Soğuk algınlığı mevsimi hakkındaki endişelerinizi gidermeye çalışacağız; böylelikle tatlı bebeğinizi sarıp sağlıklı tutabilirsiniz.

Holly Pevzner tarafından American Baby dergisi için yazıldı

İlk çocuğum Ocak ayında geldi. Dondurucu bir soğuk vardı. Kar, buz ve felaket soğuk rüzgarlar vardı. Kaygan sokaklar ve mikrop dolu bir soğuğa bir yenidoğanla çıkma fikri hiç cazip değildi. Aslında beni dehşete düşürdü. Ancak, New York’ta bir pediatrist ve Bebeğin İlk Yılı İçin Temel Rehber kitabının ortak yazarı Dr.Erika Landau’ya göre, korkmam gereken bir şey yoktu. Dr.Landau, “Bebekler ve yeni anne-babalar temiz havaya ihtiyaç duyarlar. Tehlikeli derecede soğuk olmadığı sürece, açık havada olmak bebeklerin mevsime ve gece gündüz döngüsüne alışmalarına yardımcı olur ve genellikle huzursuzluklarını azaltır” diyor. Temiz hava iyi olsa da, almanız gereken önlemler vardır. Bu mevsimin en iyi stratejilerini öğrenin ve kış endişelerinizi giderin.

Bebek için çok soğuk!

Baltimore Johns Hopkins Çocuk Merkezi’nde pediatrik dermatoloji direktörü olan Dr.Kate Puttgen, “Bebekler, yetişkinlerden daha hızlı ısı kaybederler ve yaşları küçüldükçe soğukla baş edebilecek yetenekleri azalır. Küçük bebekler ürpererek ısıyı arttırma yeteneğinden yoksundur ve üşüdükleri zaman tekrar ısınmak için gereken vücut yağına sahip değillerdir” diyor.

Onu kat kat giydirin.

Dr.Landau, “Hiç kimse çocuğunun üşümesini istemez, bu nedenle kışın bebekleri aşırı giydirme eğilimi vardır. Kural, bebeğinizi kendinizinkinden bir kat fazla giydirmektir” diyor. Gerektiğinde giydirip çıkarabileceğiniz, pamuk ve müslin gibi nefes alabilen kumaşlardan yapılmış kıyafetleri seçin.

Ceketi arabanın içinde çıkarın.

Kentucky Lexington’da yaşayan ve Bebeğinizin Birinci Yılına Hazırlık Rehberi kitabının ortak yazarı olan Dr.Rallie McAllister, “Şişme montlar, kar montları ve pufidik tulumlar, bebek araba koltuğuna yerleştirilirken çıkarılmalıdır. Emniyet kemerini gevşetmenizi gerektirdiği için güvensizdirler ve bu da kaza anında çocuk ve emniyet kemeri arasında büyük bir boşluk bırakarak yaralanma ihtimalini artıracaktır. Bebeğinizi dışarıdaki hava sıcaklığına göre değil araba içindeki sıcaklığa göre giydirin” diyor. Aracınızı çalıştırın ve ısıtın, bebek normal kalınlıkta kıyafetleri ile kalacak şekilde emniyet kemerini bağlayın ve sonra montunu veya bir battaniyeyi etrafını ve ve üzerini kapatacak şekilde kilitli emniyet kemerinin üzerinden sarın.

Dışarıda kısa bir gezintiye çıkın.

Hava sıcaklığı veya rüzgar donma noktasının altına düşerse veya donma olmamasına rağmen rüzgarla karışık yağmur yağıyorsa, arabaya kadar gidip gelecek mesafeler dışında bebeğinizi içeride tutun. Dışarıda kutup soğuğu yoksa, kışlık bir mont, kulaklarını koruyacak bir şapka ve parmakları birleşik olan eldivenlerini giydirin ve bir bebek arabası battaniyesi örtün veya kışlık tulumunu giydirin. Dr.McAllister “Konforsuz  olup olmadığını anlamak için bebeğinizi sık sık kontrol edin. Yüzü kızarmışsa, vücudu çok sıcaksa ve huzursuz görünüyorsa, muhtemelen aşırı sıcaklamış durumdadır. Eğer huzursuz görünüyor ve gözlerinden yaş geliyorsa ve vücudu hafif soğuksa, muhtemelen yeteri kadar giydirilmemiştir” diyor.

Mikroplar heryerdedir! 

Seattle’dan Doktor Anne İlacı kitabının yazarı ve pediatrist Dr.Wendy Sue Swanson, “Kış mevsimine hastalık sezonu dememizin bir nedeni vardır. Çocuklar her yıl ortalama 6 ile 10 kez soğuk algınlığına yakalanırlar” diyor. Bebeğinizin bağışıklık sistemi halen olgunlaşıyor ve diğer çocuklar tarafından bir sürü virüse maruz kalıyor. Anne sütü ve hazır mamadan bol miktarda bağışıklık artırıcı vitamin ve mineral alacaklardır, ancak siz daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bebeğe grip aşısı yaptırın.

Dr.Swanson, “Bebeğiniz 6 aylık ya da daha büyükse, grip aşısı onun için yapabileceğiniz en akıllıca şeylerden biridir. Grip bebeklerde çok tehlikeli olabilir, ciddi akciğer enfeksiyonlarına ve hatta ölüme neden olabilir” diyor. Bebeğiniz aşı olmak için küçük mü? Doktorunuzun tavsiyelerin dinleyip hamile iken grip aşısı yaptırdıysanız, griple savaşan antikorları rahime geçirmişsinizdir ve bu doğumdan sonraki altı aya kadar bebeği gripten koruyacaktır. Eğer emziriyorsanız antikorlar anne sütü yolu ile de geçebilir.

Bütün ailenin aşı olmasını sağlayın.

Dr.Swanson, “Yeni ebeveynlere grip, boğmaca ve diğer aşıyla önlenebilir hastalıklara karşı bebeği korumak için evdeki her çocuk ve yetişkinin aşı yaptırmasını tavsiye ediyorum; çünkü bebeği ona en yakın olanlar hasta edebilir ” diyor. Bebeğiniz bazı bağışıklıklar için çok küçük ise bu özellikle önemlidir.

Ellerinizi temiz tutun.

Dr.Landau, ‘’Bebekler ellerini burnuna ve ağzına götürürler, bu nedenle ellerini temiz tutmak önemlidir, ve tabii kendinizinkini de’’ diyor. Bebek için, sabun (antibakteriyel olanlar gerekli değildir) ve ılık su ile bir havluyu köpürtün. Her emzirmeden, bez değişiminden veya dışarıda zaman geçirip eve döndükten sonra 20 sn kadar ellerini bu havlu ile silin (sürtünme kir ve mikropları deriden uzaklaştırır). Aynı işlerden sonra ve ayrıca her tuvaletten sonra kendi ellerinizi de temizleyin. Sonra ellerin iyice kurulanması önemlidir, çünkü mikroplar ıslak ellerle daha kolay aktarılabilirler. Eğer dışarıdaysanız, kendi elleriniz için en az yüzde 60 alkol içeriğine sahip bir el dezenfektanı kullanın. Johns Hopkins Çocuk Merkezi’nde pediatrik dermatoloji profesörü olan Dr.Bernard Cohen, “Alkol oldukça hızlı buharlaşır, bu nedenle elinizi dezenfekte ettikten sonra bebeğinizi alkole maruz bırakma konusunda endişelenmeniz gerekmez. Ancak alkol doğrudan bebekte kullanıldığında tahrişe neden olabilir” diyor.

RSV Hakkında Bilgi Edinin.

Respiratuar Sinsisyal Virüs (RSV) burun çekmenin yanısıra soğuk algınlığının diğer belirtilerini gösterir ve sağlıklı büyük çocuklarda ve yetişkinlerde önemli bir problem değildir. Fakat, RSV, bebeklerde, özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olan prematüre bebeklerde bronşiolit veya zatürreye neden olabilir. Eğer bebeğiniz 29 haftalık olmadan doğduysa veya doğuştan kalp veya akciğer hastalığı gibi kronik bir hastalığa sahipse, RSV’den kurtulması için Synagis adlı özel bir immünoglobülin verilmelidir. Bebeğinizin öksürüğü yaklaşık iki gün sonra daha da kötüleşirse, hırıltılı solunum başlarsa, nefes alıp vermede zorlanıyorsa ya da 3 aylıktan küçükken ateşi 38 C veya daha yüksekse derhal bir çocuk doktoruna götürün.

Cildi çok kuru!

Dr.Swanson, “Düşük sıcaklıklar, nem eksikliği ve devir daim yapan hava ortamları kuru, kaşıntılı, döküntülü cilde sebep olur” diyor.

Sıcaklığı doğru ayarlayın.

Dr.Puttgen, “İç mekan ısıtma sistemleri düşük nem oranına sahiptir ve havadaki nem eksikliği bebeğinizin hassas cildini kurutabilir. Bunu önlemek için, ortam sıcaklığını gündüzleri 20-22 C olacak şekilde tolere edebileceğiniz kadar serin tutun’’ diyor.  Ancak bebeğiniz uyurken termostatı 18 ile 20 C arasında düşük bir sıcaklıkta ayarlamanız gerekir; bu sıcaklık sadece bebeğinizin cildine fayda sağlamakla kalmaz aynı zamanda Ani Bebek Ölümü Riskini de azaltabileceği çeşitli araştırmalar tarafından doğrulanmıştır. Yeterince sıcak tutmak için bebeğinize pijama veya giyilebilir uyku tulumu giydirin.

Banyo Yaptırın.

Dr.Cohen, “Aşırı kuruma ve tahrişten kaçınmak için yalnızca üç günde bir banyo yaptırmanızı öneririm’’ diyor. Suyu yaklaşık 38 C’ye ayarlayın (ölçmek için dirseğinizi suya değdirin, konforlu bir sıcaklığa sahip olmalıdır ancak aşırı sıcak değil) ve küvette kalma süresini maksimum 10 dakika ile sınırlayın. Yenidoğan için bu süre daha kısa olmalıdır. Dr.Puttgen, “Su çok sıcaksa ya da bebek suda çok uzun süre kalırsa cildin susuz kalma süreci hızlanır ve cildin koruyucu yağlarını bozar” diyor.

Doğru nemlendiriciden bolca sürün.

Nazik cildi kışın en iyi şekilde korumanın yolu bir nemlendirici kullanmaktır. Fakat, Dr.Cohen, ‘’Bazı bebekler nemlendiriciye hiç ihtiyaç duymaz. Bu nedenle, nemlendirici kullanmadan önce cildinin kuruluğunu takip edin” diyor. Nemlendiriciye ihtiyacınız olduğunda, parfümsüz olduğundan emin olun. Dr. Puttgen, ayrıca vazelin veya mineral yağ içeren nemlendiriciler seçmenizi öneriyor. “En yüksek yağ içeriğine sahipler, bu nedenle cilt bariyerinin hasar görmesini önlemek ve nemlendirmek için en iyileri bunlardır. Bebeğinizi küvetin dışına çıkardığınız andan itibaren üç dakika içinde nemlendirici uygulayın, nemli cilde uygulandığında su moleküllerini bağlaması nedeniyle banyo ile sağlanan hidrasyonu muhafaza eder” diyor. Cildi fazla kuruysa, banyodan sonraki seansa ilave olarak günde üç kez kullanın.

Ortam nemini arttırın.

Dr.Puttgen, “Bir hava nemlendirici buhar makinası kullanmak havadaki su miktarını artırabilir ve ısıtma sistemlerinin kurutucu etkileriyle savaşır” diyor. Havaya nem eklemek, bebeğin mukozalarındaki kuruluğun azaltılmasına da yardımcı olur. Küflenmeyi önlemek için suyu sık sık değiştirin ve makinayı erişilemeyecek yerlerde tutun.

Önerilen Makale

Kış aylarında nasıl bebek giydirilir?

Kaynak: https://www.parents.com/baby/health/babys-first-winter-a-survival-guide/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
12
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı