Araştırmalar, 1 ile 3 yaş aralığındaki çocukların %20’sinin gece yarısında düzenli olarak uyanmaya devam ettiğini gösterse de, çocuğunuza doğru bir uyku eğitimi vererek gece uykusu hayal olmaktan çıkarabilirsiniz.

Bebeğinizi artık geceleri sütten kesmeye hazırsanız, bunu yapmanın en iyi yolu; bir hafta boyunca başka bir odada uyumasıdır. Bu sizi korkutmasın, çünkü onu terk etmiyorsunuz.

Bu, gerçek bir uyku eğitimi bile değil, yalnızca gece sütünden kesiyorsunuz. Ancak, çocuğunuz kesinlikle ağlayacak ve çok zor birkaç gece geçireceksiniz. Çocuklar, çok istemelerine rağmen, istedikleri her şeye aslında ihtiyaç duymuyorlar. Bu nedenle, gece sütten kesmeden önce, olabildiğince uzun süre dayanmanızı öneriyoruz.

Anne ve babalarının yanında her ne kadar daha iyi uyuyor gibi görünseler de (çünkü, ebeveynlerinin valrığı ile güvence altına alındıklarını hissederler); çocuklarda uyku eğitimi için kendi başlarına uyumayı öğrenmeleri gerekiyor. Böylece, gece uyandıklarında tekrar kendi başlarına uykuya dalabilirler.

Çocuğa Yeni Uyuma Alışkanlıkları Nasıl Edindirilir?

1.Her zaman kullandığınız yardımcıları bırakın

Bebeğini emziren aynı zamanda uyuyan bir kadın

Daha önceleri, çocuğunuzun uykuya dalması için emzirme ya da sallama gibi yardımcılar kullandıysanız; gece boyunca tekrar tekrar emzirilene ya da sallanana kadar uykuya dalmaması muhtemeldir. Geceleri tekrar tekrar uyanmak istemiyorsanız, ona kendi yatağında uyumasında yardımcı olmalısınız.

Bu, uyanıkken onu kendi yatağına koymanız anlamına gelir. Böylece, çocuğunuz orada uyumaya alışabilir. Eski alışkanlıklarını kırmak zor olabilir. Çünkü, neden artık onu sallamadığınız ya da emzirmediğinizi anlaması zor olur. Uykuya dalması için ona fiziksel yakınlık göstererek bunun üstesinden gelebilirsiniz.

2. Kucakta uyutmaktan kaçının

Bebeğini emziren aynı zamanda uyuyan bir kadın

Çocuğunuza tek başına uykuya dalmayı öğrenmesinde yardımcı olun. Eninde sonunda, emzirme seansları ya da bir biberon olmadan uykuya dalmayı öğrenecektir. Beslenmek ya da sallanmak yerine uykuya dalmaya alıştıktan sonra, bir sonraki aşama kendi kendine uykuya dalmasıdır.

Bebeğinizi sallamaya başlayın ama sonra, uyumadan önce sallamayı bırakın ve sadece onu tutarak oturun. Burada ağlamaya başlarsa, tekrar sallamaya başlayın. Ve tekrarlamaya devam edin. 20-25.denemede de olsa, sonunda sallamayı durdursanız bile uykuya dalmaya başlayacaktır. Bunu, yeni rutininiz olana kadar, bebeğiniz alışana kadar 1 hafta boyunca sürdürün.

3. Kendi yatağında uykuya dalmasına yardım edin

Uyuyan bir bebek

Bir sonraki adım, onu kendi yatağına yatırmak ve neredeyse uyuyana kadar yanında beklemektir. Burada ağlarsa, ayakta dururken onu sallayabilirsiniz. Yine, bu rutine alışana kadar bir hafta boyunca sürdürün.

Ağlamaya başladığında, onu tekrar sallama pozisyonuna alın ve biraz sallayıp durun. Bunu tekrarlamaya devam edin. Bu, birkaç günlük bir çalışma gerektirebilir ama sonunda, ağlamadan yatağa yatırmanıza izin verecektir.

Bu uzun bir süreç olsa da, en zoru ilk birkaç gün olacaktır. Sonuçta, bebeğiniz henüz sallanmadan nasıl uyuyacağını bilmiyor. Ancak, muhtemelen düşündüğünüzden daha fazlasını anlayabilir. Yeni rutine geçmek, onu harekete geçirerek mümkün olur. Bir anda kendi başına uyumaya başlamasını bekleyemezsiniz. Bu süreçte ağlayabilir, ama en azından neler olup bittiğini daha iyi anlıyor.

1 Yaş Çocuklarda Uyku Eğitimi İçin Öneriler

  • Tutarlı bir uyku öncesi rutini oluşturun

Uyuyan bir bebek

Çocuğunuzun henüz yeni yürümeye başladığı bu günlerde, uyku vaktinin ne zaman geldiğini anlamasına yardımcı olmanın en iyi yolu, istikrarlı bir uyku öncesi rutinine sahip olmaktır. Eğer, çocuğunuzun fazla enerji tüketmesi gerekiyorsa, bir süre daha etrafta dolaşmasına izin verebilirsiniz. Ancak, bunun çok uzun sürmesine izin vermeyin.

Akşam rutinlerini basit, kısa, sakin ve yatıştırıcı tutun. Çok uzun sürerse, çocuğunuzu yatağa götürmekte zorlanabilirsiniz.

  • Günlük rutinleri takip edin

Yatağında duran bir çocuk

Tutarlı devam eden bir günlük rutin, çocuğunuzun kendini güvende hissetmesine yardımcı olur. Her gün aynı saatlerde yemek yer, oyun oynar ve yatağa gitmeye hazırlanırsa, sizinle tartışmaya girmeden uykuya dalması daha olasıdır.

Çocuğunuzu yatmaya hazır hale getirmek için, düzenli bir uyku öncesi rutini oluşturmak iyi bir fikirdir. Bu, ona bir masal okumak ya da ona sarılmak gibi kısa aktiviteler olabilir. Çocuğunuz gün içinde çok fazla uyuyorsa, bunun gece uykusu kalitesine etkisi olabilir. Şekerleme saatinin 15:00’dan önce olduğundan emin olun. Böylece, yatağa gidene kadar yeterince yorulacaktır.

  • Ona, geceleri bir oyuncak vermekten kaçının

Uyuyan bir çocuk

Eğer, çocuğunuz hala uykuya dalmak için bir oyuncağa bağımlıysa, gece boyunca uyanabilir. Sevimli bir oyuncağı, battaniye ile değiştirmeyi deneyin. Bu, birkaç gece için zor olsa da, devam edin. Çok geçmeden, bebeğiniz her şeyi unutacaktır.

Örnek Makaleler

Bebeğinize Uyku Eğitimi Verdiniz mi?

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Kaynak: https://www.education.com/magazine/article/sleep-routine-year/

Özet
1 Yaş Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?
Makale İsmi
1 Yaş Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?
Tanımlama
1 yaş bebeğinizin uykusunun düzenli olması için ne yapılmalı.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı