin temelini oluşturur.

Gözlerinizi Üzerinden Çekmeyin

Makas kullanımına sizin gözetiminizde başlaması her zaman daha iyidir. Yavaş başlayın ve çocuğunuzun kendi hızında ilerlemesine izin verin. Güvenlik konusunda endişeli misiniz? Oyun hamuru makası ile başlamak daha iyi olabilir. Sonunda, çocuğunuz sadece hamur kesebilen makaslardan artık mezun olabilir.

Çocuğunuz Sol Ele Yatkınsa Makası Sola Alın

Gerçek el hakimiyet, yaklaşık 5 veya 6 yaşına kadar gelişmez. Birçok çocuk, elleri arasında geçiş yapar. Gerçekten emin değilseniz, her el için bir makas satın alın ve çocuğunuzun hangisinde daha rahat ettiğini gözlemleyin.

Önce Düz Bir Çizgide Kesim Yapın

Gazetedeki kuponları kesmek, çocukların makas pratiği yapmasını sağlamanın ekonomik ve harika bir yoludur.

Başarılarını Ödüllendirin

Oyun hamuru makasını uygun bir şekilde tutarak kullandığını gördüyseniz, bunu ona söyleyin! Övgü, güçlü ve yararlı bir ödüldür.

Küçük çocukların keşfetmelerine izin vermek iyidir. Başarıya; oyun, pratik ve sabır yoluyla ulaşacaklardır!

Önerilen Makaleler

Çocuklarda İnce Motor Becerilerini Geliştirmenin Yolları

Evde Uygulanabilecek Montessori Etkinlikleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir