Miniğiniz ilk aylarında, yani henüz nesneleri kavrayabilmeye veya oturmaya başlamadan önce, bakabileceği ve dinleyebileceği şeylere yönelir. Vizyonu ilk başta bulanık olur ve yaklaşık 20-25 cm uzaklıktaki nesneleri görebilir fakat detayları ve renkleri tam olarak ayırt edemez. İnsan yüzlerini ayırt etmeye başlar – ve güzel haber – yaklaşık 1 ayda sizin yüzünüzü tanımaya başlar!

Kontrastı yüksek olan desenler ve parlak renkler miniğinizi büyüler çünkü bunlar onun görebileceği en kolay şeyler ve onun  görme duyusunu uyarmak için harika bir yoldur. Seslerin ve yumuşak müziğin farkına varmaya başladı bile. Yavaş hareket eden ve yumuşak sesler çıkaran nesneler, sabit ve sessiz olanlara göre miniğinizin daha çok daha ilgisini çeker.

Yenidoğan döneminden itibaren bebeğinizin severek oynayabileceği oyuncakları sizin için araştırdık.

Bebeğinizin Yakınındaki Tüm Nesneler

Miniğinizin görüşünün yakın mesafe ile sınırlı olması, görüş alanına girebileceği her şeyin onun ilgisini çekmesini sağlar. Bir süreliğine oyuncak tutamayacak, ancak tercihlerini, istediği şeylerin üzerine vurarak gösterecek.

Bebeğinizin yakınındaki nesneler oyuncak olsun olmasın dikkatini çekecektir. Ancak henüz isteyemeyeceği için bunu fark etmeyebilirsiniz. Bebeğiniz vücut hizasında bulunan ve eline geçen her nesneyi merakla inceleyecek ve büyük ihtimalle de ağzına götürecektir. Bu nedenle bebeğinizin yakınında küçük, kırılabilen, parçalı ve kesici aletleri bırakmamanız son derece önemlidir.

İlk aylarda bebeğinizi eğlendirmek için evdeki tüm eşyaları gösterebilir ve eliyle kavrayabileceği eşyaları verebilirsiniz. Bebeğiniz yeni nesneleri tanımayı ve dokunmayı çok sevecektir. Ancak ağzına götürme ihtimaline karşı eşyaların hijyeninden emin olmalısınız. Aynı zamanda ilk birkaç ay bebeğiniz yüzünüzü incelemeyi ve dokunmayı da çok sevecektir, bebeğinizle sık sık konuşmayı ve farklı mimikler yapmayı unutmayın.

Dönenceler

Hareketli nesneler, bebeğinizin tek boyutlu görüşüne yeni bir boyut ekleyebilir. Özellikle zıt desenler ve parlak renkli olanlar miniğinizin görme duyusunu geliştirmesine yardımcı olur.

Dönenceler bu dönemde bebeğiniz için biçilmiş kaftandır. Hem müzikli hem de görsel açıdan canlı renklere sahip olan dönenceler miniğinizin hem görme hem de duyma duyularını geliştirir. Üstelik dönencenin müziğini farklı zamanlarda farklı düzeylerde çalarsanız, etkisi daha da artacaktır. Aynı şekilde dönencenin ya da miniğinizin pozisyonunu ara ara değiştirerek, onun farklı şekillerde görmesine yardımcı olabilirsiniz.

Dönence seçerken ses ayarının olmasına, bebeğinizin gözünü rahatsız etmemesine ve sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Kırılabilen ve sağlam olmayan dönenceler bebeğiniz ayağa kalkmaya başladığında ve tutunduğunda zararlı olabilir.

Bu dönemde dönence seçerken sakinleştirici müzikleri olanları tercih etmelisiniz. Bu sayede bebeğiniz dönenceye bakarak uyur ve kendi kendine uyumayı öğrenebilir. Aynı zamanda dönenceler, bebeğinizin el – göz koordinasyonu ve motor becerileri için faydalı olabilir. İlk aylarda bebeğiniz dönenceye sadece bakacak ama zamanla oyuncakları tutmayı ve kavramayı da öğrenecektir.

Bebekler yenidoğan döneminde siyah – beyaz gördüğü için dilerseniz kendiniz çıktılar ve ip yardımı ile kendi dönencenizi hazırlayabilirsiniz. Ancak satın almak isteyen ebeveynler sizin için seçtiğimiz ürünü buraya tıklayarak karşılaştırabilir ve karar verebilir.

Kırılmaz Aynalar

Bu aşamada gördükleri şeyin tam olarak kendileri olduklarını fark edemeseler de, bebekler kendi yansımalarını büyüleyici bulurlar. Ve 3 aylıkken, miniğiniz kendi yansıması ile bir ilişki kurmuş olabilir ve ona gülümsemeye başlamış olabilir, harika değil mi?

Bebeğinizle birlikte aynaya baktığınız zaman ya da aynalı oyuncaklarla oynadığında beyin gelişimini destekleyebilirsiniz. Zaman geçtikçe bebeğiniz kendisini daha iyi fark edecek ve gülücükler saçmaya başlayacaktır. Aynı zamanda bebeğinizle aynaya bakarken farklı jest ve mimiklerle onu şaşırtabilir ve eğlendirebilirsiniz.

Bebeklerin aynaya bakmasının bir diğer yararı ise derinlik algısının gelişmesidir. Çevreyi daha net görürler ve büyük bir istek duyarlar. Bu dönemlerde kırılmaz aynalı oyuncakları kullanabilirsiniz böylece en az 1 – 2 yıl kullanılabilecek bir oyuncağınız olabilir.

Her zaman ve her yerde bebeğinizin aynayla oynamasını isterseniz, seçtiğimiz ürünü buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yumuşak Dokulu Kitaplar

Görmesi kolay desenleri veya süslemeleri olan yumuşak kitaplar sadece bebekler için tasarlanır. Miniğinizin yanına uzanarak okuyun, böylece siz yüksek sesle okurken, o da sayfaları çevirirken sizi izleyebilir – bu yaşlarda bile faydası olacaktır.

Yumuşak dokulu kitaplar, pamuksu kumaşlarla yapılır ve bebeğinize zarar vermez. Miniğiniz dilediği gibi kitaba dokunabilir, ağzına götürebilir ve resimleri inceleyebilir. Büyük desenli bez kitapları ya da yazı ağırlıklı kitapları tercih edebilirsiniz. Ancak 0 – 3 aylık dönemde bol resimli kitaplar bebeğinizin dikkatini daha çok çekebilir.

Bebeğinizin erken yaşta kitaplarla tanışmasını ve eğlenmesi için özel tasarlanır. Gün içinde bebeğinizle oynayabilir ya da sadece uyku vakitlerinde eline vererek bir rutin oluşturabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz kitapla ilgilenirken uykuya dalabilir. Ayrıca bu kullanışlı oyuncağı arabada, piknikte ya da gezerken yanınızda taşıyabilir ve bebeğinizin her an eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bez kitaplar canlı ve parlak renklerle üretilir ve bebeğinizin kolaylıkla ilgisini çekebilir. Eğer bebeğinize bu kitaplardan birini satın almak isterseniz sizin için seçtiğimiz ürünü buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Çıngıraklar

Basıldığında öten veya titreyen yumuşak dokulu bir oyuncak bebeğinizi memnun eder. Kazara ortaya çıkan sürpriz sesler, eli ile ne yaptığının farkında varmasına da yardımcı olur ve neden-sonuç algısını besler.

0 – 3 Aylık dönemde bebeğinizin yüksek sesten rahatsız olmaması ve eline aldığında düşürme ihtimaline karşı yumuşak oyuncakları tercih etmelisiniz. Bebeğiniz bu oyuncaklarla tutma ve kavrama becerilerini geliştirirken çıkan seslerle mutlu olabilir. Fiziksel ve zihinsel gelişimi destekleyen bu oyuncaklar sadece yenidoğan döneminde değil 1 – 2 yaşa da kullanılabilir.

Çıngıraklar sayesinde bebeklerin işitsel ve görsel duyuları gelişir, el ve kolları güçlenir ve sesleri daha net tanıyabilir. Oyuncağın canlı renklere sahip olması, ses çıkarması ve yumuşak olmasıyla her bebeğin ilgisini çekebilir. Piyasada yüzlerce model bulunur ancak bebeğinize bu oyuncaklardan almayı düşünüyorsanız size özel araştırdığımız ürünü buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ayak Ve El Çıngırakları

Bebekler çıngıraklarla oynamayı ve seslerini dinlemeyi genellikle çok sever. Ancak düşürme ihtimaline karşı ebeveynler, tedirginlikle bebeğin başında bekleyebilir. El – ayak çıngırakları ise bebeğin gelişimini desteklerken düşürme ve zarar görme risklerini en aza indirir.

Bebeğinizin ellerine ve ayaklarına takacağınız bu oyuncaklar her harekette ses çıkaracaktır. Sürekli hareket halinde olan bebekler için ideal bir seçimdir, çıngırak seslerini duyan bebekler daha çok hareket ederken güvenli bir şekilde oyunlarına devam edebilir.

Bu oyuncaklar bebeğinizin hareket kabiliyetini yükseltir, el – göz koordinasyonunu geliştirir ve kaba motor becerilerine yardımcı olur. Ancak bebekler oyuncağı ağzına götüreceği için doğal ürünlerle üretilen ve kimyasal madde içermeyen ürünleri tercih etmek çok önemlidir.

Ayak ve el çıngırakları arasında anne babalar için seçtiğimiz ürünü buraya tıklayarak görebilir ve değerlendirebilirsiniz.

Zeka Kartları

Yenidoğan döneminde bebekler sadece 20 cm uzaklığı siyah beyaz görür. Dolayısıyla canlı renkler, ışıklı ve hareketli oyuncaklar dikkatini çekmeyebilir. Bu dönemde bebeğinizle oynamak, fiziksel ve zihinsel gelişimini sağlamak için zeka kartları yardımcı olabilir.

Zeka kartlarının içinde 0 – 4 aylık dönemde siyah beyaz, 4 – 6 aylık dönemde siyah, beyaz, kırmızı 6 – 12 aylık dönemde ise renkli kartlar bulunur. Bebeğinizin ayına göre kartları gösterebilir, kartta yer alan şekilleri anlatabilir ya da bebeğinizin kartı incelemesine izin verebilirsiniz.

Bu kartlar aynı zamanda bebeğinizin konsantrasyon becerilerini de arttırabilir. Kartlar sert kartondan üretildiği için bebeğiniz ağzına götürdüğünde kolayca deforme olmaz ve uzun süre dayanır. Kartları, bebeğinizin beşiğine koyabilir, dışarıda gezerken bebek arabasına asabilir ya da evin duvarlarına yapıştırabilirsiniz. Ürünü buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ana Kucağı

Ebeveynler zaman zaman kısa bir süre dinlenmek ya da işlerini halletmek isteyebilir ancak bebekler bu duruma müsaade etmeyebilir. Bebeğiniz için özel tasarlanan ana kucakları ise güvenli ve konforlu bir alan sunar. Emniyet kemeri ile bağlayabilirsiniz ve bebeğinizin düşme, küçük parçaları yutma gibi olumsuz durumlarla karşılaşmasını engelleyebilirsiniz.

Genellikle ana kucaklarının üstünde bir bar bulunur ve oyuncaklar sallanır. Bu oyuncaklar bebeğinizin ilgisini çeker ve uzun süre oyalanabilir. İlk zamanlarda oyuncakları sadece izler ancak becerileri geliştikçe onlarla oynamaya ve sesler çıkarmaya başlar. Bazı modellerde ise titreme ya da sallanma gibi özellikler de bulunur bu sayede bebekler rahatça uykuya geçebilir. Özellikle kolik bir bebeğe sahip olan anne babalar titreme özelliği ile bebeğin rahatlamasını ve huzurlu olmasını sağlayabilir.

Yenidoğandan itibaren 18 kg’a kadar bebeğinizin severek oynayacağı ve gün içinde vakit geçirebileceği bir ana kucağı modeli arıyorsanız, seçtiğimiz ürünü buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Parmak Kuklaları

Bebekler, kendi ellerini ve başkalarının ellerini incelemeyi, dokunmayı ve oynamayı sever. Ancak kısa bir süre sonra sıkılarak ağlayabilir. Parmak kuklaları ise bebeğinizle kaliteli bir vakit geçirmenize yardımcı olur.

Tüm parmaklarınıza ya da birkaç parmağınıza takacağınız kuklalar ile bebeğinize minik gösteriler düzenleyebilirsiniz. Gösteri sırasında bir hikaye anlatabilir ya da masal okuyabilirsiniz. Seslendirme ve vurgular ile bebeğiniz heyecanlı ve dikkatli bir şekilde sizi dinleyecektir. Ayrıca kuklaları seslendirmeniz bebeğinizin dil ve konuşma becerisine katkı sağlarken zihinsel gelişimini ve göz koordinasyonunu arttıracatır.

Bebeklerin ilk ayda anne – baba sesini daha kolay ayırt edebilmesi ve tanıyabilmesi için de kuklalar oldukça yararlı olabilir. Ebeveynler ve mutlu bebekleri için seçtiğimiz ürünü buraya tıklayarak inceleyebilir ve gösterilerinize hazırlanabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Miniğinin Eğitici Oyuncağını Kendin Yap – Süper Basit

2 Aylık Bebek Eğitimi ve Gelişimi

3 Aylık Bebek Eğitimi ve Gelişimi

Doğumdan 3 Aylık Olana Kadar Bebeğiniz

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı