Çocuğunuzu Yeni Bir Kardeşe Nasıl Hazırlamalısınız?

Yeni bir bebeğin haberi, bir aileye sevinci ve zorlukları birlikte getirir. Yeniden bir bebek kucağınıza alacağınız için heyecanlısınız ama abisinin, ablasının buna nasıl tepki vereceği konusunda da gergin olabilirsiniz. Bu süreçte, her türlü sorun ortaya çıkabilir. Peki, yeni kardeşe hazırlık nasıl yapılmalı? Çocuğa kardeşi olacağı nasıl söylenmeli? Yeni bebeği kıskanacak mı? İyi geçinmelerine nasıl yardımcı olabilirsiniz? Yolda olan kardeş ve kardeş fikrinden henüz habersiz olan diğer çocuk ya da çocuklarınız için sizlere rehber niteliğinde bir yazı hazırladık!

Çocuğa kendini kötü hissettirmeden hamilelik hakkında ne kadar ayrıntı verilmeli?

Ebeveynler, yeni bir kardeş haberini çocuklarına ne zaman söyleyeceklerini öğrenmek istiyor. Çocuklar, yeni doğacak bir bebeğin ne kadar ses çıkarabileceğini anlamıyorlar. Ayrıca, anne bebek dünyaya geldikten sonra fiziksel olarak ona çok fazla odaklanması gerekeceğinden, bebek doğmadan önce ilk çocukla daha fazla zaman geçirmeye başlamanız yararlı olacaktır. İlk bebeğinizle ilgili özel zamanları arttırırsanız, kardeşi dünyaya geldiğinde yaşayacağı şok azalacaktır.

Bebek geldikten sonra evdeki kıskançlığı azaltmak için ne yapılabilir?

kardeş istemeyen çocuğa yaklaşım

Her şeyden önce, her çocuk farklıdır ve kıskançlık söz konusu olduğunda daha da farklıdır. Bazı çocuklarda, kıskançlık hemen başlayabilir. Bazen, doğmamış bebeğe yönelik kıskançlık da gelişebilir. Büyük çocuğunuz, onu hiç beklemediğini açıkça belli edecektir. Bazen kıskançlık, siz yeni bebekle daha fazla etkileşim kurduğunuzda başlayabilir.

En iyi şey, büyük çocuğun güvensizlik sergilemesi durumunda, onunla her gün, hatta günde 2 kez, özel ve bire bir vakit geçirmesidir. Bu özel zamanların, yeni bebek geldikten sonra da devam etmesi önemlidir.

Öfke nöbetleri ile nasıl baş edilir?

Öfke nöbetleri, bir çocuğun dünyası kontrolü dışına çıktığında görülür. Böyle anlarda, sessiz bir yere götürülerek sakinleşmesine izin verilmelidir. Halka açık bir yerde olsanız bile, onu sessiz bir yere götürmeniz gerekebilir. Sizden ihtiyaç duyduğu şey, ona rahatlık ve anlayış sunmanızdır. Bu, bir süre için zor olabilir ancak nasıl hissettiğiniz hakkında onunla konuşmayı deneyebilirsiniz. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra, büyük çocuğun öfke nöbeti geçirdiğine şahit olursanız, yine onunla konuşmayı deneyebilirsiniz.

Büyük çocuğu sürece dahil etmek yardımcı olur mu?

Yeni bir kardeşe sahip olmakla ilgili hikaye kitapları okumak, yenidoğan bebeklerin olduğu evlere ziyarete gitmek ve bebek hazırlıklarına büyük çocuğu da dahil etmek iyi birer fikirdir. Çocuklar, yardım etmeyi severler. Ancak, burada aşırıya kaçmamak gerekir. Ailecek yapılan bir şey olduğu için size yardım etmeli. Ancak, sizin bir yardımcınıza dönüştüğünü düşünmesi tehlikeli olabilir.

Yeni aile rutinine çok fazla kargaşa olmadan geçiş yapmanın bir yolu var mıdır?

Çocuğunuzun uyku öncesi rutinlerini sürdürün. Bu rutini değiştirmeyi düşünüyorsanız, bunu yeni bebek dünyaya gelmeden önce yapın. Hamileliğin 7-8.aylarını tercih edebilirsiniz. Rutini değiştirecekseniz, çocuğunuzun önceden bu yeni rutine alışmasını sağlamalısınız.

Çocuğunuza, bir kardeşe alışması için ortalama 3-6 ay verin ve onu biraz gevşetin. Acele etmeye çalışmayın. Bebek dünyaya geldikten sonraki 6 aylık süre boyunca kendini güvende hissedebilirse, sürece ve kardeşe zamanla alışacaktır. İşleri kontrol altına almadan onu zorlamaya çalışırsanız, işler tersine gidebilir. Onu anlamak için biraz süre verin, sakinliğinizi koruyun ve onunla bire bir geçirdiğiniz zamanları atlamayın. Çocuğunuz, yeni bebeğin daha fazla ilgi görmesi nedeniyle artık eskisi kadar sevilmediğini düşünebilir. İhtiyacı olan sevgiyi ona yeterince gösterirseniz, kardeşine alışması da daha kısa sürecektir.

 

Örnek Makaleler

Sizce kardeşler arasında kaç yaş olmalı?

Nasıl iyi anne olunur? Ebeveny Planı Oluşturmak

Kaynaklar

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/prenatal/Pages/Preparing-Your-Family-for-a-New-Baby.aspx

https://www.todaysparent.com/family/parenting/preparing-your-first-born-for-a-sibling/

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/in-depth/new-sibling/art-20044270

Kardeş Geliyor! Çocuğumu Bu

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı