Bebeği yanlış giydirmek hastalık, tahriş, isilik ve üşümelere sebep olabilir. Bebekleri giydirirken mevsim ve oda derecelerine önem gösterilmelidir. Kat kat ve fazla giyinen bebeklerde isilik, kızarıklıklar, tahriş ve cilt döküntüleri olabilir. Yeterli giyinmeyen bebeklerde ise üşüme, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.

İlk bebeğini kucaklayan anneler bu konularda daha deneyimsiz olabilir. Çevreden gelen baskılar genellikle fazla giydirilmesi yönünde olmaktadır ancak sıkıca giydirilen bebeklerde bir takım rahatsızlıklar oluşabilir. Bebeğinizi giydirirken dikkat edilmesi gerekenler ile daha sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz.

Bebeklerin Kıyafet Seçimi

Ebeveynler bebek kıyafeti seçerken daha çok görselliğine ve renklerine odaklanabilir. Ancak sentetik lif, polyester, naylon ya da akrilik kıyafetler bebek cildinin hava almasını engelleyebilir. Bebek cildinin hava ile teması kesildiğinde sürekli terler, teri üzerinde soğur ve hastalıklar meydana gelebilir.

Kıyafet seçerken pamuklu, ipek, kaşmir ve yün alerjisi olmayan bebekler için yün tercih edilmelidir. Bu kumaş türleri bebeğinizin terini azaltır ve terlediği takdirde terini emebilecek özel bir dokuya sahiptir.

Hava ile temas etmesi, vücut ısısını koruması ve rahatça hareket kabiliyeti sunan kumaşlar bebeğin gün boyu daha huzurlu olmasını sağlayabilir. Bebeğin rahatça giydirilmesi ve uzun süreli kıyafet kullanımı için makinede yıkanabilen ve esneyen kıyafetler tercih edilmelidir. Ayrıca bebek kıyafetleri kimyasal maddeler içeren deterjanlar ve yetişkin kıyafetleri ile yıkanmamalıdır.

Ayaklı tulumlar bebeğin ilk aylarında oldukça kullanışlı olabilir. Aynı zamanda tulumların rahat ve kolay giydirilebilmesi anne babaların işini kolaylaştıracaktır. Polar tulumların tek kat giydirilmesi bebeğin daha fazla terlemesine sebep olacağı için mümkün olduğu kadar kullanılmamalıdır. Pamuklu tulumlar bebeğin daha mutlu ve daha sıcak olmasını sağlayacaktır.

Dışarı Çıkarken Nasıl Giydirilmelidir?

Bebekler kış aylarında dışarı çıkarken mutlaka kalın battaniyeler kullanılmalıdır. Bebeğin üstünü örtmek ve bebek arabasının üstünü kapatmak için iki adet battaniyeye ihtiyaç olabilir. Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda mutlaka koruyucu kullanılmalıdır. Yaz mevsimlerinde ise bebek arabasının tentesi kapatılmalı ve bebek güneş ışınlarından korunmalıdır.

Kış Mevsiminde Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Anne babalar özellikle kış mevsiminde bebeklerini giydirmekte zorlanabilir. Kaç kat tercih edileceği, bebeğin üşüyüp üşümediği ve havanın soğuk olması kafa karışıklığına sebep olabilir. Kış mevsiminde tek kat üzerine kalın bir kazak giydirmek yerine kat kat giydirilmelidir.

Çıtçıtlı body üzerine kısa kollu body ve üstüne alt üst rahat kıyafetler giydirilebilir. Havanın soğuk olduğu günlerde ev içinde yelek ya da yün hırka da giydirilebilir. Kış aylarında bebeklere mutlaka çorap giydirilmeli ve ev botu kullanılmalıdır. Bebekler ayaklarından üşüdüğünde gaz sancıları çoğalabilir ve huzursuzlanır.

Kış mevsiminde ev içinde bebeğinizin üstünde 3 – 4 kat olabilir ancak her bir giysinin ince, pamuklu ya da yünlü olmasına özen gösterilmelidir. Bebeğin üşüdüğü ya da terlediği durumlarda bir kat azaltılıp arttırılabilir.

Kış aylarında dışarıya çıkarken mutlaka atkı ve bere kullanılmalı üzerine mont ya da astronot tulum tercih edilmelidir. Aynı zamanda kış mevsiminde havanın kuru ve soğuk olması bebek cildinin daha fazla kurumasına ve çatlamasına neden olabilir. Bu havalarda dışarı çıkarken bebeklere özel nemlendirici kullanılmalıdır.

Riskli Kıyafetler Kullanılmamalıdır

Bebeklere giydirilecek giysilerin fermuar, çıkartma, etiket gibi malzemeleri içermemesi gerekir. Fermuarlı kıyafetlerin mutlaka ayrı bir bölmesi olmalı ve fermuar başlığı oraya sıkıştırılmalıdır. Metal, düğme, boncuk, ip gibi çıkarılabilecek malzemeler bebek tarafından kopartılabilir ve tehlikeli durumlara sebep olabilir.

Yaz Mevsiminde Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Havaların sıcak ve nemli olması bebekleri fazlasıyla rahatsız edebilir. Bebekler çok sıcağı sevmez ancak üşümek de istemezler. Yaz mevsiminde bebek giydirirken tek kat tercih edilebilir. Havanın serin olduğu dönemlerde birer kat daha fazla giydirilebilir.

Yaz aylarında tek kat kısa tulum ya da tişört altına şort tercih edebilir. Ancak bebeğin beli ya da sırtı sürekli açılıyorsa alttan çıtçıtlı zıbınlar da tercih edilebilir. Yaz mevsiminde evde ya da dışarda tek kat giydirilmesinin bir sakıncası yoktur.

Havanın serin olduğu günler ya da akşam vakitlerinde alt üst ince pijama takımı tercih edilebilir. Yaz aylarında dışarı çıkarken bebeğin başına siperli bir şapka takılabilir. Zararlı güneş ışınları bebeğin cildine zarar verebilir dolayısıyla bebeklere özel güneş kremleri mutlaka kullanılmalıdır. Aynı zamanda sıcak ve güneş ışınlarının direkt geldiği vakitlerde dışarı çıkılmamalıdır.

Bahar Mevsimlerinde Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Bahar aylarında havanın değişken olması anne babaları tedirgin edebilir. Bu aylarda bebekler evde ve dışarıda farklı giydirilmelidir. Havanın sıcak olduğu zamanlarda bir fanila üzerine ince bir kat daha tercih edilebilir ve mutlaka alt pijama, çorap kullanılmalıdır. Havanın soğuk olduğunda ise tüm bu kıyafetlerin üstüne bir yelek giydirilmelidir.

 

Araba Yolculuğunda Bebekler Nasıl Giydirilmelidir?

Kış mevsiminde evden arabaya gidene kadar ve araba ısındığı süre boyunca bebekler üşüyebilir dolayısıyla kat kat ve sıcak giydirmek gerekebilir. Soğuk havalarda araba yolculuğu yaparken araba ısısı yükseldiğinde bebeğin üzerinde bulunan kalın montlar, şapka, atkı ve eldivenler çıkarılmalıdır. Bebekler bu şekilde de terlemeye devam ediyorsa üzerinden bir kat daha çıkarılabilir.

Sıcak havalarda araba yolculuğunda ise klima, soğuk hava ve cereyan gibi durumlara dikkat edilmelidir. Küçük bebekler mutlaka klimanın tersi yönüne yerleştirilmelidir ve bebek tarafından cam açılmamalıdır.

Araba ya da otobüs yolculuğunda oto koltuğunun emniyet kemeri de takılacağı için bebeği sıkmayacak ve bunaltmayacak kıyafetler tercih edilmelidir.

Yenidoğan Nasıl Giydirilmelidir?

Yenidoğan dönemi bebeklerin en savunmasız ve en fazla üşüdüğü zamandır. Bu dönemde bebekler henüz vücut ısısını koruyamaz ve ani hava değişimlerinden etkilenebilir. Yenidoğan bebek giyimi mutlaka kat kat içermeli, şapka ve eldiven kullanılmalıdır.

Yenidoğan bebeklerin çıtçıtlı alttan body, uzun kollu body, üst kıyafet ve ince hırkalar şeklinde giydirilmesi alt kısmında ise mutlaka iki kat pijama ve çorap giydirilmesi gerekmektedir. Uyurken ve gün içinde eldiven – şapka ikilisi çıkarılmamalıdır. Yenidoğan döneminden sonra kıyafet sayısı azaltılabilir ve ev içinde şapka – eldiven kullanımı gerekmez.

Bebekler Uyurken Nasıl Giydirilmelidir?

Bebekler uyku sırasında sürekli dönebilir, hareket edebilir ve üzerinde bulunan battaniye ya da yorganı yüzüne çekebilir. Bebekleri sıcak tutacak ve riskleri azaltabilecek en kesin çözüm ise uyku tulumlarıdır. Uyku tulumlarında oda ısısına göre tog değerleri belirlenir. Sıcak havalarda sadece uyku tulumu ile uyunabilir ancak soğuk ve serin havalarda iç kıyafet tercih edilmelidir.

Tog değerleri şu şekilde ayarlanabilir:

  • 15 ve daha alt derecelerde: 3 – 3.5 tog,
  • 15 – 17 derecelerde: 2.5 tog,
  • 22 – 24 derecelerde: 1 tog,
  • 25 derece ve üstünde: 0.5 tog.

 

Ayakkabı Ve Çorap Seçimi

Bebeklerin ilk aylarında ayakkabı kullanılmıyorsa mutlaka patikler tercih edilmelidir. Yaz mevsiminde hava alabilen ve %100 deri, yumuşak ayakkabılar; kış mevsiminde ise soğuk ve yağmur almayacak, sıcak ve uzun botlar tercih edilebilir. Termal lastik çizmeler, kar botu gibi ayakkabılar bebeğin daha sıcak olmasını sağlayabilir.

Çoraplar ise pamuklu ve kalın olmalıdır. Yaz mevsiminde ince ve terletmeyen çoraplar bebeğin daha keyifli olmasına yardımcı olabilir. Yürümeye başlayan bebekler için kaydırmaz slikonlu çoraplar tercih edilebilir.

Önerilen Makaleler

Bebek kıyafetleri nasıl muhafaza edilir?

2019’un En Güzel Bebek Çorapları

Kış aylarında nasıl bebek giydirilir?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
7
Bayıldım!
Garip Garip
2
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı