Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Çocuğunuzun tuvaleti kullanmayı öğrenmesine yardımcı olmak, hem sizin için hem de bebeğiniz büyük ve çok heyecan verici bir adımdır. Olumlu ve sakin kalırsanız, çocuğunuzun işe koyulma olasılığı artar. Sır, çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren işaretleri beklemektir.

Bebeğinizin hazır olduğuna dair işaretler

Yaklaşık olarak iki yıl içinde bebeğinizin tuvalet eğitimi almaya hazır olduğunu gösteren işaretleri görebilirsiniz. Bazı bebekler 18 aylıkken hazır olduklarına dair işaretleri gösterirken bazı bebekler için bu süre iki yıldan fazla sürebilir.

-Çocuğunuzda aşağıdaki maddeleri gözlemiyorsanız, hazır olduğuna dair işaretler gösteriyor demektir:

-Bebek yürüyor ve yürürken kısa periyotlarla oturuyorsa…

-Bebeğiniz başkalarının tuvalete gitmesini izliyorsa… Bu sizi rahatsız edebilir, ancak tuvalet alışkanlığı kazanması için oldukça iyi bir yol…

-Bebeğinizin bezi iki saatten fazla kuru kalıyorsa… Bu, idrarını mesanesinde saklayabildiğini gösterir.

-Bebeğiniz kendisini hazır hissettiğinde kelimelerle ya da jestlerle sizin bunu anlamanızı sağlayabilir.

-Bebeğinizin bezi kirlendiğinde onu bezi çıkarmak isterken gördüğünüzde, size artık bez kullanmaktan hoşlanmadığını anlattığını fark edersiniz.

-Bebeğinizin düzenli ve yumuşak bağırsak hareketleri varsa…

-Bebeğiniz pantolonunu yukarı ya da aşağı çekiyorsa…

Çocuğunuz hazır olduğunda tüm bu işaretlerin bulunması gerekmez. Genel eğilim, başlama zamanının geldiğini anlayacağınız yönündedir.

Tuvalet eğitimine hazırlanma

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olma belirtileri gösterdiğini düşünüyorsanız, ilk adım bir lazımlık veya tuvalet kullanarak eğitime başlamaya karar vermektir. Lazımlık kullanmanın, tuvalet kullanmaya göre bazı avantajları vardır; bu, bebekler için tanıdıktır ve bazı bebekler bunu bir tuvaletten daha az korkutucu buluyorlar. Bebeğinizin tercihini bulmaya ve onunla birlikte ilerlemeye çalışın. İkinci olarak, doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olun. Örneğin; çocuğunuz tuvaleti kullanıyorsa, çocuğunuzun doğru şekilde üzerinde durması için bir adım gerekir. Ayrıca, tuvalet koltuğuna güvenli bir şekilde oturmasını sağlayan daha küçük bir koltuğa ihtiyacınız olacak, çünkü bazı çocuklar düşmeye karşı tedirginleşiyor. Üçüncüsü, tuvalet eğitimi konusunda belli bir planla ilerlemek en iyisidir; bu, ailenizin hayatında büyük değişikliklere sebep olmaz. Ayrıca tuvalet eğitimi, düzenli bir günlük rutine sahipseniz sizin için ve bebeğiniz için daha iyi olabilir.

İşte hazırlanmak için bazı ipuçları:

-Bebeğinize tuvalet ihtiyacını anlatması için bazı kelimeler öğretin. Örneğin; ‘çiş’, ‘kaka’ ya da ‘gitmem gerekiyor’ gibi…

-Bebeğinizin bezini değiştirirken ıslak ve kirli bezleri tuvalete koyun… Bu, çocuğunuzun tuvaletin ne için olduğunu anlamasına yardımcı olabilir.

-Bebeğinizin yeni ekipmanı tanımasına yardımcı olmak için tuvalete veya lazımlığa oturmaya çalışmasına izin verin.

-Bebeğinizin sizi veya diğer güvenilir aile bireylerini tuvaleti kullanırken izlemesine izin verin ve ne yaptığınızı konuşun.

-Günde bir ya da iki kez, çocuğunuza eğitici pantolon koymaya başlamak isteyebilirsiniz. Bu, onun ıslaklık hissini anlamasına yardımcı olur.

-Bebeğinizin kabız olmaması için beslenmesine özen gösterin. Kabızlık tuvalet eğitimini zorlaştırabilir.

Tuvalet eğitimine başlama

Evden çıkma planınız olmadığı bir günde tuvalet eğitimine başlamak iyi bir fikirdir. Aşağıdaki ipuçları büyük gün geldiğinde tuvalet eğitimine yardımcı olabilir.

Zamanlama

Bebeğinizi, banyodan ya da yemekten 30 dakika sonra kakası geldiğini fark ettiğinizde, tuvalete oturtun. Bu, tüm çocuklar için geçerli değildir. Gerçek tuvalet eğitimi, çocuğunuzun süreci öğrenme hızıyla ilgilidir. Çocuğunuzun tuvalete gitmesi gerektiği yönündeki işaretleri dikkatle izleyin; bazı ipuçları duruşta değişiklikler, sessiz kalma veya kendi başına farklı bir odaya geçme gibi ipuçlarını içerir. Bebeğiniz, tuvalete oturduktan 3 ila 5 dakika sonra tuvaletini yapmazsa kalkmasına izin verin. Bebeğinizi uzun süre tuvalette bırakmamak en iyisidir, çünkü bunu ceza gibi hissedecektir.

Bebeğinizi cesaretlendirin

Bebeğinizi -ilerleme yavaş olsa bile- başarılı olduğunda övün. Bu, çocuğunuzun iyi bir iş çıkardığını bilmesini sağlar. Sürecin her bir bölümünde bebeğinizin eğitimcileri olarak, övgü miktarını yavaş yavaş azaltın. Gün boyunca farklı aşamalarda -fakat çok sık değil- bebeğinize tuvalete gitmesi gerekip gerekmediğini sorun. Nazik bir şekilde hatırlatmanız yeterlidir, bebeğinizin baskı altında hissetmemesi en iyisidir. Bebeğiniz tuvaletini kaçırdığında öfkelenmemeye çalışın.

Giyim

Gece ve gündüz uyuduğu zamanlar dışında bebek bezi kullanmayı bırakın. Bebeğinize pantolon ya da yalnızca pijama giydirmeye başlayabilirsiniz. Hatta bebeğiniz için onu heyecanlandıracak ya da eğlendirecek iç çamaşırları seçebilirsiniz! Bebeğinize mutlaka çıkarılması kolay kıyafetler giydirin, daha sıcak havalarda ise ev içinde iç çamaşırlarıyla gezmesine izin verebilirsiniz.

Hijyen

Bebeğiniz nasıl yapacağını öğrenene kadar poposunu temizlemesine yardımcı olun. Özellikle kız çocuklarına önden arkaya doğru silmeyi öğretmeyi unutmayın. Erkek çocuklarınıza ise tuvaletin ardından etrafta bir damla olmaması için penisini temizlemeyi öğretin. Tuvaleti kullandıktan sonra çocuğunuza ellerini nasıl yıkayacağını öğretin. Bu, bebeğiniz için rutinin bir parçası olarak sahip olduğu eğlenceli bir etkinlik olabilir.

Tuvalet eğitimi sırasında ve sonrasında

Tuvalet eğitimi başlangıcının ilk birkaç günü evde kalmak kolaydır, ancak muhtemelen bir aşamada dışarı çıkmanız gerekir. Gittiğiniz yerde en yakın tuvaletin nerede olduğunu kontrol etmek iyi bir fikirdir. Gittiğiniz yer bir alışveriş merkeziyse oraya gittiğinizde bebeğinize tuvalete gitmesi gerekip gerekmediğini sorun. Bu, yeni bir alanla tanışmasına yardımcı olabilir. Bebeğiniz dışarıda tuvalete gitmeye alışana kadar yanınızda yedek kıyafet taşımanız gerekir. Islak veya kirli kıyafetler için plastik torbalar taşımak da iyi bir fikirdir. Eğer bebeğiniz yanınızda siz olmadan kreşe ya da başka bir yere gidiyorsa insanlara bebeğinizin tuvalet eğitiminde olduğunu bildirin. Böylece insanlar, bebeğinizin tuvaleti evde kullandığı şekilde kullanmasına yardımcı olabilirler.

Tuvalet eğitimi sırasında geri adım atma ve kazalar

Tuvalet eğitimi zaman alan bir şeydir. Tuvalet eğitimi esnasında birtakım kazalarla karşılaşabilirsiniz ve bunlar sadece sürecin bir parçasıdır. Bebeğiniz kaza nedeniyle üzülüyorsa, ona güven vermek ve üzülmemesini sağlamak için destek olun.

İşte kazaları önlemeye yardımcı olacak fikirler:

-Tuvalete hemen ihtiyacı olduğunu söylediğinde bebeğinize dikkat edin. Haklı olabilir!

-Bebeğinizin bir süre tuvaletini yapmadığından emin olursanız, ona gitmesi gerekebileceğini hatırlatın.

-Bebeğiniz uzun bir oyuna başlayacaksa ya da önünüzde uzun bir gezi varsa tuvalete gitmek isteyip istemediğini sorun. Eğer gitmek istemiyorsa, bir sorun yok demektir.

-Tuvalet veya lazımlığa ulaşmanın ve kullanmanın her zaman kolay olduğundan emin olmaya çalışın.

-Bebeğiniz yatmadan hemen önce tuvalete gitmesini isteyin.

Sağlık problemleri

Tuvalet eğitimiyle ilgili ortaya çıkabilecek muhtemel problemler için bebeğinize göz kulak olmakta fayda var. İşte dikkat edilmesi gereken işaretler:

-Tuvalete çıkma sayısında büyük bir artış ya da azalma olduğunda…

-Bebeğiniz kaka yaparken zorlandığında…

-Normalden daha sulu kaka yaptığında…

-Bebeğinizin idrarından ya da kakasından kan geldiğinde…

-Bebeğiniz tuvalete çıktığında acı çekiyorsa…

Bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız veya çocuğunuzun tuvalet eğitimine nasıl adapte olduğuyla ilgili endişeleriniz varsa mutlaka doktorunuza veya çocuğunuza danışın.

Özet
Bebeklerde Tuvalet Eğitimi
Makale İsmi
Bebeklerde Tuvalet Eğitimi
Tanımlama
Çocuğunuzun tuvaleti kullanmayı öğrenmesine yardımcı olmak, hem sizin için hem de bebeğiniz büyük ve çok heyecan verici bir adımdır. Olumlu ve sakin kalırsanız, çocuğunuzun işe koyulma olasılığı artar. Sır, çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren işaretleri beklemektir.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
18
Bayıldım!
Garip Garip
3
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı