Oyunlar, bir çocuğun gelişiminde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda, onlar için çok eğlencelidir. Aile ile birlikte oynanan bir oyun; bir çocuk için pek çok yönden faydalı olabilir. Ayrıca, aranızdaki bağı güçlendirmenin de en etkili yollarından biridir.

Televizyon, tablet, cep telefonları… Evdeki herkesin ayrı ayrı dijital cihazlara gömüldüğü günümüz dünyasında, tüm ailenin birlikte kaliteli zaman geçirmesi biraz daha zor olabilir.

Şimdiki çocukların inanması zor olsa da; tüm ailenin masanın etrafında toplandığı ve birlikte oyunlar oynadığı uzun bir gece; yetişkinler ve çocuklar da dahil olmak üzere, aslında tüm aile bireyleri için faydalıdır.

Ailece oynanan oyunların, aslında çocuk gelişiminde bazı ciddi faydaları olduğu ile ilgili çalışmalar da vardır. Bu yazıda, bu araştırmalara dayalı beş nedenden bahsedeceğiz. Çocuk gelişimi ve aile ile oyun geceleri arasındaki ilişkiyi merak ediyorsanız, okumaya devam edin!

1.Oyun Oynamak, Motor Becerilerini Geliştirir

Çocuğunuz zar attığında ya da kartları karıştırdığında; hem el ve göz koordinasyonunu hem de ince motor becerilerini geliştirir.

Bu da; ilerleyen zamanlarda çeşitli spor dalları, enstrüman çalma, yazı yazma ve diğer alanlarda daha fazla başarı anlamına gelebilir.

2. Okuldaki Performansı Arttırabilir

Birçok oyun; yazma, kelime bilgisi, matematik ve genel bilgi içerir ve çocukların akademik hayatlarına katkı sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir: Matematiği Günlük Rutininize Eklemenin 8 Yolu

Akademik oyunlar, az miktarda oynandığında bile, çocuğun okul başarısında büyük etiler yaratabilir. Bir araştırmada; 2 hafta boyunca, günde 1 saat basit bir zar atma ya da sayı oyunu oynayan okul öncesi çağdaki çocukların, aşağıdaki becerilerinin geliştirdiği bulunmuştur:

 • 1’den 10’a kadar sayma
 • Sayısal büyüklükleri karşılaştırma
 • Bir sayının konumunu tahmin etme

Bu sonuçlar önemlidir. Çünkü, ocukların erken sayı becerileri okulda daha sonraki matematik başarıları ile yakından ilişkilidir. Akşamları ailece oynayacağınız küçük oyunlar, bazı büyük okul başarıları sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir: Oyun Terapisi Çocuğa Ne Kazandırır?

3. Problem Çözme Becerilerini Geliştirir

Amerika’da yapılan bir araştırmada; anne ve babaları ile birlikte problem çözme ve strateji geliştirme pratiği yapan çocukların, daha güçlü bir hafızaya ve kendi başına problem çözmede daha başarılı olduğu bulunmuştur.

Birlikte oyun oynarken;

 • çözülecek her soruna nasıl yaklaştığınızla ilgili bilgileri paylaştığınızdan emin olun
 • sorunları adım adım nasıl çözdüğünüzü,
 • harekete geçmeden önce zaman planlamasının nasıl başarılı olabileceğini
 • bir sorunu çözerken düşünce süreçlerinizin nasıl çalıştığını açıklayın .

4. Aile Oyunları, Aile Bağını Güçlendirir

Hangi oyunu oynarsanız oynayın, aile ile yapılan oyun geceleri, çocuklarınızla etkileşime girerek kaliteli zaman geçirmenizi sağlar.

Bu konuda yapılan çok sayıda çalışma; aile bireylerinin oyun ya da yemek için sık sık bir araya gelen çocukların, hayatın neredeyse her yönünde daha başarılı olduklarını bulmuştur:

 • 2 yaşına geldiğinde daha fazla kelime bilgisi
 • Okulda daha yüksek puanlar
 • Yaşıtları ile daha iyi ilişkiler
 • Anne-baba ve çocuk ilişkisinde olumlu bir algı
 • Daha iyi duygusal refah
 • Yaşamdan daha fazla memnuniyet

Artık, evde yaptığınız aile oyun gecelerinin faydalarını anladığınıza göre, birlikte hangi oyunları oynamayı planlıyorsunuz?

Önerilen Makaleler

Çocuklarda Zeka Geliştiren 5 Oyun Önerisi

Oyun Terapisi Çocuğa Ne Kazandırır?

Oyun ve Öğrenme İçin Bilimin Gücünden Yararlanın


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir