Bazen, bir çocuğun hayal gücünü yakalayan ve onu heyecan verici kurgu dünyasına çeken bir anahtar kitap vardır. Bazen, sınıfta harika kitaplar öneren bir öğretmen, daha büyük fikirler için bir heves yaratır.

Bazı durumlarda, anne ve babalar, çocuklarına kendi kitap sevgilerini aktararak ve okuyucu davranışını modelleyerek, çocukların kitap okumayı sevmesini sağlayabilir.

Bunun için; her zaman okuyacak bir kitaba sahip olmak, tatilde kitap okumak, yatmadan önce kitap okumak, kitapçıya ve kütüphaneye düzenli gitmek gibi alışkanlıklar burada oldukça önemli. Çünkü, çocuklar taklit ederek öğrenir!

Bu yazıda, çocukların hayatları boyunca kitap okuyan bir birey olmasını sağlamak için ebeveynlerin yararlanabileceği 7 ipucundan bahsedeceğiz!

1.Yüksek Sesle Okuyun

Yüksek sesle okumalar yapmak ve bunu devam ettirmek önemlidir. Çocuğunuz, bundan düşündüğünüzden daha fazla keyif alacaktır. İlkokulda, okul öncesinde ya da daha büyük çocuklara okurken; koltukta yan yana uzanmak ya da resim kitaplarının keyfini çıkarırken birlikte yatakta uyuya kalmak harika bir şeydir. Çocuğunuzun favori kitabını 100 kez okumak zorunda kalabilirsiniz; ancak, sadece yapmaya devam edin.

2. Bir Türe Takılı Kalmayın

Bazı türlerin harika edebiyat olarak kabul edilip edilmediğine takılmayın. Çocuğunuzun birbiri ardına okumaktan keyif aldığı için mutlu olun!

3. Favori Yazar Sevgisini Besleyin

Bir çocuk, sevdiği bir yazar bulduğunda, onun tüm kitaplarını okumak isteyebilir. Kütüphaneye, kitapçılara gitmek harika bir yolculuk ya da sınıf arkadaşları ile kitap takası yapmak için harika bir bahane olabilir.

4. Klasiklere Güvenin

Bazı kitaplar klasiktir; çünkü, nesilden nesile okuyucuların ilgisini çekmeye devam eder. Bunun bir garantisi olmasa da; klasik kitapları çocukken tanıtmayı deneyebilir ve hangilerinin ilgisini çektiğini görebilirsiniz.

5. Çocuğunuzun Sevdiği Şeyler Hakkında Kitaplar Bulun

Çocuğunuz atlara ilgi duyuyorsa, atlarla ilgili kitaplar almayı deneyin. Araçları seviyorsa; otomobiller, kamyon ya da trenler hakkında kitaplar bakabilirsiniz. İnternet aramaları yaparak, sevdiği herhangi bir konuda farklı kitap seçenekleri bulabilirsiniz.

6. Çizgi Romanlar İyidir

Çizgi romanlar, çocuk yayıncılığının her zaman trendlerinden biridir ve çocuklara okumayı sevdirmek konusunda iyi birer araçtır.

7. Okumayı Aile Aktivitesine Dönüştürün

Eylemler, sözcüklerden daha değerlidir. Yeni kitaplar almak için düzenli aralıklarla kitapçılara gidin, ayda bir kez kütüphaneye götürün, kitap sergilerine gidin, ikinci el kitapçılarda kitap arayın. Tüm bunlar, çocuğunuza iyi bir kitap bulmak için bir hazine avı gibi gelecek ve kitaplarla daha samimi bir ilişki kurmasını sağlayacaktır.

Önerilen Makale

Çocuklara okumayı sevdirecek kitaplar!

Kaynak

https://www.commonsensemedia.org/blog/how-to-raise-a-reader


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir