Çocuklarda Empati Kurma Yeteneği

Empati kurmak, neredeyse herkesin istediği bir şeydir. Ancak, çok az insan gerçekten nasıl empati kurulacağını bilir.

Kendini tatmin etmenin öneminin vurgulandığı günümüz dünyasında, arz az ama talep yüksektir. Bu, gelecek nesillere çevrelerindeki kişilere empati kurmanın ne demek olduğunu öğretmeye daha fazla ihtiyaç olduğu anlamına geliyor. Peki, empati nedir? Nasıl kurulur? Çocuklara empati nasıl öğretilir? Merak ediyorsanız, okumaya devam edin!

Empati Nedir?

Empati, yalnızca bir insanın duygularını anlama yeteneği değildir.Empati bundan daha fazlasıdır. Sadece birisinin nasıl hissettiğini tanıma yeteneği değil, aynı zamanda başka bir kişinin duygularına değer vermeyi ve saygı duymayı da içerir. Başkalarına nezaket, haysiyet ve anlayışla davranmak demektir.

Çocuklar Empati Kurmayı Nasıl Öğrenir?

Çocuğunuzun sizin empati kurduğunuzu görmesi gerekir

Bazı çocuklar, doğal olarak kibarlık konusunda yeterlidir. Ancak, çoğu durumda, çocukların etraflarındaki yetişkinlerin modellenmiş empati yeteneklerini görmeleri gerekir.

Bu, anne ve babaların, çocukları ile olan ilişkileri ile başlar. Çocukları için önemli olan şeylere ilgi gösteren, duygularına olumlu ve şefkatli bir şekilde cevap veren ebeveynler, çocuklarına da empati becerilerini öğretiyorlar.

Duygusal ihtiyaçlarını karşılayın

Çocukların duygusal ihtiyaçları karşılandığında iki şey olur.

Başkalarının duygusal ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını öğrenirler. Yani, ihtiyaç ortaya çıktığında başkalarına verebilecek kadar güvenlidirler. Ancak, önce almaları gerekir. Unutmayın, boş bir sürahi, bardağı dolduramaz!

Onunla duygusal ihtiyaçlar hakkında konuşun

Birçok yetişkin, duygusal ihtiyaçlar veya duygularla ilgili herhangi bir şey hakkında konuşmakta zorlanır. Sonuç olarak, yaşamlarını duyguların konusu etrafında geçirirler. Bunlar, başkalarının duygularını nasıl idare edeceğini bilmeyen ve duygusal bir tepki gerektiren herhangi bir durumdan rahatsız olan insanlardır.

Bazen, kendi duygularından korkarlar. Çünkü, duygusal ihtiyaçlar ile nasıl başa çıkacaklarını hiç öğrenmemişlerdir. Çocuklarla duygular ve diğer insanların bunları nasıl deneyimlediği hakkında konuşmak iyi bir fikirdir.

Çocuğunuzun duygularına isim verin. Örneğin; kıskançlık, öfke ve sevgi olabilir. Çocuğunuzla, bu duyguların normal olduğu hakkında konuşun. Ona, duyguları olumlu bir şekilde nasıl ele alabileceği hakkında konuşun. Ayrıca, diğer insanların yaşadığı duygu durumlarına da dikkat edin.

Başkalarının duygularına saygı göstermeyi öğretin ve ona yanıt vermenin gerektiği bir durumda nasıl davranacağını gösterin.

Empati pratiği için gerçek hayat deneyimlerinden yola çıkın

Öğretmeye çalıştığınız şeyi modellemek için, gerçek bir yaşam örneği kadar etkili bir şey yoktur. Başka bir kişiyi etkileyen durumlara bakın. Daha sonra, çocuğunuzla, bunların insanlar için ne anlama geldiğini ve nasıl hissedebileceklerini konuşun. Örneğin; hızlı bir şekilde bir ambulans geçtiğini görürseniz, hasta kişinin aile üyelerinin nasıl hissettiği hakkında konuşmayı deneyebilirsiniz.

Oyun oynayın

Özellikle küçük çocuklar, başka biri ya da başka bir şeymiş gibi davranmayı severler.

Çocuklara empati öğretmek için, bu eğlence zamanlarını kullanabilirsiniz. Birlikte, başka bir kişinin rolünü üstlenin. Bu kişi, bir kitapta ya da televizyondaki bir karakter ya da son zamanlarda önemli bir deneyim yaşadığını bildiğiniz biri olabilir.

Hikayeyi birlikte ilerlettirebilir ve çocuğunuzdan durmasını ve karakterlerin herhangi bir anda nasıl hissettiklerini hayal etmesini isteyebilirsiniz. Bu, dikkatini başka bir kişinin bu durumda yaşayabileceği duygulara odaklayacaktır. Ondan, karakterlerinin duygularını yansıtan yüzler yapmasını da isteyebilirsiniz.

Güçlü bir ahlaki temel oluşturun

Çocuğunuza küçük yaştan itibaren doğru ve yanlış arasındaki farkı öğretmek, ona, iyi seçimler yapmaya yönlendirecek güçlü bir iç ahlaki pusula verir. Karar verilmesi gereken durumlarda, seçimlerimizin ve davranışlarımızın diğer insanları nasıl etkilediğini görmelerine yardımcı olun.

Yanlış yapmanın, başka insanlara nasıl zarar verebileceği hakkında konuşun. Ve, neden olduğu zararı görmesine yardımcı olun. Kardeşine duygularını inciten kaba bir isim vermek gibi küçük şeyler hakkında konuşmak da iyi bir fikirdir.

Güçlü bir ahlaki temel oluştururken, küçük adımlarla başlamayı unutmayın.

Empatik Çocuklar: Alıcı değil vericidir

Empati kurmayı anlamak ve uygulamak için çocuğunuzu doğru yetiştirerek ona hediye vermiş olursunuz. Herkesin kendi ilgi alanına büyük önem verdiği bir dünyada, alıcı değil verici olan insanlar çok nadirdir. Ancak, bu kişiler en anlamlı yaşamları yaşayan ve daha ödüllendirici ilişkilerden hoşlanan kişilerdir. Çocuklara empati öğretmek, kendi geleceği ve içinde yaşadığı dünyayı öğrenmek için değerli bir yatırımdır.

Çocuk gelişimi ve davranışları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, aşağıdaki makalelerimize de göz atabilirsiniz:


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
2
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı