Dünyaya gelen bebeğiniz ile birlikte, siz de pek çok yeni şeyi deneyimlemeye başlarsınız. Henüz, ebeveynlik için çaylak zamanlardaysanız, siz ve eşinizi nelerin beklediği ve nereden başlayacağınız hakkında muhtemelen bir fikriniz yoktur. “Bebeğimin ağlamasını nasıl durdurabilirim?”, “Bebeğimle nasıl iletişim kurabilirim?” gibi sorular zihninizde dönüp duruyor olabilir.

Bir anne ya da baba olarak, artık her durumda ne yapacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Hatta, yardım istemek için kayınvalidenizi aramaya bir son verebilirsiniz. Ebeveynlik konusunda tüm korkularınızı yenmenize yardımcı olabilecek en iyi ebeveynlik kitaplarının bir listesini hazırladık. İşte, yeni ebeveynlerin okuması gereken kitaplar:

Gelişen Zihin

Amerikalı yazar Ellen Galinsky tarafından kaleme alınan Gelişen Zihin kitabının sunduğu tüm yararlı ve temel tavsiyeler, bir ebeveyn olarak çok işinize yarayacak. Bebeğinizi kontrol etme, iletişim kurma, bağlantı kurma, eleştirel düşünme, zorlukların üstesinden gelme, dikkat dağınıklığı, etkileşimli öğrenme gibi önemli yaşam becerilerine değinen bu kitap kitaplığınızda yer almayı hak ediyor.

Yeni Annelere Mucize Çözümler

New York Times’ın çok satan kitapları arasına giren mucize kitap Yeni Annelere Mucize Çözümler, Tracy Hogg tarafından kaleme alınmış. Bir bebeğin ağlamasını anlama yeteneğine sahip olmak konusunda ebeveynlere yardımcı olan bu kitabı okuduktan sonra; artık ne zaman yorgun, aç, öfkeli ya da sevgi dolu olduğunu çözmeniz daha kolay olacak.

Belirli bir programda bebeği nasıl besleyebilir, onunla nasıl oynayabilir ve nasıl uyutabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kitapta yer alan program sayesinde, hem bebeğiniz hem de sizin alışkanlıklarınızı nasıl değiştireceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Baby 411: Clear Answers & Smart Advice for Your Baby’s First Year

Eğer İngilizceniz varsa, bebeğinizin hayatının ilk yılında kaynak olarak yararlanabileceğiniz bir kitap. 2003 yılında Denise Fields ve Ari Brown tarafından kaleme alınmış. Bebeklerle ilgili tüm temel konulara cevap veren bu kitapta;

  • Bir çocuk doktorunu nasıl seçebileceğinizi,
  • Bebeğinizi gece boyunca nasıl uyutacağınızı,
  • Uygun ilk yardım araçlarının neler olduğunu,
  • Bebeğiniz ağladığında onunla nasıl başa çıkacağınızı,
  • Onu nasıl beslemeniz gerektiğini,
  • Gelişimi ile ilgili kaygılar hakkında bilgileri,
  • Katı yiyeceklerin nasıl tanıtılacağı,
  • Konuşmasına dair ipuçlarını ve çok daha fazlasının cevabını bulabilirsiniz.

Bebeğiniz Uykuyu Çok Sevecek

Bu kez, Türk bir yazardan bir kitap önerimiz var. Yazar ve 0-5 yaş uyku danışmanı Sinem Gerger Akınal tarafından kaleme alınan bu kitap, bebeklerinin hayatlarının ilk yılında onları uyutmakta zorlanan ebeveynlere rehber niteliğinde hazırlanmış bir kitap.

Bebeklerde uykuya dair ebeveynlerin kafasını karıştıran soruları ve sisli dumanları ortadan kaldırmayı vaat eden bu kitabı okuduktan sonra, bebeklerde uyku konusunda artık daha rahat ve bilinçli olacaksınız. Uykuya geçişi kolaylaştırmak için önerilere ihtiyacınız varsa, şu sıralar bu kitabı başucu kitabınız yapabilirsiniz.

Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi

Mayo Clinic’ten çıkan ve adından da anlayabileceğiniz üzere bebeğinizin hayatının ilk yılında size rehberlik edecek bir kitap. Ebeveynlerin tamamı için gerekli bir kaynak olarak gösterilen bu kitapta; beklerde uyku ve beslenme alışkanlıkları, ağlama ya da huysuzluk durumlarında neler yapılabileceği, gelişimsel kilometre taşlarını, bebekle nasıl iletişim kurabileceğinizi, bebeğinizin hayatının ilk yılında yaptırmanız gereken aşıları ve kontrolleri, bebeklerde sık görülen hastalıkları, bebeğiniz hastalandığında durumla nasıl başa çıkabileceğinizi, kısacası ebeveynliğe dair ihtiyacınız olabilecek tüm konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Toddler Tactics

İngilizce bilenlere önerebileceğimiz bir kitap daha. 2008 yılında yazar Pinky McKay tarafından kaleme alınan ve yeni ebeveynlere yürümeye yeni başlayan çocukları ile iletişim kurma, tuvalet eğitimi, beslenme alışkanlıkları, doğru davranış şekilleri, oyun ve uyku rutinleri ve aile olmakla ilgili gerçekçi tavsiyeler veriyor. Kitap, aynı zamanda size sabırlı olmayı ve çocuğunuzla nasıl başa çıkacağınızı da öğretiyor.

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırları

2005 yılında basılan ve Türkçeye Özden Saatçi tarafından çevrilen bu kitap, sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirmek isteyen ebeveynler için bir rehber niteliği taşıyor. Bu konuda yardıma ihtiyacı olan ebeveynlere, anne ve baba olarak eğitimlerin nasıl verilmesi gerektiğini anlatıyor.

Etkili Anne- Baba Eğitimi

Yazar Thomas Gordon tarafından kaleme alınan ve Profil Kitap tarafından basılan kitap, ebeveynlere çocukları ile iletişim kurmaları konusunda bir rehber niteliği taşıyor. Uzun yıllara dayanan detaylı araştırmaların yer aldığı bir program ile bu kitabı okuduktan sonra, çocuklarınızı dinlemeyi, problem çözmeyi, kavrama ve anlama yeteneklerini geliştirmeyi öğreneceksiniz.

Önerilen Makale:

Annelerin Okuması Gereken 10 Kitap


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı