Koronavirüsten korunma yolları arasında uzmanlar, yüzünüze dokunmaktan kaçınmanın büyük bir önemi olduğunu belirtiyorlar. Ancak söz konusu çocuklar olduğunda sürekli yüzlerine dokunmakla meşgul olan ellerini kontrol altına almak o kadar da kolay olmayabilir.

“Parmağını burnundan çıkar!”, dünya üzerindeki ebeveynlerin en çok kullandığı cümlelerden biridir. Parmağını burnuna götürmek, yeni yürümeye başlayan ya da okul öncesi çağda olan çocuklarda son derece yaygındır. Ancak, koronavirus’un bir orman yaygını gibi yayılma olasılığı ile, çocukların parmaklarını burnuna götürmesini engelleme savaşını kazanmak, her zamankinden daha önemlidir.

parmağı burnunda bebek

COVID-19 (resmi adıyla SARS-COV-2) olarak adlandırılan ve ölümcül hastalığa neden olabilen koronavirus türü, solunum damlacıkları ile havaya yayıldığından ve oldukça kolay bir şekilde yayılabildiğinden, temel hijyeni her zamankinden daha önemli hale getirir. Bulaşma, virüse maruz kalan bir yüzeye dokunmakla da kolayca gerçekleşebilir.

Elleri sabun ve su ile yıkamak ya da el dezenfektanı kullanmak, virüsün yayılmasını önlemek için altın kural olsa da uzmanlar, bir ebeveyn olarak çocukların ellerini yüzlerine götürmeyi engellemenin şart olduğunu belirtiyor.

Mikropların vücuda girmesini önlemenin en iyi yolu ağız, göz ya da buruna girmesini önlemektir. Çocukların ellerini meşgul tutarsanız, yüzlerine dokunmak cazip gelmeyecektir.

Koronavirüsten Korunma Yolları

Ellerini Yüzüne Götürmesini Engellemek İçin 5 Öneri

Ellerine Mendil Verin

Çocuğun burnunu silen biri

Çocuklara burnunu temizlemek için mendil vermek, hastalık zamanlarında ellerinin burnuna temasından kaçınmasının iyi bir yoludur. Ayrıca mendil el hijyenini sağlamasına yardımcı olduğu için yüzlerine dokunmalarına engel olacağı gibi ellerinin temiz kalmasını da sağlar.

Ellerini Oyalamalarını Sağlayın

koronavirüsten korunma yolları: oyuncaklarla oynayan iki çocuk

Sterilize edilmiş oyuncak küp gibi oyuncaklar, meşgul ellerini yüzlerinden ve ağızlarından uzak tutmanın harika bir yoludur. Ayrıca keyifli ve eğitici vakit geçirmelerini sağlar.

Saçlarını Yüzünden Uzak Tutun

saçlarıyla oynayan bir çocuk

Saçlar, yüzlerine dokunmalarının bir diğer önemli nedenidir. Saçını yüzünden geri çekme isteği, sık sık yüzlerine dokunmak istemelerine neden olur. Kısa kesilmiş saçlar ya da saçlarını toplamak, yüzlerine dokunmalarını önlemenin etkili bir yoludur.

Hastalık Belirtisi Gösteren İnsanlardan Uzak Tutun

yan yana hasta yatan iki çocuk

Öksüren ya da hapşıran insanlardan minimum 6 metre uzak durmaya çalışın. Hijyene biraz fazladan özveri göstererek ve çocukların ellerini nereye koydukları konusunda biraz daha özverili davranarak onları yalnızca koronavirusten değil, soğuk algınlığı ve gripten uzak tutmaya da yardımcı olabilirsiniz.

Onları Bilgilendirin

oğlunu bilgilendiren bir anne

Çocukların büyük bir bölümü bir hastalıktan korunmaları gerektiğinin farkında. Çocuğunuzu karşınıza alın ve kendisini hasta edebilecek bu virüsten korunmak için ellerini sık sık yıkaması ve ellerini yüzünden uzak tutması konusunda bilgilendirin.

Önerilen Makaleler

Bebeklerde ve Çocuklarda Korona Virüsü

Çocuklar için Covid Rehberi

Çocuklarda Covid-19 un 5 Önemli Belirtisi

Özet
Koronavirüsten Korunma Yolları: Bebeğinizin Ellerini Yüzüne Götürmesini Nasıl Önlersiniz?
Makale İsmi
Koronavirüsten Korunma Yolları: Bebeğinizin Ellerini Yüzüne Götürmesini Nasıl Önlersiniz?
Tanımlama
Koronavirüsten korunma yolları arasında uzmanlar, yüzünüze dokunmaktan kaçınmanın büyük bir önemi olduğunu belirtiyorlar. Ancak söz konusu çocuklar olduğunda sürekli yüzlerine dokunmakla meşgul olan ellerini kontrol altına almak o kadar da kolay olmayabilir. Peki, bunu nasıl başarabilirsiniz?
Yazar
Yayıncı İsmi
Bebek Eğitimi
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı