Prematüre bebek, vaktinden önce dünyaya gelen, doğum ağırlığı 2,5 kilogramdan daha az olan ve bu nedenle özel bakım getiren bebeklere denir.

Her anne baba bebeklerinin zamanında ve sağlıklı doğmasını ister. Ancak ne yazık ki bazen durum böyle olmayabilir. Bebeklerin çoğu hiçbir sağlık sorunu olmaksızın zamanında doğar, bazıları da gebeliğin 37. Haftasından önce dünyaya gelebilir. Bu da her zaman olmasa bile çoğu zaman tıbbi komplikasyonları beraberinde getirir.

Ortam

prematüre bebekler, yenidoğan, erken doğum

Bebeğiniz zamanından önce dünyaya geldiyse, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tutulacaktır. Prematüre bebeklerin beyin, karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, bağırsaklar gibi hayati öneme sahip organ ve organ sistemlerine ait bozukluklar ortaya çıkabilmektedir.

Doğumdan hemen sonra bebek, aldığı ilk soluk ile birlikte anne karnındaki dolaşım sisteminden tamamen farklı bir sisteme uyum göstermek zorundadır. Prematüre bebeklerin doğum haftaları küçüldükçe artan oranda başta solunum sistemi olmak üzere diğer organ sistemlerinde de sıkıntılar baş göstermektedir. Bu nedenle prematüre doğacak bebeğin yenidoğan yoğun bakım ünitesinin olduğu merkezlerde dünyaya gelmesi önemlidir.

Yoğun bakım ünitesinde bebeğinize özel bakım sağlanarak, onun ihtiyaçları doğrultusunda bir beslenme planı hazırlanır. İlk birkaç gün damardan beslenir, çünkü mide bağırsak ve solunum sistemi mamayla beslenecek olgunlukta değildir. Bebeğiniz hazır olduğunda, damardan beslemeye son verilir ve tüple beslemeye geçilir. Tüple beslemede bebeğiniz anne sütü ya da mamayı doğrudan midesine veya üst bağırsağına ulaştırılan tüp yoluyla alır.

Bebeğin Görünüşü

yenidoğan, prematüre

Bebeğiniz zamanında doğmuş bir bebeğe göre oldukça küçüktür. Hatları daha keskin ve daha az yuvarlaktır. Cildinin de belirgin bazı özellikleri vardır. Dış kulaklarını oluşturan deri ve kıkırdak dokusu çok yumuşak ve esnektir. Derisi zamanında doğan bebeklere göre daha fazla ayva tüyüyle kaplıdır. Derisi ince, nazik ve kan damarlarını gösterecek kadar şeffaftır.

Bu bebekler daha kolay izlensinler ve siz de daha rahat görebilesiniz diye çıplak tutulur, bir şey giydirilmezler.

Yakınlaşmak

Bebeğinizle mümkün olduğu kadar erken fiziksel yakınlık kurun. Şefkat ve ilgi bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi açısından çok önemlidir.

Bu ilk haftalar hayal ettiğiniz gibi olmasa da yine de onunla yakınlık kurmanız çok önemlidir. Kuvözdeki aralıktan elinizi uzatıp elini tutmanız, hafifçe okşamanız onun iyiye gitmesine yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz biraz daha iyileştiğinde onu kucağınıza alıp sallayabilmeniz mümkün olacaktır. Araştırmalar prematüre bebeklerin anne babalarıyla olan ten temaslarına olumlu yanıt verdiklerini ve bu yolla daha hızlı toparlandıklarını göstermiştir. Bebeğinizin enfeksiyonla savaşmasının, ona protein sağlayarak büyümesinin en etkili yollarından biri onu anne sütüyle beslemektir. Anne sütünüzü sağarak her 1-3 saatte bir beslenmesine yardımcı olmanız gerekmektedir.

Prematüreliğin Komplikasyonları

yenidoğan, prematüre bebek

Tüm prematüre bebeklerde görülmemekle birlikte, bebeğinizin ne kadar erken doğduğuna bağlı olarak bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Solunum Güçlüğü Sendromu

Bu sendrom yenidoğan bebekler arasında ama en çok da prematüre bebeklerde görülen solunum sorunudur. Bebeğin gelişmemiş olan akciğerlerinde sürfaktan (yüzeysel aktif madde) adı verilen ve kolay solunum için gerekli olan esneklik özelliklerini ancak tam olarak gelişmiş ciğerlere sağlayan önemli sıvı madde bulunmaz. Solunum güçlüğü sendromu, doğumdan sonraki dakikalar ya da saatler içinde teşhis edilebilir.

Genelde ciğerler düzelene kadar oksijen takviyesi sağlanır. Respiratör adı verilen bir alet, bebeğe kontrollü nefes sağlar. Alet dakikada birkaç fazladan nefes sağlayabildiği gibi, nefes alma işini tamamen de üstlenebilir.

Ağır bir solunum güçlüğü sendromu vakası geçiren bebeklerin ciğerlerine dozlar halinde doğrudan sürfaktan preparatı verilir.

Brankopulmoner Displazi (Kronik Akciğer Hastalığı)

Prematüre bebeğin akciğer sorunları birkaç günle birkaç hafta arasında son bulur. Bir ay sonra hala son bulmayıp devam ediyorsa kronik akciğer hastası olarak tanımlanır.

Tedavi

Bu hastalığa yakalanan bebekler daha uzun sür oksijen takviyesi alma ihtiyacı duyarlar. Soğuk algınlığı ya da zatürreye yakalanırlarsa suni solunum cihazı gibi bazı aletlerle solunum takviyesi almaya ihtiyaç duyarlar. Eve gittiklerinde bile oksijen takviyesine ihtiyaç duyarlar.

Apne veya Bradikardi (Nabız Düşüklüğü)

Prematüre bebeklerin genelde gelişmemiş olan nefes alma ritimleri inişli çıkışlı nefes almalarına neden olur.! 0-15 sn derin nefes alıp 10-15 sn duraklama olur. Buna periyodik nefes alma denir.

Tedavisi

Apne ve bradikardi sorunu olan prematüre bir bebeğin azalan solunumu, nabzı ve oksijen satürasyonu genelde kendiliğinden düzelir. Düzelmezse hemşire bebek uyanıkken onu ovarak ve hareket ettirerek nazikçe bebeği uyarabilir.

Beyin Kanaması

34. haftadan önce doğan prematüre bebeklerde beyin kanaması riski vardır. Bebekler ne kadar erken doğarsa risk de o kadar artar.

Tedavisi

Hafif beyin kanaması geçiren bebekleri sadece gözetim altında tutmak yeterlidir. Şiddetli kanama geçiren bebeklerde ise çeşitli tedaviler uygulanır. Yine de bu bebekler de beyin felci ve zekâ geriliği riski vardır.

Yaşama Şansı Arttı

Tıp bilimindeki ilerlemeler sayesinde artık, 24-25. haftalarda doğan bebeklerin bile üçte ikisinden fazlası gereken tıbbı bakım sağlandığı taktirde hayata tutunabilmektedir.

Kaynaklar

Anne ve Bebek Bakımı, Elizabeth Fenwick

Sağlıklı Gebelik Rehberi, Mayo Clinik, Eksik Parça Yayınları

http://www.tipterimlerisozlugu.com/premature.html

Temel Yeni Doğan Bakımı.pdf-Sağlık Bakanlığı

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Bebeklerde Görülen Sağlık Sorunları

Bebeklerde Görülen 6 Yaygın Genital Problem


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı