Bebeğiniz doğduğu andan itibaren her türlü faaliyetin odağındadır. Aslında hazırlıklar bebek doğmadan hemen önce başlar. Anne doğum masasına alındığında radyant ısıtıcı çalıştırılmalı, bebeğin konacağı yüzey üzerine steril örtü-havlular açılarak ısınmaları sağlanmalıdır.

Bebek doğar doğmaz hemen radyant ısıtıcı altında, solunum-dolaşım yeterliliği açısından değerlendirilmelidir. Bebek doğum kanalından çıkarken, steril örtü alttan tutularak alınır ve bebek bu ısıtılmış örtü ile radyant ısıtıcı altına konur. Bebek doğunca öncelikle yüzü temizlenir. Düzgün nefes alabilsin diye ağzı ve burnu sıvılardan temizlenir. Solunum yolu temizlenirken, kalp atış hızı ve kan dolaşımı stetoskopla ya da göbek kordonunun nabzına bakarak kontrol edilir.

Muayeneler

Bebeğin ilk muayenelerinden birisi Apgar sayılarını belirlemektir.

Apgar Sayıları

Bebeğin durumunu belirleyen objektif bir değerlendirme yöntemidir. Yeni doğmuş bebeğin doğumdan hemen sonraki durumunu gösterir. Bebekte solunum, kalp hızı, renk, kas elastikiyeti ve reflekslere verilen cevap olmak üzere beş belirtiye bakılır. Bebek doğduktan sonra ilk beş dakika içinde bakılır. 0, 1,2 puan verilerek değerlendirilir ve yüksek puanlar bebeğin sağlıklı olduğunu gösterir.

Genel Muayene

Doktor bebeğin baş çevresini ölçer, başta bir anormallik var mı diye bakar. Bıngıldakları muayene eder; damak yarığını anlamak için bebeğin damağını yoklar.

Bebeğin kalbini ve akciğerlerini dinler. Yeni doğan bebeklerde kalpte üfürüm duyulması normaldir ve genellikle bir hastalık belirtisi sayılmaz.

Elini karnına koyarak karın içi organlarını büyüklükleri açısından kontrol eder. Buradaki organların çalışma sırasında çıkardıkları sesleri dinler.

Cinsel organlar anormallik var mı diye muayene eldir. Bebeğiniz erkekse yumurtalıkların inip inmediği kontrol edilir.

Bebeğin bacakları yavaşça ileri geri oynatılarak eklemleri, bacakların uzunluğu ve birbirine uyumu incelenir, ayaklarda düztabanlık var mı diye bakılır. Ayrıca bebekte doğuştan kalça çıkığı olup olmadığı kontrol edilir. Bebeğin sırtını da yoklayıp omurgasının düz ve yerinde olup olmadığına bakar.

Bakım ve Aşılar

Bebek stabil hale geldikten sonra hastalıkları önlemek için bakımlar yapılıp, önlemler alınmalıdır.

Gözün Korunması ve Bakımı

Bebek doğduktan sonra, vakit kaybetmeden, göz çevresi ve göz kapakları steril (distile) su ile ıslatılmış pamukla dıştan içe doğru silinir. Göz kapakları hafifçe açılır, antibiyotik içen göz damlası uygulanır ve bu işlem sonrası kapak serbest bırakılarak damlanın tüm konjonktivaya yayılması sağlanır. Uygulama, doğum sonrası ilk saat içinde yapılmalıdır.

K Vitamini İğnesi

Doğumdan hemen sonra bebeklere K vitamini verilmesi, kanın normal şekilde pıhtılaşması, yani bir kesik ya da yaradan sonra kanamanın durması için gereklidir. Yeni doğan bebeklerin ilk birkaç hafta K vitamini seviyeleri düşüktür. K vitamini iğnesi, ender olarak görülse de, yeni doğan bebeğin had safhada K vitamini eksikliği yüzünden şiddetli kanama geçirme olasılığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu sorunun hemofili ile ilgisi yoktur.

Hepatit B Aşısı

Hepatit B karaciğeri etkileyen viral bir enfeksiyondur. Siroz ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabildiği gibi, karaciğer tümörüne de yol açabilir. Yetişkinler hepatit virüsünü cinsel yollarla, ortak kullanılan iğnelerle ve bu hastalığı olan birinin kanına maruz kaldıklarında kaparlar. Bebeklere ise, gebelik ve doğum sırasında annelerinden bulaşır.

Hepatit B aşısı bebekleri, bu virüse maruz kalmaları halinde, bu hastalıktan korur. Doğduğu anda yapılabildiği gibi diğer aşılarla birlikte iki aylıkken de yapılabilir.

Tarama Testleri

Yeni doğan tarama testleri, saptandığında tedavisi mümkün olan bazı hastalıkların tanınması için uygulanan testlerdir. Hayatın ilk aylarında belirti vermeyen bu hastalıklar önceden tanınamaz ise bebekte ciddi hasar oluşturabilir. Tanı konduğunda koruyucu tedavi uygulanabilir ve tam bir iyileşme sağlanabilir. Yeni doğan Servisinde her yeni doğana kan tarama ve işitme testleri yapılır.

Hipotiroidi ve Fenilketonüri (Guthrie) Testleri

“Hipotiroidi” ve “Fenilketonüri” tarama testleri her bebeğe rutin uygulanan kan testleridir. Hipotiroidi, tiroid hormonlarının eksikliğidir. Bu durumda TSH yükselir. Fenilketonüri, protein sindiriminde eksik bir enzim nedeniyle bir aminoasitin vücutta birikmesidir. Erken teşhis edilmezse her iki hastalıkta da ciddi zekâ geriliği oluşabilir.

Tarama testleri bebek 72 saatini doldurduktan sonra yapılmalıdır. Eğer bebek normal doğumla doğmuş ve bir iki gün içinde de taburcu olacaksa, birinci haftada yapılan kontrol muayenesi sırasında kan örneği alınır. Bu testler için topuktan alınan birkaç damla kan yeterlidir. Test sonuçları bir, iki hafta içinde belli olur.

Yenidoğan İşitme Taraması

Woman holding her newborn baby at hospital

Bebekler doğdukları andan itibaren duyarlar. İşitme taramasında, bebeğin alın ve kulak arkasına yerleştirilen elektrotlar sayesinde kulağa verilen seslerin, beyinde yarattığı dalgalar ölçülür. Tarama yapılmadan ailenin gözlemiyle bebekte işitme kaybı, en erken 18 aylıkken saptanabilmektedir. Oysa işitme kaybı ilk altı ayda tanındığında, işitme cihazları ile işitme ve konuşma kabiliyetleri normale yakın gelişmektedir. Bu nedenle işitme engelli bebeklerin erken tanınması önemlidir.

Kaynaklar

http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/cekus/docs/8-%20temel_yenidogan_bakimi.pdf

https://www.medicalpark.com.tr/yenidogan-tarama-testleri/hg-150

Annelik ve Bebek Bakımı, Elizabeth Fenwick

Sağlıklı Gebelik Rehberi, Mayo Clinik, Eksik Parça Yayınları

Önerilen Makaleler

Temel Bebek Bakım Rehberi

Yenidoğan Beslenmesi

Yenidoğan Bebeklerde Görülen Sağlık Sorunları

Yenidoğan Bilgini Test Et


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
6
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı