Bebeğin İlk Haftasında Neler Beklemelisiniz?

Yeni emzirme sandalyenizde rahat emzirme seansları, arkadaşların bebek ziyaretleri ve yeni doğan bebeğinizi uyutmak için verdiğiniz çabayı mı gözünüzde canlandırıyorsunuz? Yavaş yavaş herşeyi yoluna koyacaksınız! Aşağıdaki rehberimizi kullanın; böylece, bu ilk günlerde yorgun, uykulu ve ağlamaklı hissederek hazırlıksız yakalanmazsınız.

American Baby dergisi için Rebecca Felsenthal Stewart tarafından yazıldı

3 günlük oğlumuz Noah ile evimizdeki ilk tam günümüzdü. Akşam saat 7’de çocuk doktorum aradığında, o beşiğinde uyuyordu ve ben de dinleniyordum. Kan testi sonuçlarına göre, Noah sarılık geçiriyordu ve tedaviye ihtiyacı vardı. Şu anda hastanede.

O gece ve ertesi günün çoğunu, ben küçük bir karyolada, kocam bir sandalye üzerinde ve Noah gözlerinin üstünde küçük bir kapatıcı gözlükle, bu yaygın yeni doğan hastalığın toksinleri ile savaşmaya yardımcı olan UV ışığının altında bir yoğun bakım ünitesinde, hastanede geçirdik. Sarılığın geçici bir sorun olduğunu o anda bilmek isterdim. Kesinlikle iyileştirilebilir ama evde olduğumuzdan, bu deneyim bana duygusal bir enkaz yaşattı. Kendimi rahatlatmakta zorlandım.

Huzursuz hissetmek, doğum deneyiminin bir parçasıdır. Boston Kadın Hastanesi ve Brigham Üreme Sağlığı Psikiyatrisi Danışma Servisinin direktörü Dr.Leena Mittal, “İlk günler fiziksel, psikolojik ve sosyal değişimlerin karmaşık bir karışımıdır” diyor. İşte, önümüzdeki engelleri sakince temizlemenin yolları:

1.Gün 

Vücudunuz doğum nedeniyle şokta. Çoğu anne adaylarının çoğu doğumun kendisi ile ilgili takıntılara çok fazla zaman harcadıkları için doğum sonrası iyileşme kısmı akıllarına gelmez. Denver’da yaşayan iki çocuk annesi Sarah Camacho, “Vajinal doğumun o bölgemde bu kadar rahatsızlık verecek kadar travmatik olacağını bilmiyordum. Banyoya her gittiğimde bir püskürtme şişesi kullanarak dikişlerimi rahatlatmak zorunda kaldım ve yaralı hissettim. Donut yastığı olmadan oturamadım. Hatta yürüyüş bile çok yorucuydu” diyor.

Vajinal yolla normal doğum yaparsanız, çok acı hissedebilirsiniz. Hentbol topu büyüklüğünde bir  bebek kafası o dar bölgeden çıktı. Amerikan Bebek danışma kurulu üyesi ve Siz ve Bebeğiniz: Gebelik kitabının yazarı Dr. Laura Riley, ‘’İlk 24 saat boyunca, dikişleri yumuşatmak ve gerilmeleri önlemek için önce buz uygulayın ve sonra sık sık ılık banyo uygulayın. Güzel haber? Vajinanıza çok miktarda kan aktığından, bölge birkaç gün içinde çabucak iyileşir” diyor.

Sezaryen doğumlarında ağrı kesici ilaçlar (reçetesiz veya reçeteli) ameliyat kesiklerinin olduğu yerdeki ağrıyı rahatlatabilir. Dr. Riley, “Etrafta rahatça hareket edebilme duygusu, doğumdan sonraki iyileşme sürecinde cesaret verir ve bunun için ilk haftada yeterince ilaç almanız önemlidir” diyor. Sezeryan kesiklerinin tam olarak  iyileşmesi dört ile altı hafta sürecektir, bu nedenle enfeksiyona karşı dikkatli olun. Eğer akıntı, kokma, yanma veya kırmızı görüntü varsa veya 38 dereceden daha yüksek bir ateşiniz olursa hemen doktorunuzu arayın.

Nasıl doğum yaparsanız yapın, rahim hamilelik öncesi dönemdeki gibi küçülmeye çalıştığı için bu süre içerisinde bir miktar kramp olacaktır. Emziriyorsanız, bebeğiniz memeyi tuttuğunda ağrı en kuvvetli olacaktır çünkü o anda vücudunuzda kasılmayı tetikleyen oksitosin hormonu salgılanır. Doğum sonrası tüm kadınlar birkaç hafta boyunca su, kan, mukus ve plasental dokuların bir kısmını içeren vajinal akıntı yaşarlar. Çok sayıda hijyenik kadın pedi bulundurun ve tamponları en az altı hafta kullanmayın, çünkü bakteri üretebilirler.

Daha devam edelim mi? İdrar kaçırma, hemoroit ve idrar yolları enfeksiyonları da ihtimaller arasındadır. İdrar kaçırmanın önlenmesine yardımcı olmak için, sık sık Kegel egzers

zleri (idrar akışını durdurmaya çalışıyormuş gibi vajinal kasları sıkıştırın) uygulayın ve hemoroitler için hareket edin, bolca su için ve kabızlık önleyici bir takviye alın. İdrar yaparken ağrı veya yüksek ateş oluştuğunda doktorunuza bildirin çünkü her iki semptom da bir idrar yolu engfeksiyonu belirtisi olabilir.

2.Gün

Bebeğiniz sarılık geliştirebilir. Bilirubin seviyesinin yenidoğan bebeğin kan dolaşımına aşırı derecede yükselmesi durumunda ortaya çıkan bu hastalıkla ilgili zor olan şey, bebeğinizin 3-5 günlük olduğu zamanda ortaya çıkmasıdır ve bu muhtemelen evde olduğunuz zamandır. San Francisco California Üniversitesi’nde klinik pediyatri profesörü olan Dr.Lisa M. Asta, “Sarı renkli değişim genellikle kafa kısmından başlar ve aşağı doğru devam eder “ diyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, yeni doğanların yaklaşık yüzde 60’ı sarılık geçiriyor. Çoğu vaka kendi kendine iyileşmesine rağmen, sarılık tedavi edilmezse beyin hasarına neden olabileceği için pediyatristler hafife almazlar. Dr.Asta, “Bebeğin ilk günlerinde ebeveynler için oldukça stresli bir durumdur. Ancak kabul edilen aralığın dışındaki sarılık seviyeleri kolayca iyileştirilebilir” diyor. Pek çok çocuk doktoru, sarılık olup olmadığını kontrol etmek için hastaneden çıktıktan yaklaşık iki gün sonra bir muayene randevusu oluşturur. Bebeğinizin karnı, kolları, bacakları veya gözlerinin beyazları sarı ise hemen çocuk doktorunuzu arayın. Bebeğinize zaten sarılık teşhisi konmuşsa ve huzursuz, uyanmakta zorlanıyor veya iyi beslenmiyorsa, doktorunuza haber verin.

Hastaneden taburcu olurken Noah muayene edildiğinde, hemşire biraz sarı olduğunu belirtti, ancak ertesi gün oraya geri döneceğimizi asla düşünmemiştim. Bununla birlikte, Noah’nın iki hafta erken ve düşük kiloda doğması (doğumda 2.6 kilo) ve bilirubin değerinin yüksek olması nedeniyle, çocuk doktoru tedavide agresif olmak istedi. Sarılığa maruz kalan diğer bebekler, bilirubin moleküllerini parçalamaya yarayan ve bilibattaniye adı verilen ışıklı bir ped battaniye ile eve gönderilebilirler.

3.Gün 

Bu dönemde emzirmek ilerki dönemdekilerden daha zordur. Büyük çocukların anneleri, bebeklerini emzirmekten çok çok hoşlandıklarını söylerken bu ilk haftadan bahsetmiyorlardır. Bebeğiniz düzgün şekilde memeyi tuttuğunda (dudakları kıvrılmış, çene memeye yapışık, çene ve kulak hafifçe hareket eder), meme tutuş ağrısı hissetmek ilk iki hafta boyunca yaygındır. California Santa Maria’da yaşayan emzirme danışmanı Lisa Marasco, “Yine de, emzirme seansının kendisi zarar vermez. Yardım almak için bekleyen annelerin çoğunda memelerdeki yaralar, çatlaklar ve kanamalar sorun oluşturuyordu” diyor. Chicago’da yaşayan bir anne olan Claudia Rozenberg’e de aynısı oldu. “Hastanede emzirme iyiydi, ancak evde kızım açık bir yarayı ısırııyormuş gibi acı çekiyordum. Gözlerimden yaşlar süzülüyordu ve dişlerimi sıkıyordum. Bir arkadaşım emzirme danışmanını aramamı tavsiye etti. Ertesi gün bir danışman yardıma geldi ve hayatımın en iyi iki saatiydi. Emzirmeyi 100 kat daha iyi hale getiren pozisyonlar gösterdi’’ diyor.

Doğal olarak gelmesi gereken süt kaynağınız da sizi stresli hale getirebilir. Süt doğumdan sonraki 36 saat içinde gelirken, bazı kadınlar için bu süre dört ile beş gün sürebilir ve kollarında aç bir bebek vardır. Lisa Marasco, ‘’Göğsünüzün süt üretimini teşvik etmek için emzirmeye devam edin, ayrıca besin açısından zengin olan ve kolostrum adı verilen ilk gelen sütün her damlasını bebeğinize vermeye çalışın’’ diyor. Her zaman emziriyormuş gibi hissetmeye başlayabilirsiniz ki öyledir de ama bu her zaman böyle olmayacak.

4.Gün

Çok Ağlayabilirsiniz. Michigan Ann Arbor’dan bir anne Megan Orringer “Sağlıklı bir bebeğim oldu, mutlu olmam gerektiğini biliyordum, ancak planlanmamış bir sezeryanın travması ve hayal kırıklığıyla ilgili hıçkırıklı ağlamalarımdan vazgeçemedim” diyor. ABD’deki bebeklerin üçte birinden fazlası bu şekilde doğduklarından, planladıkları doğum deneyimini yaşayamadığı için üzülen ve sarsılan çok kadın var. Ve nasıl doğurmuş olursanız olun, vücudunuz bu ilk haftalar boyunca bir hormon makinesi gibidir. Yüksek miktarları bebeğinizle bağ kurmanıza yardımcı olabilir, ancak daha önce hiç yaşamadığınız düşük seviyelere de maruz kalabilirsiniz. Dr. Riley, “Vücudunuz kendine ait hissetmiyor, göğüsleriniz acıyor, altınız ağrıyor, uyuyamıyorsunuz ve fazla yardım alamıyorsunuz. Doğum sonrası depresyon bu stresin tamamını büyütüyor” diyor.

Bağlanma mutlaka kendiliğinden olmaz. İlk önce yeni doğan bebeğinizden bir miktar kopuk hissetmek veya bebeğinizin bakımını nasıl yapacağınızı bilmemekten dolayı endişe etmek de normaldir. Bebeğinize bağlanmak için kendinize zaman vermelisiniz. Dr. Mittal, ‘’Beslenme ve bez değiştirme gibi görevleri yerine getirmek, kendinize güvenmenizi sağlayacaktır’’ diyor. Uyanık olduğunda ona odaklanın. Hangi pozisyonları tercih ettiğini anlamaya çalışarak, bebeğinizi tutun. Şarkı söyleyin, onun seslerini taklit edin ve onunla göz teması kurun. Farklı hissediyorsanız, tedirginseniz, üzüntü duygularınız kötüleşiyorsa ya da özellikle kendinize veya bebeğinize zarar verme düşüncelerine başlarsanız doğum sonrası depresyonunuz olabilir. Hemen yardım için sizi yönlendirebilecek bir doğum uzmanı jinekolog ile iletişime geçin.

5.Gün

Gerçek uykusuzluğun aslında tam olarak ne olduğunu anlıyorsunuz. İlk başlarda, bir bebek sahibi olmanın adrenalini ile zamanınız geçer. Daha sonra bunun geçici bir konu olmadığını farkettiğinizde olan oluyor. Kaliforniya’nın Pacifica şehrinde yaşayan Emily Jo Hoover, “Gece boyunca doğum yapmaya çalıştım ve sonra hastane odasında uyumak için mücadele ettim. Evde, bebeğim bütün gece boyunca emmek istedi. Sonra ertesi gün, bir doktor ve bir emzirme danışmanı randevusu ile geçen günün ardından yorgunluktan titremeye başladım” diyor.

Herkesin uykusuzluk için farklı bir eşiği vardır, bu nedenle kendinizi arkadaşlarınızla karşılaştırmayın. “Bebek uyurken sen de uyu” gibi önerileri denemeye açık olun. Bu klişe tavsiyeyle ilgili biraz şüpheciydim. (Uyku? Yapacak çok iş vardı!) Ama uyumayı denemeye zorladım ve enerjimi korumamda bana yardımcı oldu. Evet, 24 saatlik bir döngü diğerine karıştı, ancak bu, Noah’nın daha uzun sürelerle uyumaya başlamasına kadar yani sadece bir kaç hafta sürdü.

6.Gün 

Yararlı insanlar yararsızdır. E-posta gelen kutunuz, aileniz ve arkadaşlarınızdan gelen “Baskı hissetme, ancak ziyarete gelmek istiyoruz” mesajlarıyla dolu olacak. Sadece büyük babalar, büyük anneler, kardeşler ve en iyi arkadaşlar mı? Komşular da mı? New York Brooklyn’de yaşayan bir anne olan Riva Marker, “Annelerimizi, kardeşlerimizi ve teyzemizi yardım ettikleri için misafir etmek hoşuma gidiyordu. Benim adrenalinimi artırdı, ancak karım Erica, oğlumla sadece üçümüzün başbaşa kalarak bağlanmamızı istedi. Bir dahaki sefere, önce çekirdek aile için özel vakit geçirme planı yapacağım’’ diyor.

Dr. Mittal, ‘’Öncelikle çekirdek ailenin ihtiyaçlarını koymak ve diğerlerini beklemeye almak konusunda bencil olmak normaldir. Ayrıca, istekli arkadaşlarınızın yardımcı olabileceği başka yollar da var: Kendi ev yapımı çorbalarına evet deyin, köpeği yürüyüşe götürmelerine izin verin, market alışverişinizi getirsinler veya bebeğe kısa bir süre göz kulak olsunlar.

 7.Gün

Herşey yolunda.  Sarılık gitti. Dikişler eridi. Gelecek aylarda, uyku geri dönecek (eh, biraz) ve emzirmeyi ne kadar çok sevdiğini anlatan annelerden biri olacaksınız. Ama gözyaşları? Tamamen anneliğe özgü birşey. Noah şimdi 18 aylıkken, hâlâ nadiren ağlıyorum. Şaşırtıcı bir şekilde, beni etkileyen küçük anlarda. Örneğin, tek başına oturmasını izlemek ya da gülüşünü duymak ya da burnuma dişler gibi biraz da tükürüklü bir öpücük kondurması gibi. Şimdi bunların üzerinde düşünürken büle birkaç damla yaş geldi gözlerimden.

Bu Web sitesinde tıbbi görüş ve diğer sağlıkla ilgili bilgiler de dahil olmak üzere tüm içerik yalnızca bilgi amaçlıdır ve herhangi bir durum için özel bir tanı veya tedavi planı olarak düşünülmemelidir. Bu sitenin kullanımı ve burada yer alan bilgiler bir doktor-hasta ilişkisi oluşturmaz. Kendi sağlığınızla veya başkalarının sağlığıyla ilgili herhangi bir soru veya sorunla bağlantılı olarak kendi doktorunuzun doğrudan tavsiyesine başvurun. 

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Beslenmesi

Yenidoğan Bilgini Test Et

Bebekler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebekler Hakkında 92 Sevimli Gerçek

Kaynak: https://www.parents.com/baby/care/newborn/what-to-expect-babys-first-week/ 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
10
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı