Çocuklarda Uyku Eğitimi Konusunda “En iyi Araştırma Değerlendirmesi” 

Uyku araştırmaları bir çoğu kusurludur ve çocuğun mutluluğunu göz ardı eder.

“Uyku Klinikleri” nin hızla çoğalması ile birlikte, ebeveynlerden bebekleri ve küçük çocukları nasıl uyutacaklarını öğretmek karşılığında büyük ücretler talep edilmektedir. “Uyku terapistleri”, güvenilir, kapsamlı çalışmalar ve altın değerinde deney ve tecrübe ile edinilmiş araştırmalar bulunmamasına rağmen çeşitli müdahalelerin yapılması gerektiğini savunmaktadır. Bu yazımızda, Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi (AASM) tarafından sunulan “En İyi Araştırma” nın bir özetini inceliyoruz.

Uyku eğitimi araştırması hakkında görevlendirilen bir araştırmacı, aşağıdaki makalenin “literatürdeki en iyi inceleme” olduğunu belirtmiştir. Makale, Pediatrik Uyku Dergisi’nde (cilt 29, sayı 10, 2006) yayınlanmıştır. Araştırmanın başlığı şöyle: “Uyku Problemlerinin Davranışsal Tedavisi ve Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda Gece Uyanmaları: Uyku Tıbbı Akademisi İncelemesi”.  Bebekleri ve küçük çocukları ağlatarak uyutmak yöntemini destekleyen 52 makalenin özet bir incelemesini içermektedir. Haydi göz atalım:

İncelenen 52 makaleden sadece 11’inin AASM Kanıt Sınıflandırması tarafından belirlenen Seviye 1 ve 2 standartlarını karşıladığı gerekçesiyle iyi verilere sahip olduğuna karar verilmiştir. Geriye kalan 41 çalışma, AASM tarafından C sınıfı olarak belirlenen Seviye 3, 4 ve 5 standartlarını karşıladığı gerekçesiyle zayıf veriye sahip olduğu düşünülmüştür. Bu çalışmalar Klinik vaka çalışmaları / dizileri olarak belirlenmiştir: kötü vaka kontrolü (Seviye 3), kontrol edilen vakanın gözden geçirilmesi (Seviye 4) ve Görüşler (Seviye 5). Bu incelemede 52 makalenin 41 çalışmasına yer verilmemiştir (sadece aşağıdaki sonuç bölümüne dahil edilmiştir).

Bu incelemede, Seviye 1 sınıflandırması alan 9 çalışma ile Seviye 2 Sınıflandırması alan 2 çalışma üzerinde odaklanılmıştır.

Değerlendirmede, “Araştırma, güçlü deneysel kanıt sağlamaktadır” şeklinde belirtilmiştir. Ancak, deneysel kanıt ölçülebilen, test edilebilen, doğrulanabilen ve tekrarlanabilen nesnel kanıtlar gerektirir. Sonuçlarının aksine, 11 çalışmanın tümü güvenilir olmayan bir veri kaynağı olan öznel ölçümleri (ebeveyn raporları / günlükleri) kullanmıştır.

Ayrıca araştırmada, 11 çalışmadan 6’sının en az bir veri problemi olduğunu gösteren grafik notları bulunmaktadır:

1) Aslına uygunluk kontrolü (yapılan müdahalelerin takip edilip edilmediğini belirlemek için) ve / veya

2) objektif ölçümler ve / veya

3) teşhis için güvenilirlik kontrolü yoktur.

Herhangi bir çalışma için bu faktörler, araştırmanın sağlamlığı hakkında doğru sonuçlara ulaşılmasını imkansız kılar. Yazarların da belirttiği gibi bu çalışmalardaki çoklu kusurlar, araştırmanın güvenilirliği ve geçerliliği konusunda ödün vermektedir dolayısıyla yapılan müdahalelerin etkili olduğu sonucuna ulaşılması kabul edilmemelidir.

Ancak bu, araştırma jürilerinin “Araştırma, ağlatarak uyutmayı destekleyen güçlü deneysel kanıtlar sağlamıştır” sonucuna varmalarını engellememiştir.

Fakat jürinin ele almadığı daha fazla sorun vardır:

  • İncelenen çocukların yaş aralığı 3 ila 59 aylık arasında çok geniş aralıkta değişmektedir.
  • Gelişim sorunları ve farklılıkları ele alınmamıştır.
  • 11 çalışmanın 2 tanesinde, birinde sadece anne sütü ile beslenen bebekler, diğerinde de sadece okul öncesi çocuklar olmak üzere kısıtlı bir popülasyon kullanılmıştır ve diğer popülasyonlarla genelleştirilememiştir.
  • Çalışmalarda “uyku problemlerinin” standartlaştırılmış veya operasyonel tanımı kullanılmamıştır. Tüm tanımlar ebeveynlerin kişisel şikayetleri tarafından belirlenmiştir. Dolayısıyla bu tanımlar ebeveyn eğitim düzeyi, psikopatoloji, ebeveynlik stilleri ve aile dinamiğinden etkilenecektir.
  • Tanı kriterleri konusunda fikir birliği yoktur.
  • Dayanıklılık (uyku eğitimi sonucunun devamlılığı) bir yıl sonra % 5 olarak bildirilmiştir. Araştırmacılar, “tedavi etkilerinin sürekliliği dikkatle yorumlanmalıdır” demiştir. Sonuçların ortalama takip süresi 6 aydan azdır.
  • Çocuk mutluluğu üzerindeki etkiler de dahil olmak üzere yapılan müdahalelerin sonuçlarını belirlemek için uzun süreli çalışmalar yapılmamıştır.

Çalışmanın deney tasarımı ve veri toplamadaki tüm bu problemlerle birlikte, jürinin ulaştığı güçlü sonuçlar düzeltilmek zorundadır. Sonuçlar etik değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yapılan çalışmalardan sadece 11’i AASM sınıflandırması olan Seviye I ve II’yi karşılamasına rağmen, araştırmacılar karara varmak için tüm 52 çalışmayı dikkate almış ve “Davranışsal müdahaleler sonucu % 94 iyileşme vardır’’ diye rapor etmişlerdir.

Özet

Bu en iyi incelemede sunulan 11 çalışma, güvenilirliği, geçerliliği ve bütünlüğü konusunda ödün veren çoklu araştırma kusurları içermektedir. Subjektif ölçümlerdeki olası yanlılık kaynakları nedeniyle yapılan müdahalelerin etkisi tartışmalıdır. 11 çalışmanın altısında tedavi sadakati bulunmamaktaydı. Çalışmaların 4’ünde tanıların güvenilirliği için kontrol yoktur. Müdahalelerin güvenirliği olmaması, birçok subjektif kaynak olasılığı ve teşhisin güvenirliğinin olmaması nedeniyle, araştırma hakkında doğru sonuçlar veremeyiz.

Çalışmaların güvenilirliği, geçerliliği ve bütünlüğü konusunda ödün veren çoklu hatalara rağmen, jüriler, araştırmanın “yapılan müdahaleyi destekleyecek güçlü deneysel kanıt” sağladığına karar vermişlerdir. Aslına uygunluk sorunları ve ebeveyn raporlarında / günlüklerindeki olası yanlı kaynaklar, yapılan müdahalenin etkinliği hakkında doğru sonuçlara ulaşılmasını imkansız kılmaktadır. Ancak, jüriler, hatalı yapılmış araştırmaya rağmen müdahaleyi onaylamıştır.

Bebeklere bu şekilde müdahale edilmesinin güvenli ve iyi olduğu sonucuna varan her türlü araştırma, çocuğun yetişkinlik dönemindeki etkilerini de içeren olası tüm olumsuz sonuçları inceleyecek uzunlukta ve kapsamda olmalıdır. Yapılan araştırmalar bu standartlardan uzak olduğu için, uyku problemlerini ve gece uyanmalarını düzeltmek için çocuğu ağlatarak uyutmayı öğretmeye dayanan uyku eğitimini önermek etik değildir.

NOT: Bu araştırma şu prensiplerle yönlendirilmiştir: (1) İspat yükümlülüğü her zaman iddiada bulunan kişi üzerindedir; (2) Bu araştırmada jüriler, “güçlü deneysel araştırma, bebeklerde ve çocuklarda davranışsal uyku müdahalelerinin kullanılmasını desteklemiştir” sonucunu iddia etmiştir. (3) Sağlanan veriler deneysel değildi. Ayrıca çalışmaların bütünlüğü, güvenilirliği ve geçerliliği hakkında ödün verilmiştir. Müdahalelerin etkisi hakkında doğru kararlar vermek mümkün değildir. (4) Bu nedenle, iddiacının ispat yükümlülüğü yerine getirilmemiştir ve müdahaleleri etik olarak tavsiye edemeyiz.

* Mary Phillips Virginia’da Gelişim Psikolojisi Doçenti, Lisanslı Profesyonel Danışman (LPC), Ulusal Kurul Sertifikalı Danışmanı (NCC) ve Sertifikalı Bilişsel Terapisttir.

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/moral-landscapes/201407/child-sleep-training-s-best-review-research

Özet
Çocuklarda Uyku Eğitimi Konusunda “En iyi Araştırma Değerlendirmesi” 
Makale İsmi
Çocuklarda Uyku Eğitimi Konusunda “En iyi Araştırma Değerlendirmesi” 
Tanımlama
“Uyku Klinikleri” nin hızla çoğalması ile birlikte, ebeveynlerden bebekleri ve küçük çocukları nasıl uyutacaklarını öğretmek karşılığında büyük ücretler talep edilmektedir. “Uyku terapistleri”, güvenilir, kapsamlı çalışmalar ve altın değerinde deney ve tecrübe ile edinilmiş araştırmalar bulunmamasına rağmen çeşitli müdahalelerin yapılması gerektiğini savunmaktadır. Bu yazımızda, Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi (AASM) tarafından sunulan “En İyi Araştırma” nın bir özetini inceliyoruz.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
4
Bayıldım!
Garip Garip
3
Garip
Sevmedim Sevmedim
6
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı