Yenidoğan bebek bakımı yeni anneler için zorlu ve stresli bir döneme sebep olabilir. Minik bir bebeğin ve yeni doğum yapmış annenin anlaşması biraz zaman alabilir. Bebeğinizle ilgilenirken farklı görünen her şey endişeye sebep olabilir ya da kendinizi hastanede bulabilirsiniz. İşte size yenidoğan bebeğiniz hakkında bilmeniz gereken birkaç temel bilgi.

Tricia O’Brien tarafından American Baby dergisi için yazıldı ve sizin için Türkçeleştirildi.

 1-Bebeğiniz Biraz Tuhaf Görünebilir

Bebekler doğum kanalından geçerken kafaları düzleşebilir ya da şekil bozuklukları oluşabilir. Aynı zamanda vücudunun belirli yerlerinde ince ve küçük tüyler olabilir. Tüm bunların dışında eli yüzü şiş ve gözleri birbirine yapışık gibi görünebilir. Anne karnında dokuz ay boyunca suyun içinde yaşayan bebeklerde bu görünümler son derece doğaldır. Yakın zamanda hayal ettiğiniz güzel bebeğe benzemeye başlayacaktır.

Zamanla kafa yapısı düzelecek, ince tüyler dökülecek ve gözleri büyük bir aşkla size bakacaktır. Bu dönemde bebeğinize bol bol sarılmayı ve öpmeyi ihmal etmeyin.

Doğum kanalından geçerken bebeğin kafası düzleşmiş olabilir ve vücudu ayva tüyü gibi ince tüylerle kaplanmış olabilir. Ayrıca yüzü şişmiş olabilir ve gözleri çoğunlukla kapalı (ve birazda yapışık) olabilir. Sonuçta, rahimde dokuz ay geçirdi. Ama çok yakında, hayal ettiğiniz güzel bebeğe benzemeye başlayacaktır.

 2- Altı Haftaya Kadar Gülümsemeler Ve Ses Çıkarmalar Gibi Bir Ödül Beklemeyin

O zamana kadar sadece şikâyet eden bir patron için çalışacaksınız! Yorgunluk ve duygusal değişimlerin üstesinden gelmek için şunu aklınızda bulundurun: Bebeğiniz için yapacağınız ilk günlerindeki çabalarınız boşa gitmez. Los Angeles’tan çocuk doktoru Dr. Christopher Tolcher, “Annesi veya babası bebeğe kendisini rahat hissettirir, bebek bağlılık hisseder, kucağa alınması hoşuna gider” diyor.

Bebeğiniz altı haftaya kadar sadece bir refleks olarak gülümseyebilir ancak bu süre sonunda sevinç çığlıkları evinizi dolduracaktır. Bebeğinizi kucağınıza almak, okşamak ve öpmek bebeğe güven duyduğu anne karnını hatırlatacak ve sakinleşecektir. Unutmayın bebekler kucağa alışmaz sadece anne kokusuna ihtiyaçları vardır.

3-Göbek Kordon Bağı Düşene Kadar Sünger Banyolarını Yaptırın

Yenidoğan bebeğinizi göbek bağı düşene kadar yıkamamaya özen gösterin. Göbek bağı kuru tutulduğunda daha hızlı düşecektir, bu süreç genellikle iki hafta olabilir. Göbek bağı ıslandığında ya da yıkamanız gerektiğinde bebeğin karnını havlu ya da bezle kapatabilirsiniz. Kurulama esnasında çok hafif dokunuşlarla tampon hareketleri yapmalısınız.

Bebeği yıkamanız gerekiyorsa nemli bir sünger ya da pamuklu bez ile tüm vücudunu silebilirsiniz. Göbek bağı çevresini silerken dikkatli olmalısınız.

Massachusetts, West Roxbury’den Alyson Bracken “Eğer göbek düştüğünde kökü biraz kanarsa problem değildir. İlk önce beni de korkuttu, ama daha sonra kabuk bağladığını görünce normal olduğunu anladım” diyor.

Göbek bağı düştüğü an küçük lekelenmeler olabilir ancak kanama ara ara tekrarlıyorsa ya da durmuyorsa enfeksiyon ve iltihap riskine karşı hastaneye gidilmesi gerekir.

4- Biraz Dokunmak Bıngıldak Bölgesine Zarar Vermez

New York’ta yaşayan Nisan Hardwick, bebeğin doğum kanalından rahat geçebilmesi için esnek olan kafatası kemikleri ve yumuşak bıngıldak doku için korktuğunu şöyle ifade ediyor: “Bıngıldaktan çok korkmuştum. Gemma doğduğunda çok saçı vardı ve başlangıçta bıngıldağın üzerindeki saçını taramaya çekiniyordum.’’

Çocuk doktoru ve Annelerin Soruları kitabının yazarı Dr. Tanya Remer Altmann “Bıngıldak bölgesine ve yakınındaki saçlara dokunurken endişe etmeye gerek yok. Bıngıldak nabız gibi atabilir çünkü direkt olarak beyni kaplayan kan damarlarının üzerindedir” diyerek anneleri rahatlatıyor.

Bebeğin kafatasına dikkatli dokunmak gerekir ancak saçlarını taramak ya da başını okşamak bebeğin bıngıldağına zarar vermez.

5-Bebeğiniz Yeterli Yiyecek Alıp Almadığını Size Bildirir

Bebeğin her iki üç saatte bir beslenmesi gerekir ancak emziriyorsanız, bebeğin ne kadar süt aldığını bilmek zordur. Dr.Tolcher, “İlk günlerde, bebeğin ağırlığı beslenmesinin en iyi göstergesidir.” diyor. Bebeğin her ağlaması ya da aranması aç olduğu anlamına gelmez. Bebekler emmeyi sever ve emecek şeyler arar unutmayın çok fazla ve sürekli emzirmek bebekte gaz sancılarına yol açabilir. Bebekler sadece acıktığında değil gaz sancısı yaşadığında, annesini istediğinde ya da sadece emmek istediği için anne memesini arayabilir.

Bebeğinizi her 2 – 3 saatte bir emzirmek doymasını sağlarken yenidoğan sarılığı yaşama riskini de azaltacaktır.

Çocuk doktorunuz, taburcu olduktan birkaç gün sonra bebeğin kilosunu kontrol edecektir. Yenidoğan bebekler doğumun ilk haftasında kilosunun yüzde 5 ile 8’ini kaybeder, ancak ikinci haftasında en az bu kadar kilo almalıdır. Bebeklerin günde 20 – 30 gram alması iyi doyduğunu ve beslendiğini gösterir.

Bebek bezi sayımı da bir ölçüm aracı olarak görev yapabilir: İlk beş günkü bez doldurma sıklığı gelişigüzeldir, ancak bundan sonraki dönemde günde beş – altı kez çişli bez ve bir – iki defa kakalı bez görmek bebeğin doyduğunu gösterir.

6-Yenidoğan Bebeklerde Kuru Cilt Normaldir

Bebeklerin cildi başlangıçta yumuşak ve ipeksidir ancak zamanla bu durum değişebilir. Çocuk doktoru ve Yeni Doğan Bebeğinizle Eve Gidiş kitabının yazarlarından biri olan Dr. Laura Jana “Dokuz ay boyunca kendinizi bir sıvıya batırırsanız ve sonra açık havaya çıkarsanız, siz de kuru olurdunuz!” diyerek bebeklerde görülen kuru cildin sebebini açıklıyor.

Kuru cilt ile ilgili hiçbir şey yapmak zorunda değilsiniz zamanla kendiliğinden dökülecektir ve bebeğe zarar vermez. Ancak isterseniz, parfümsüz ve alerjen riski olmayan bir bebek losyonu ya da yağı kullanabilirsiniz. Doğal ürün kullanmak isteyen anne babalar zeytinyağı da kullanabilir. Banyo öncesinde bebeğinizi zeytinyağ ile ovmak kuru cildin dökülmesini sağlayacaktır.

Küçük pembe şişlikler, bebek bezinden kaynaklanan kızarıklıklar ve hatta bebek sivilcesi de ortaya çıkabilir. Dr. Jana, “Sivilceler birkaç ay devam edecektir. O sevimli yeni doğmuş bebek fotoğraflarını ilk bir ay içinde çekin!” diyor.

Bebeklerde ilk aylarda isilik görülebilir ancak bebek egzaması ile karıştırılmamalıdır. İsilik genellikle kat kat giydirilen ve sıcak tutulan bebeklerde ortaya çıkar. Ucu beyazdır ve küçük bir sivilceyi andırır.

7-Eve Kapanmak Zorunda Değilsiniz

Dr. Tolcher, “Normal bir hayat sürdürün, ancak halkın içine karıştığınızda sağduyunuzu kullanın” diyor. Bebeği güneşten uzak tutun ve hasta kişilerden (doğum günün partileri yok!) ve kalabalık kapalı alanlardan (tatil döneminde alışveriş merkezleri gibi) kaçının.

Dr. Jana, “Enfeksiyonların yayılmasını önlemek için, büyük olan kardeşlere bebeğin elleri ve yüzü yerine ayaklarına dokunarak temas kurmayı öğretin ve büyük çocuğunuzu hijyen polisi yapın” diyor. Konuklara, “Ellerinizi yıkamadan bebeğe dokunmayın” demeye bayılacaktır. Unutmayın, çocuklar dürüst ve açık sözlüdür. Sizin söyleyemediğiniz birçok şeyi söyleyebilir ve asla çekinmez.

Dışarı çıkarken bebeğinizin mamasını, suyunu, arabasını, yedek kıyafetini ve battaniyesini aldığınız sürece bebeğinizin konforunu sağlayabilirsiniz. İlk aylarda bebeğin ağlama ihtimaline karşı eve kapanmak ilerleyen aylarda da devam edecektir dolayısıyla ilk fırsatta bebeğinizi ve çantanızı hazırlayıp dışarı çıkmalısınız.

8-Bebekler Çok Ağlar Çünkü Bu Şekilde İletişim Kurarlar!

Bebekler aç olduğunu, üşüdüğünü, bezini kirlettiğini ya da kucağa gelmek istediğini ağlayarak bildirecektir. İlk zamanlar bu ‘iletişim’ anne babalar için sinir bozucu olabilir. Ancak zaman geçtikçe bebeğinizi daha iyi tanıyacak ve isteklerini anlayabileceksiniz. Her anne bebeğini tanır ancak anneler kısa bir süreye ihtiyaç duyabilir.

Ohio Boardman’dan Laurie May ve kocası, kızlarının açlık sinyalini okumayı çabuk öğrendiler. Yeni anne-baba olduklarında, Carter’ı uyandırıp emzirmek için her iki saatte bir çalmak üzere alarm kurmuşlardı. Şimdi ise, “Alarma ihtiyacımız yokmuş! Şu anda o halimize gülüyoruz” diyorlar.

Bebeğiniz büyüdükçe 2 saatte bir emzirilmeye ihtiyaç duymayacak, kucak yerine çevresini keşfetmeyi öğrenecek ve siz de bebeğinizin üşüyüp üşümediğini anlayabileceksiniz.

9-Yenidoğan Bebekler Çok Uyurlar Ancak Uzun Süreli Deliksiz Uykular Değil 

Bebeğin ilk üç ayında hiçbir kural işlemez ve her şey düzensizdir. İlk aylarda bu karışıklık içinde anne – babalar fazlasıyla yorulabilir. Bebeğin her iki-üç saatte bir beslenmesi gerekir, bu nedenle siz de fazla uyuyamazsınız.

Dr. Altmann “Emin olun bu durum daha da iyiye gidecektir. Bebeklerin çoğu üç aylık olduğunda, altı-sekiz saat arası uyuyabilir” diyor.  Bu arada, bebeği gündüz ve gece programına alıştırmaya çalışın. Gün boyunca uyanmadan üç saatten fazla uyumasına izin vermeyin. Geceleri ise, doğumdan sonra kaybettiği kiloları geri kazandıktan sonra istediği kadar uyumasına izin verin.

Doktor kontrolünde bebeğinizin kilo aldığı ve beslenmesinin iyi olduğu görüldüğünde gece sık sık uyanıp emzirmenize gerek yoktur. Gece uyuyan bebeğinizi uyandırmak bebeğinizde bir rutin haline gelecektir ve aç olmadığı halde sürekli uyanmaya başlayacaktır.

10- Yenidoğan Dönemi Çabuk Geçer

Anneler, ilk aylarında stresli, yalnız ve yorgun hissedebilir. İlk günler bebek bakımı konusunda tecrübesi olmayan her anne için zordur. Ancak yakında bu dönem son bulacaktır. New York’tan 8 aylık Luella’nın annesi Barbara Evans, “Keşke bu dönemin ne kadar hızlı ilerlediğini bilseydim. Yeterince fotoğraf çekmedim veya not tutmadım!” diyor.

Texas Sugarland’dan deneyimli anne Rabeea Baloch, “İlk bebeğimde, bez değiştirmekten bebeğin normalden fazla ağlamasına kadar her şeyden stres oluyordum. İkinci bebeğimde ise, onu kucağımda tutmaktan, koklamaktan, öpmekten yani birlikte geçirdiğimiz her andan zevk aldım” diyor.

Deneyimli annelerle konuşmak ve çevrenizden yardım istemek bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlarken bebeğinizle daha güzel ve mutlu ilgilenmenizi sağlayacaktır. Unutmayın, siz mutlu olduğunuz sürece bebeğinizi mutlu edebilirsiniz. Bu dönemin geçici olduğunu ve çok yakında bebeğinizle karşılıklı sohbet edeceğiniz günlerin geleceğinden emin olun.

11- Bebekler Banyo Yapmayı Çok Sever

Bebeğiniz küçük ve narin olduğu için banyo yaptırmaktan çekinebilirsiniz ancak zamanla öğrenebileceğinizi unutmayın ve bir an önce faaliyete geçin. Ilık bir su, bol köpük ve anne sevgisi bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Bebeğinizi göbek bağı düştükten sonra her gün yıkayabilirsiniz, bebekler dokuz ay boyunca suyun içinde yaşadı ve mutlaka suyu sevecektir. Yenidoğan bebek banyosu sırasında bebeğinizle konuşmayı ve şarkı söylemeyi ihmal etmeyin.

Dilerseniz banyoyu uyku öncesi bir rutin olarak yaptırabilir ve uyku geçişi için kullanabilirsiniz. Banyo yapan bebekler gece boyu daha rahat uyur, gaz sancıları hafifler, ağrıları diner ve anne – bebek bağı güçlenir. İlk haftalarda bebeğinizi yıkarken ikinci bir kişiden destek isteyebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Bakımı

Yenidoğan Bebeğinizin Görünüşü

Yenidoğan Bebeklerde Görülen Sağlık Sorunları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
3
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı