Bebeklerde Dil Eğitimi

Araştırmalar gösteriyor ki; dil ile ilgili bir eğitim alan bebeklerin beyninin dil odaklı merkezinin gelişimi diğer bebeklere göre çok daha hızlıdır. Araştırmacılar, bebeğiniz 4 aylık olduğunda onun dikkatini çekecek video ve seslerle dil eğitimine başlayabileceğinizi ve bu süreçte onları ödüllendirmenizin faydalı, aynı zamanda da motive edici olacağını belirtmektedir. 7 aylık bir bebeğin beyin gelişimi incelendiğinde eğitim sürecinde geçmiş bir bebeğin, eğitim sürecinden geçmeyen diğer bebeklere kıyasla diğer sesleri algılama konusunda çok daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

Bebeklerde dil eğitimi, araba kullanmaya benzer!

Akustik haritalar, birbirine bağlı beyin hücrelerinin havuzları olup, bebek beyninin dilin hem hızlı hem de otomatik olarak şifresini çözmesini sağlamaktadır. İyi biçimlendirilmiş haritalar, en iyi bilişsel işlevselliği daha hızlı ve daha doğru dili işleme imkânı sağlamaktadır. Bebeklerde belirli bir yaş, bu tür bir eğitim için ideal olacaktır.

Dikkatinizi bebeğinize verin!

Bebekleriniz hızla değişen ses kalıplarındaki farklılıklara tepki gösterdiğinde, onlara daha farklı ve daha renkli görseller sunarak gelişimlerini hızlandırabilirsiniz. Bebeğinizin durumu, hiç eğitim almamız bebeklerle kıyaslandığında gelişimin ne kadar hızlı ve dikkat çekici olduğunu gözlemleyebileceksiniz. Bu ses değişiklikleri çok kısa bir süreci ele alacaktır ve eğitim ilerledikçe daha da karmaşık bir hale gelecektir. Bu süreç bebeğin öğrenmekte olduğu dille ilgili önemli bir noktaya gelmesine ve duyduğu seslere daha iyi bir şekilde odaklanmasına yardımcı olur.

Araştırmalar gösteriyor ki; bebeklik döneminde verilen eğitim, çocuğun ilerleyen yaşlarda dil gelişimini fazlasıyla etkileyecek ve dil öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

Bebekler dahi olabilir mi?

EEG taramaları gösteriyor ki; bebekler 7 aylarını doldurduktan sonra haftalık eğitim seanslarıyla birlikte beyinlerinin işlediği ses düzeyi artar. Araştırmacılar, bebekler 18 aylarını doldurana kadar, daha ileri eğitim alma gereksinimi duymadan bu yetenekleri ellerinde tutup tutamayacaklarını görmek için bebekleri incelemeye aldı. Bu eğitim, gelişmekte olan bebeklerin yanı sıra gelişimsel dil zorlukları açısından daha yüksek risk altındaki çocukların gelişimini ilerletme potansiyeline sahiptir. Ebeveynler bu eğitimin bebeklerini bir dâhiye çevireceğini düşünebilirler ancak böyle bir şeyin kesinliği olmadığını söylemek mümkündür.

Sesleri ayırt etmekte zorlanan ve dil gelişimi açısından yüksek risk altında bulunan çocukların yüzde 8 ila 15’i için, bu bebek dostu davranışsal müdahale çok geniş kapsamlı etkilere sahip olabilir ve dil zorluklarını iyileştirme veya belki de önleme sözü verebilir.

Kaynak; http://www.futurity.org/train-baby-language-776022/

Özet
Bebeklerde Dil Eğitimi
Makale İsmi
Bebeklerde Dil Eğitimi
Tanımlama
Araştırmalar gösteriyor ki; dil ile ilgili bir eğitim alan bebeklerin beyninin dil odaklı merkezinin gelişimi diğer bebeklere göre çok daha hızlıdır. Araştırmacılar, bebeğiniz 4 aylık olduğunda onun dikkatini çekecek video ve seslerle dil eğitimine başlayabileceğinizi ve bu süreçte onları ödüllendirmenizin faydalı, aynı zamanda da motive edici olacağını belirtmektedir.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
17
Bayıldım!
Garip Garip
2
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı