Sevgili anneler bebek monitörünün kölesi mi oldunuz? Bebeğinizin uykusunu düzene sokmak, ona düzenli bir uyku rutini oluşturmak hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız için oldukça önem taşır.

Ebeveynler Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre;

Bebeğiniz doğar doğmaz onun için herşeyin en iyisi olsun ister, her anlamda fedakarlık yaparsınız. Özellikle bebeğinizin sağlıklı bir uyku rutini oluşması için. Yenidoğan bebeğiniz, altıncı haftaya kadar her birkaç saatte bir uyanır. Sizin de bu düzene ayak uydurmanız zordur ve uykusuz geceler sizi bekler. Bu süreçte eşinizin ya da yakınlarınızın yardımları size çok destek olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre, eğer ebeveynler izin verirse çoğu bebek 3 ile 4 ay arasında gece boyunca uyumaya başlar.

Ancak birçok ebeveyn farkında olmadan yıllarca devam edebilecek kötü uyku alışkanlıkları kazandırırlar. Bebeğiniz 6 aydan büyükse ve hala uykusu düzenli değilse, programa başlamanın zamanı gelmiştir. Bebeğiniz küçük olsa bile endişelenmeyin, uyku eğitimi için asla erken değildir. Uzmanlar yedi günlük uyku programıyla, minimum ağlama ile siz ve bebeğiniz için mükemmel bir gece uykusu garanti eder.

bebek, uyku eğitimi, uyku rutini

1. Gün: Düzenli bir rutini oluşturun!

Çoğu bebek gündüz ve geceyi ayırt edemez. Öğleden sonra uzun bir uykuya dalıp, geceleri oynamak için uyanabilir. Uzmanlara göre; “En son yapılan araştırmalar, bebeklerin gece ve gündüz arasındaki farkı öğrenebileceğini gösteriyor. Bunu öğretmenin yolu da bebeğe gerekli ipuçlarını vermek.”

Sabahları bebeğinizi ideal saatlerde uyandırın ve her gün aynı saatte kaldırın. Böylece o saatte uyanmaya alışacaktır. Beşiğini pencereye yakın yere koyun ve odasının güneş almasını sağlayın. Doğal ışık, bebeklerin sirkadyen ritimlerini düzenlemelerine yardımcı olmaktadır. Bebekler gün ışığında uyandıklarında kalkma vaktinin geldiği, karanlıkta uyuduklarında ise yatma zamanının geldiğini ve uykuya geri dönülmesi gerektiğini anlayacaklardır.”

Geceleri de uyku rutinlerine başlayabilirsiniz. Düzenli bir yatma saati belirleyin. Bebeğinize pijamalarını giydirin, uyku öncesi sıcak bir banyo yaptırabilir, hikaye, ninni veya müzik eşliğinde onu uyutabilirsiniz. Bu şekilde bir rutin, bebeğinizin motor ve duyusal sisteminin de gelişmesine yardımcı olur.

Gün 2: Uygulama yapmak mükemmelleştirir!

Bugün dün başladığınız tutarlı rutini devam ettirin. Denver Ulusal Tıp Merkezi’ndeki Uyku Sağlık Merkezi Direktörü ‘’Çocuğunuz gece boyunca beslenmeye ihtiyaç duyuyorsa, bu, gece gündüz arasındaki farkı vurgulamak için iyi bir zaman olabilir. Gece emzirmelerini çok rahatlatıcı ortamda yapın, loş ışıklar kullanın ve bu süreçte bebeğinizi tam olarak uyandırmaktan kaçının. Gündüz emzirmelerini ise  eğlenceli bir aktivite haline getirebilirsiniz. Emzirme sırasında bebeğinizle konuşabilir, ona şarkılar söyleyebilirsiniz. Böylelikle o da gece ve gündüz emzirmeleri arasındaki farkı algılamaya başlar” diyor.

Akşamları bebeğinizi rahatlatan şeyleri yapmaya devam edin. “Banyo yaptırmak bir bebek için sakinleştirici ve bir başkası için canlandırıcı etki yapabilir“. Bununla birlikte uyku araştırmacıları beyaz gürültü kullanılmasını da önermektedir. “Bir fan veya klima cihazının sesi, statik olarak ayarlanmış bir radyo pek çok bebek için işe yarar.”

3. Gün: Ağlamalar başlıyor!

Dayanıklı olun, pes etmeyin. Bu gece onu beşiğine uyanıkken koyun. Uzmanlar “Yapabileceğiniz tek önemli şey bu. Örneğin, yatmadan önce emzirirken uyuyakalırsa, gözleri açılacak kadar onu uyandırın ve yatağa yatırdığınızda gözleri açık olsun. Tabii ki ağlayabilir. Onun ağlaması sizin için zor olabilir. Ebeveynler çocuklarının ağlamasını duymayı acı verici buluyorlar, ama elde edeceğiniz sonuç bütün aile için iyi olacak, unutmayın. Ağlayan bebeğinizi görmezden gelmenin ona psikolojik zarar vereceği kaygısından kurtulun. Bu durum kesinlikle onun size olan güvenini sarsmaz.” şeklinde açıklama yapmaktadırlar.

Bebeğiniz küçükse bile, bebeğin ağlamasına izin verme konusunda endişe etmemelisiniz. Aslında, bebek ne kadar küçük olursa, süreç de o kadar kolay olur. Doktorlar: “5 veya 6 aydan büyük bebekler doğal olarak daha kızgın olurlar çünkü onun üzerinde kuralları sonradan değiştirdiniz. Öte yandan 3 aylık bir bebek, yalnızca sizin oluşturduğunuz rutini biliyor.” şeklinde durumu açıklamaktadırlar.

Ebeveynler, küçük bebeklerde ağlamanın genellikle olduğundan daha uzun süre devam edeceğini düşünüyorlar. Ağlama, 5 aydan küçük bebeklerde genellikle 15-20 dakika sürmektedir.”

Bebeğiniz yatırdığınızda ağlamaya başlarsa, periyodik olarak gidip kontrol edin ve orada olduğunuzu gösterin; ilk gün her beş dakikada bir gidin. Ancak ziyaretlerinizi kısa tutun. Işığı açmayın, beşikten çıkarmayın ve emzik veya biberon teklif etmeyin.

Gün 4: Zor kısım bitti!

Dün gece en uzun olanıydı. Bu gece bir gelişme bekleyin. Bebeğiniz ağlamanın sonuç vermediğini biraz daha öğrenecektir. Sizi protesto ettiğinde, yanıt verme sürenizi on dakikaya uzatın. Ve ne olursa olsun, vazgeçmeyin. Doktorlara göre, “Siz bu süreçte . tutarsız olursanız, bebek direnir ve yarın gece iki kat daha fazla ağlar.

5. Gün: Bebeğiniz alışıyor!

Çoğu bebek programı, üç ile beş gün içinde öğrenir yani bu gece şanslı geceniz olabilir. Çocuğunuz hâlâ direniyorsa, tepki sürenizi 15 dakikaya uzatın. “Bazı bebekler kendilerini kontrol ettiğinize dair sık ​​sık güvence almak ister, ancak bazıları da bunu bir şaka olarak görmektedir.”

Bebeğin kontrol edilmesi gerçekten ebeveynlerin yararınadır. Odaya gittiğiniz her seferinde çocuğunuzun tepkisinin arttığını fark etseniz bile ve uzakta durmaya çalışın. Sizi gerçekten göremeyeceği bir delikten veya aralıktan onu kontrol edin

Bu noktada sık karşılaşılan diğer durum gece emzirmeleridir. Bebek yaklaşık 6 kilo veya 3-4 aylıkken, çoğu bebek gece beslenmesini bırakmaya hazırdır. Bebeğiniz daha küçükse gece emzirmelerini bırakmayın. Bebeğinizi kucaklayın ama ona şarkı söylemeyin. Bez değişimi sırasında bile ışıkları kapatmayın ve işi biter bitmez bebeği yatağa yerleştirin. Kilolu bebeklerin acıktıkları için uyandığı efsanesine de inanmayın. Bebeklerin ağırlıkları yaklaşık 6 kilodan fazla ise gece beslenmeye daha az ihtiyaçları vardır, bu nedenle uyanma alışkanlığı geliştirme ihtimalleri düşüktür. Doktorlara göre “Kilolu bebekler bazen aşırı beslendikleri için gece uyuyamazlar. Aşırı beslenme demek ıslak bez demek olacağı için bu da tekrar uyanacakları anlamına gelmektedir.”

6. Gün: Bebeğiniz derin uyuyor!

Kulağa hoş geliyor, değil mi? Fakat yine de bir süre tedirgin olacaksınız. Kendinizi bebeği kontrol etmek için uyanırken bulacaksınız. Rahatlayın. Onu rahat ve sıcak tutacak pijamalar giydirin. Böylece üzerini açması konusunda endişelenmeniz gerekmez. Artık çok ilerleme kaydettiniz, hızlı hareket etmek için kendinizi harap etmeyin. Çocuğunuzun kendi kendisini rahatlatmasına izin verin. Ayrıca uykuya dalabilmek için sizin de sakinliğinize ihtiyacı var.

Gün 7: Siz de iyi uyuyorsunuz 🙂

Başarı için kendinizi takdir edin. Sadece kendi uykunuzu tekrar kazanmakla kalmadınız, bebeğinize de önemli bir armağan verdiniz. İyi bir uyku alışkanlığı bir çocuğun sağlığı için iyi hijyen kadar önemlidir. Uzmanlar ‘’Tabii ki, bir hastalık, yeni bir kardeş ya da yabancı bir otel odası gibi istisnai durumlar olacaktır. Bu gibi durumlarda en iyi uyuyan çocuklar bile sorun yaşayacaktır” diyor. Ancak ihtiyacınız olduğu zaman bu kusursuz planımıza geri dönün. Çocuğunuz kuralları artık bildiği için ikinci seferinde sürece daha hızlı uyum sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.parents.com/baby/sleep/issues/teach-your-baby-to-sleep-in-just-7-days/

Önerilen Makaleler

https://bebekegitimi.com/bebek/bebeginizi-her-yerde-nasil-uyutursunuz/

https://bebekegitimi.com/bebek/uyku-egitimi/bebeginizin-uykusunu-anlamak/

https://bebekegitimi.com/bebek/uyku-egitimi/bebek-nasil-uyutulur/

https://bebekegitimi.com/bebek/uyku-egitimi/bebeklerde-uyku-egitimi/

https://bebekegitimi.com/bebek/uyku-egitimi/bebeklere-uyku-egitimi-nasil-verilir/ 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
3
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
47
Bayıldım!
Garip Garip
5
Garip
Sevmedim Sevmedim
12
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir