Bebeklerde Görülen 6 Yaygın Genital Problem

Bebeğinizin bebek bezi bölgesinde bazı şeyler doğru görünmüyorsa, aşağıdaki rehberimize başvurun.

Oğlumuz doğduktan birkaç hafta sonra kocam nihayet sormak için sabırsızlandığı soruyu sordu: “Büyük mü?” Elbette bebeğimizin penisinden bahsediyordu. Diğer yeni doğan erkek çocukların penisinin neye benzediğini hiç düşünmemiştim. Bu yüzden Google’da “yeni doğanların penis büyüklüğü” ‘nü araştırdı!

Harvard Tıp Fakültesi’nde pediatri yardımcı doçenti Dr.Victoria Rogers McEvoy, ‘’Ebeveynlerin zamanının büyük çoğunluğunu bebeğin bez değişimi ve banyoları ile geçirdiği göz önüne alındığında, her şeyin normal olup olmadığını merak etmeleri oldukça anlaşılabilir’’ diyor. Her ne kadar işler genelde yolunda olsa da bazen problemler de vardır. Bebekleri etkileyen en yaygın genital problemler hakkındaki gerçekleri öğrenmek için uzmanlara sorduk (bu arada, penis boyutu bunlardan biri değil).

İnmemiş Testisler

Problem nedir? Testisler bebeğin karnında gelişir ve doğumdan birkaç hafta önce ya da doğumdan kısa bir süre sonra testis torbasına (skrotum) iner. Bazen, biri veya her ikisi birden yerine tam yerleşmez ve bu durum “inmemiş testis problemi” olarak bilinir. Oklahoma şehrindeki Oklahoma Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde pediatrik üroloji profesörü olan Dr.William Reiner bu durumu, ‘’Sonraki zamanlarda inebilirler, ama kasık bölgesi kanalı (inguinal kanal- hem erkek hem de kızlarda olan karın ve kasık arasındaki geçiş) tamamen kapanmaz ve testis çekilmesi adı verilen testislerin karın ve skrotum arasında gidip gelmeye devam ettiği durum oluşur’’ diye açıklıyor. İnmemiş testis problemi, doğumda her 100 erkek bebekten birinde görülür ve erken doğan bebeklerde daha sık görülür.

Ne yapmalı? Dr. Reiner, çoğu durumda testislerin doğumdan sonraki 6 ile 12 ay içinde yerini aldığını söylüyor. Bu gerçekleşmezse, çocuk doktorunuz hormon tedavisi veya basit ameliyat önerebilir.

6 Aylık Bebek Eğitimi ve Gelişimi

Kasık Fıtığı

Problem Nedir? Kapanmamış kasık kanalının farklı bir komplikasyonudur. Dr. McEvoy, ‘’Bağırsak ilmeği gibi bir karın dokusu kasık kanalına doğru hareket edebilir ve kız ya da erkek bebeğin kasık bölgesinde, bez değişimi sırasında görebileceğiniz ağrısız bir şişmeye neden olur’’ diyor.  Kasık fıtıkları herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve erkeklerde kızlardan daha sık görülür.

Ne yapmalı? Dr.McEvoy, ‘’Bebeğinizin, bağırsak içeriğinin bir parçasının kanalda sıkışıp kalması ve bu bölgeye giden kan akışını kesmesiyle ortaya çıkan düğümlü fıtık oluşumunun engellenmesi için açık kanalın kapatıldığı küçük bir ameliyat olması gerekir’’ diyor. Bu durum olursa, bölgedeki şişlik daha da büyür, sertleşir ve aşırı ağrıya neden olur. Bebeğiniz kusabilir, yatıştırılamaz bir şekilde ağlayabilir, iştahı kesilebilir veya ateşi olabilir ve hemen acil servise götürmeniz gerekir.

Hidrosel

Problem Nedir? Hidrosel kasık kanalında oluşan bir başka problemdir, ancak bu sadece erkek bebekleri etkiler. New York Presbyterian Kolombiya Üniversitesi Tıp Merkezi’ne ait Morgan Stanley Çocuk Hastanesi’nde pediatrist ürolog olan Dr.Steven Tennenbaum, “Bir çocuğun kasık kanalı kapanmadığında, karnından gelen sıvı testis kesesinde toplanabilir” diyor. Acı verici değildir, ama bebeğinizin testisleri şişmiş görünebilir.

Ne yapmalı? Hidrosel, fıtık ile aynı riski taşır. Eğer kendi kendine yok olmadıysa, doktorlar bebeğin ilk doğum gününden sonra sıvıyı boşaltmak ve geçiş yolunu kapatmak için ameliyat yapılmasını tavsiye ederler.

İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE)

Problem Nedir? İYE idrar yolu sisteminde aşırı bakteri üremesi sonucu oluşur. Yaşamın ilk yılında, özellikle sünnetsiz erkek çocuklarda (sünnet derisi bakterileri yakalayabilir) görülmesi daha muhtemeldir. Ancak kız bebeklerde de İYE olabilir, çünkü idrar yolu ve anüs dişi anatomisinde birbirine çok yakındır. Çoğu zaman, açıklanamayan yüksek ateş İYE’nin tek semptomudur. Ancak tuhaf kokulu idrar, açıklanamayan huzursuzluk, iştahsızlık veya kusma da görebilirsiniz. Bunları farkederseniz çocuk doktorunuza bildirin; eğer İYE tedavi edilmezse böbrek hasarına neden olabilir.

Ne yapmalı? Dr.McEvoy, ‘’İYE antibiyotik (genellikle on gün) ile kolayca tedavi edilebilir’’ diyor.

Vajinal Yapışıklıklar (Labial Füzyon) 

Problem Nedir? Vajina girişindeki küçük dudakların birbirine yapışması durumudur. New York Westchester Tıp Merkezi Maria Fareri Çocuk Hastanesi’nde pediatrik jinekolog olan Dr.Monique Regard, ‘’Cilt kuru ve tahrişli ise ortaya çıkabilir (muhtemelen bebek bezi isiliğinin sonucu olarak)’’ diyor. Yapışan kısım boyut olarak değişebilir, nadiren ağrılıdır ve genellikle idrar akışını durdurmaz.

Ne yapmalı? Çoğu durumda hiçbir şey! Yapışkan cildi kendiniz ayırmaya çalışmayın. Genellikle kendi başlarına çözülürler ve buluğ çağında östrojen üretimi arttığı zaman ortadan kaybolacaktır. Bebeğiniz idrar yapmakta sıkıntı yaşıyorsa veya sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, çocuk doktorunuz steroid veya östrojen kremi reçetesi yazacaktır veya nadir durumlarda yapışıklığı ayırmak için ameliyat önerebilir.

Penisle İlgili Yapışıklıklar

Problem Nedir? Sünnet sonrası olası bir komplikasyondur. Ne zaman bir vücut dokusu kesilirse, kesilen kenarlar çevresindeki bölgelere yapışabilir. Gevşek sünnet derisinin kuru bölgeleri penisin kafasına yapışabilir. Penis ucu ince bir filmle kaplanmış gibi ya da hiç sünnet edilmemiş gibi görünebilir.

Ne yapmalı? Dr. McEvoy, ‘’Penisle ilgili yapışıklıklar genellikle ağrısızdır ve penis büyüdükçe zamanla geçer, bu nedenle tedavi gerektirmez’’ diyor. Yapışıklıklar çok fazla olduğunda, doktorunuz tedavi için hafif bir steroid krem ​​reçete edebilir.

Bu internet sitesindeki tıbbi içerikler ve sağlıkla ilgili diğer bilgiler dahil olmak üzere tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir bireysel durum için özel bir teşhis veya tedavi planı olarak düşünülmemelidir. Bu sitenin kullanımı ve burada yer alan bilgiler bir doktor-hasta ilişkisi oluşturmaz. Kendi sağlığınız veya başkalarının sağlığı ile ilgili olabilecek her türlü soru veya sorunla ilgili olarak her zaman kendi doktorunuzun doğrudan tavsiyelerine başvurun.

Önerilen Makale

Yenidoğan Bilgini Test Et

Kaynak: https://www.parents.com/baby/health/other-issues/6-common-baby-genital-problems/

Özet
Bebeklerde Görülen 6 Yaygın Genital Problem
Makale İsmi
Bebeklerde Görülen 6 Yaygın Genital Problem
Tanımlama
Oğlumuz doğduktan birkaç hafta sonra kocam nihayet sormak için sabırsızlandığı soruyu sordu: "Büyük mü?" Elbette bebeğimizin penisinden bahsediyordu. Diğer yeni doğan erkek çocukların penisinin neye benzediğini hiç düşünmemiştim. Bu yüzden Google'da "yeni doğanların penis büyüklüğü" ‘nü araştırdı!
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-2
-2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
4
Bayıldım!
Garip Garip
5
Garip
Sevmedim Sevmedim
5
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı