Egzama bebeklerin yaklaşık % 10-15’inde görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Egzama bebeklikte yanaklarda oluşan kızarıklıklarla kendini göstermeye başlar. Genellikle yüzde, kollarda, bacaklarda ve eklemlerde görünen kırmızı, pullu, kaşıntılı bir döküntüdür. Çoğu zaman kuru ve pürüzlüdür. Bebeğinizin ilk birkaç ayında görülme olasılığı daha yüksektir, ancak korkmayın tedavi edilebilir. Egzama genetik bir durum da olabilir, eğer anne ve babada varsa bebekte görülme olasılığı da daha fazladır. Ancak bebeğinizde oluşabilecek olası bir egzama rahatsızlığı için sizin de alabileceğiniz önlemler var. Gelin bunlara birlikte göz atalım!

Yaşam Tarzını Değiştirmek

Bebeğinizde egzamaya sebep olabilecek ögeleri belirleyin.

bebek, egzama

Bazı bebekler, genetik olarak egzamaya daha yatkındırlar. Bebeğinizde oluşabilecek egzamayı önlemek için çevresel faktörleri gözden geçirin, egzamayı tetikleyecek şeyleri bebeğinizden uzak tutun. Bunlar neler olabilir?

  • Sabunlar ve deterjanlar. Bebeklere özel sabun ve deterjanları tercih edebilirsiniz.
  • Yün veya polyester gibi bebeğinizin cildini rahatsız edebilecek kıyafetler.
  • Kuru cilt, eğer bebeğinizin cildi kuruysa sık sık nemlendirin.
  • Isı ve ter. Bebeğinizi terlediğinde hemen kıyafetlerini değiştirin.
  • Stres

Bebeğinizin gıda alerjisi olup olmadığından emin olun.

ek gıda, egzama

Bebeklerde oluşan gıda alerjileri egzamayı da tetiklemektedir. Bebeklerde alerjiye sebep olabilecek gıdalar arasında süt ürünleri, buğday, soya ürünleri, yumurtalar, kabuklu yemişler ve tohumlar bulunur. Tabi bu her bebek için farklılık göstermektedir.

  • Eğer bebeğinizde egzama belirtileri gözlemliyorsanız, alerjisi olabilecek besinleri ona yedirmeyin ve herhangi bir gıdaya alerjisi olup olmadığını belirlemeye çalışın.
  • Bebeğinizin besin alerjisi olup olmadığını anlamak için doktorunuza başvurun.

Bebeğinize ılık banyo yaptırın.

bebek, banyo, cilt bakımı

Banyolarınızı 10-15 dk ile sınırlayın ve ılık su kullanın. Bebeğinizi uzun süre banyo yaptırmak cildinin kurumasına yol açar. İki üç günde bir banyo yaptırmak ideal olacaktır.

  • Bebeğinizi banyodan sonra hafif ve yavaş hareketlerle bir havlu ile kurulayın.
  • Kokulu ve bol köpüklü banyodan kaçının. Avenue, Cetaphil veya Eucerin gibi hassas ciltlere sahip bebekler için üretilmiş özel ürünleri kullanabilirsiniz.

 Nemlendirici krem kullanın.

egzama, bebek cildi

Bebeğinizin cildini nemli tutmaya özen gösterin. Cildin doğal nemini korumak düzenli olarak bebeğinizin cildini nemlendirin. Günde en az 2 kez nemlendirici sürün. Nemlendirici seçiminde parfümsüz ve boyasız olan ürünleri tercih edin.

Bebeğinize rahat kıyafetler giydirin.

yenidoğan, bebek kıyafetleri

Bebeğinizin cildini tahriş edebilecek veya onu rahatsız edecek kıyafetler giydirmeyin. Ayrıca bebeğinizi kat kat giydirmeyin, bebeğiniz terleyebilir bu da egzamayı tetikler. Özetle bebeğinizin içinde rahat edeceği ve hava alabileceği giysileri tercih edin.

Bebeğinizin tırnaklarını düzenli olarak kesin.

bebek bakımı, egzama

Eğer bebeğiniz egzama olduysa bu onda kaşıntıya sebep olacaktır. Tırnaklarını kısa tutun ki kaşınmasın ve kendisine zarar vermesin. Şiddetli bir egzama rahatsızlığı geçiriyorsa eldiven de takabilirsiniz. Egzamalı bölgelere soğuk bezle kompres de yapabilirsiniz.

Bebeğinizin teşhisini doğrulamak için doktora götürün.

egzama, çocuk doktoru

Egzama bebeklerde son derece yaygın olarak görülse de mutlaka doktorunuza başvurun.

Tıbbi Tedavi Süreci

Kaşıntıyı önlemek için anti-histaminleri kullanabilirsiniz.

Zyrtec veya Claritin gibi anti-histaminler egzama kaşıntısını azaltır. İlaç dozu bebeğin yaşına bağlı olduğundan, doktorunuza danışın.

 Lokal kortikosteroidleri deneyin.

Kortikosteroidler, bağışıklık tepkisini baskılayarak, böylece egzama döküntüsünü yoğunluğunu azaltır. Eczaneden % 1 oranında hidrokortizon satın alabilirsiniz. İlacı kızarma alanlarına günde bir, iki kez sürebilirsiniz.

Reçeteli ilaçlar için doktorunuza danışın.

Reçetesiz seçenekler yeterli değilse, doktorunuz bebeğiniz için reçeteli ilaçlar verebilir. Bebeğinizin döküntüsü enfekte olursa, enfeksiyonla mücadele etmek için lokal veya oral antibiyotiklere de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Bebeklerde Görülen 6 Yaygın Genital Problem

Yenidoğan Bebeklerde Görülen Sağlık Sorunları

Bebeklerde Gaz Sorunu

Kaynaklar

https://www.wikihow.com/Treat-Baby-Eczema

https://www.webmd.com/parenting/baby/baby-eczema-questions-answers#1

https://gskpro.com/tr-tr/tedavi-alanlari/tr/dermatoloji/egzama-atopik-dermatit-nedir/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
13
Bayıldım!
Garip Garip
3
Garip
Sevmedim Sevmedim
4
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir