2 Yaş Sendromu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2 yaş sendromu, çocuğun gelişiminde normal bir aşamadır; ancak, yine de uğraşmak çok kolay değildir. İşte bu yüzden, harekete geçmeli ve bu konuda neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz! 

2 yaşında çocuklar; donma noktasındaki bir sıcaklıkta bile palto giymeyi reddedebilir, her şeye “hayır” cevabını verebilir, kendini yere atabilir. Tüm bunlar, size de bir yerden tanıdık geliyor mu? Peki, 2 yaş sendromu için bir ipucu olabilir mi?

Uzmanlar, bu aşama eğlenceli olmasa da, aslında harika bir şey olduğunu belirtiyor. Uzman bir çocuk doktoru olan Robin Jacobson; “Bu aşamada bir çocuğun yaptığı şey, sınırlarını test etmektir“diyor. Bu davranış, büyürken yaşadığı gelişimsel bir aşamadır. Başka bir değişle; bu bir öğrenme deneyimidir ve çocuğunuz, aslında sizden destek ve rehberlik istiyordur.

Bu nedenle, 2 yaş sendromu çok korkunç olsa da; bu sürece neyin neden olduğu ve gelişiminin neden bu kadar önemli bir parçası olduğunu öğrenmek, size ve çocuğunuzun zor süreçlerden geçmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

2 Yaş Sendromu Nedir?

“Hayır” demek, vurmak, tekmelemek, ısırmak ya da kuralları görmezden gelmek gibi meydan okuyan davranışlar ile ilişkilendirilen 2 yaş sendromu; çocuğunuzun ilk doğum gününden hemen sonra başlayabilir ya da çocuğunuz 3 yaşına gelene kadar başlamayabilir.

Temelinde klasik 2 yaş sendromu davranışları; sınırlarını test etmek, bağımsızlığını ilan etmeye çalışmak, ihtiyaçlarını ve isteklerini nasıl ileteceğini öğrenme isteği yatmaktadır. Bir çocuk doktoru olan Ari Brown, çocukların bu davranışları, neler yaşadığını açıklamak ve göstermek için kullandıklarını belirtiyor.

  • 0-12 ay geride kaldıktan sonra, çocuklar için yürüme safhası başlar.
  • Bu süreçte, çocuk da özerkliğini araştırmaya başlar.
  • 2 yaş sendromu, 1 ile 4 yaş aralığında sürebilir.
  • Bu nedenle, bir ebeveyn olarak, çocuğunuzda, farklı noktalarda korkunç davranışlar gözlemleyebilirsiniz.
  • Çocuklar, bu aşamada başarılı bir şekilde ilerlediklerinde, bağımsızlık ve özgüven kazanırlar.

2 Yaş Sendromu Nedenleri

Bu aşama, ikiniz için de rahatsız edici ve yorucu olsa da; 2 yaş sendromu normal bir gelişim aşamasıdır. Aslında, küçük çocuğunuzun bazı önemli gelişimse kilometre taşlarına ulaştığının bir işaretidir.

Bu dönemde, çocuklar gerçekten akıllılar. 2 yaş civarına geldiklerinde; artık yürüme, zıplama, konuşma ve diğer insanları taklit etmeye başlarlar.

Telefonla konuşmak, ellerini yıkamak ve yetişkinlerin rutinlerini uygulamak istiyorlar. Ancak yine de, güvenli olmayan şeyleri henüz bilmiyorlar. Bu nedenle, sınırları test edebilirler. Aynı zamanda, bağımsızlıklarını da ölçüyorlar.

Yürümeye yeni başlayan bir çocuk, bir şeyleri kendi başına yapmak ister. Ancak, aynı zamanda birilerinin onu izleyerek yakın olmasını ister. Örneğin; çoraplarını kendi başına giymek isteyebilir ama sizin de bunu izlemenizi ister. Peki, onun beklentilerini tam olarak karşılamazsanız ne olur?

2 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Her çocuğun farklı olduğu gerçeği unutulmasa da, bu yaygın belirtiler; tam olarak 2 yaşında olmasa bile, çocuğunuzun 2 yaş sendromu aşamasına ulaştığını anlamanıza yardımcı olabilir.

  • İstedikleri tam olarak anlaşılmadığında hayal kırıklığına uğrayabilir. Öfke nöbetlerinin ortak nedeni, çocuğunun zihninin okunmaması konusunda hayal kırıklığı yaşamasıdır. Bu aşamada, çocuğunuz örneğin yalnızca kırmızı yerine mavi bardakla ona su verdiğiniz için birden ağlamaya başlayabilir.
  • Tekmeleme, ısırma ya da vurma belirtileri gösterebilir. Çocuğunuz, bu aşamada henüz kendini ifade edecek kelimelerde zorluk çektiğinden, fiziksel olarak tepki verebilir. Genellikle elle vurmayı tercih ederler.
  • Öfke nöbetleri görülebilir. Ağlamak, ağlayarak kendini yere atmak gibi davranışlar, 2 yaş sendromunun belirtileri arasındadır.
  • Her şeye “hayır” diyebilirler. Her zaman bir “hayır” yanıtını vermese bile; sınırlarını test ederken bu ifadeyi aşırı kullanma eğilimindedir.
  • Çocuğunuz, “benim” kavramını öğrenmeye başlıyor. Bu nedenle, bir yerleri sahiplenebilir ve burası ortak bir alan olsa bile, buraya giren insanlarla kavga edebilir.

Önerilen Makaleler

Sağlıklı Çocuk Gelişiminde Kaçınmanız Gereken 5 Şey

Doğumdan İki Yaşına Kadar Bebeğinizin Sosyal ve Duygusal Gelişimi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Kaynaklar

https://www.thebump.com/a/terrible-twos

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/expert-answers/terrible-twos/faq-20058314


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı