Bilim adamları beynin özelliklerini son yıllardaki gelişmelerle birlikte yeni yeni öğrenmeye başladı. Gerçekten de beyin o kadar sıradışı bir madde ki ; karmaşık yapısını henüz yeni yeni anlamaya başlıyoruz.

Gebeliğin 8. haftasında bir bebeğin, duyma dahil diğer duyu organlarının faaliyetleri başlar. Bu haftada duyma yetisinden sorumlu olan kemikler ve sesi beyine taşıyan sinirler büyük ölçüde oluşumunu tamamlar. Yani daha anne karnındayken bu sıradışı madde çalışmaya başlıyor! Hayat gerçekten de sıradışı bir mucize…

Peki bizi diğer canlılardan ayıran en belirgin özelliğimiz nedir?

Beynimiz! İnsanlar diğer canlılardan farklı olarak olağanüstü bir şekilde işlenmemiş bir beyinle dünyaya gelirler. Bu ne demek?

Biz insanlar tümüyle aciz bir halde doğarız. Bakılmaya muhtacızdır. Yürümeyi ve konuşmayı öğrenmek birkaç yılımızı alır. Doğduğumuzda, hayatta kalmak için diğer insanlara bağımlıyızdır.

Fakat bir zebrayı düşünelim ; 

Doğumdan yaklaşık 45 dakika sonra koşabilirler bile! Bu en başta diğer canlılar için bir avantaj gibi gözükse de aslında durum öyle değildir.  Hayvan yavrularındaki hızlı gelişimin sebebi önceden programlanmış bir şablona göre bağlantılar kurmalarıdır. Bu yüzden bir zebra doğumdan 45 dakika sonra koşabilir.

Aynı zebranın kutup bölgesinde doğduğunu düşünelim ya da farklı koşulllar altında başka bir bölgede yaşadığını düşünelim. Zebranın hayatta kalma şansı oldukça düşük olacaktır.  Diğer canlılarla olan farkımız işte tam burada ortaya çıkıyor!

İnsanlar olağanüstü bir beyinle dünyaya gelirler. İnsan beyni diğer canlılarda olduğu gibi salt önceden programlanmış bir şekilde çalışmaz. Yaşadığı deneyimlere bağlı olarak gelişir ve değişir. Bu yüzden insanlar çok farklı iklim şartlarında yaşamını devam ettirebilmiş ve yaşadığı çevrenin şartlarına uyum sağlayabilmiştir.

Hadi gelin biraz bilim konuşalım!

Bebek eğitimine nereden geldik? Aslında beynin nasıl çalıştığını bilmeniz bebek eğitimine ne zaman başlamanız gerektiği ile ilgili size ipuçları verebilir.

Genç beyinler esnek bir öğrenme yetisine sahiptir. Peki neden? İşin sırrı hücrelerin sayısında değil, beyin hücrelerinin birbirlerine nasıl bağlandığında yatar.

bebek beyni

David Eagleman’in Beyin Kitabı’ndan bir alıntı..

“Yeni doğan bir bebeğin nöronları bibirinden oldukça farklı ve bağlantısızdır. Yaşamın ilk iki yılında,  aldıkları duyusal bilgilere bağlı olarak nöronlar birbirleriyle çok hızlı bir biçimde bağlantı kurmaya başlarlar.

Yaklaşık 2 yıl sonunda bebeğin beyninde saniyede yaklaşık iki milyon yeni bağlantı, yani sinaps oluşur. İki yılın sonunda bebekteki sinapsların sayısı yüz trilyonu aşarak, bir yetişkindeki sinaps sayısının iki katına ulaşır.

Beyin, artık bir zirve noktasına ulaşmış ve ihtiyaç duyacağından çok daha fazla bağlantı kurmuş durumdadır. Bu noktada, yeni bağlantıların oluşurum süreci, yerini nöral “budama” olarak bilinen bir başka stratejiye bırakacak, yaş ilerledikçe sinapsların yüzde 50 kadarı yavaş yavaş budanıp ortadan kalkacaktır.

Peki hangi sinapslar kalır, hangileri gider? Bir betin devresinde yerini alıp başarı gösteren bir sinaps güçlenirken, yararlı olmayan sinapslar da zayıflayarak sonunda devre dışı bırakılır. Tıpkı bir ormandaki patikalarda olduğu gibi, kullanmadığınız bağlantıları kaybedersiniz.

Bu açıdan bakıldığında, kim olduğunuzu belirleyen süreç, önceden var olan olasılıkların tek tek elenmesiyle tanımlanır. Sizi siz yapan, beyninizde gelişen değil, beyninizde yok edilen şeylerdir aslında. ”

Ne kadar harika değil mi? 

Bu yüzden uzmanlar ilk 2 yaşın oldukça önemli olduğunu vurguluyorlar. Fakat üzülmeyin! Bir beyin hayat boyunca çalışır, öğrenir, gelişir ve değişir.

Unutmayın sizi siz yapan şey deneyimlerinizdir! Bebeğinizi eğitirken bebeğinizin keşfetmesine yardımcı olmayı unutmayın! Kim bilir belki o da sizin kendinizi keşfetmenize yardımcı olur?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
19
Bayıldım!
Garip Garip
5
Garip
Sevmedim Sevmedim
5
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı