Bebeklerde Beyin Eğitimi

Doğumda, bebeğinizin beyninde 100 milyar nöron bulunur. Bebeğinizin ilk yılı boyunca sinir sinapsları adı verilen trilyonlarca beyin hücresi bağlantısını arttırır. Bu aşamada geçerli olan kural; beynin kapasitesini kullanmak ya da kaybetmektir. Uyarılmayan ve desteklenmeyen sinapslar, çocuğun okul yılı boyunca azalmakta ve zamanla kaybolmaktadır. Bir bebeğin beyni, yetişkin bir beyninden daha esnek ve daha savunmasızdır. Ve şaşırtıcı bir şekilde, bir bebeğin beyninin bir erişkinin beyninden iki kat daha fazla sinirsel bağlantısı vardır.

Bebek gelişimi uzmanları, bir çocuğun hayatının ilk yıllarının öğrenmenin başlıca zamanları olduğuna inanmaktadır ama bazen bebeğinizi teşvik etmek için doğru yöntemi bulmak zor olabilir. Aşağıdaki eğlenceli ve bilimsel etkinlikler size ilham kaynağı olabilir!

Mutlaka göz kontağı kurun!

Yeni doğan bebeğinizin gözleri açıkken bu kısa anlardan yararlanın ve onun gözlerine bakın. Bebekler, yüzleri tahmin ettiğinizden daha erken tanır ve sizin yüzünüz onun için en önemlisidir! Bebeğiniz size her baktığında, sizinle ilgili yeni bir anı inşa eder. Bu nedenle onunla göz kontağı kurarak kendinizi tanıtmanız çok önemlidir.

Basit yüz hareketleriyle ona işaretler verin, mesela dil çıkarın!

Araştırmalar, iki günlük bebeklerin basit yüz hareketlerini taklit edebildiğini gösteriyor. Sizin basit yüz hareketleriyle ona tepki vermeniz, onun öğrenme işlemine başlamasını kolaylaştıracaktır.

Reflekslerini göstermesine izin verin.

Bebeğinizin aynada kendisini görmesini sağlayın. İlk başta başka bir bebeğe baktığını düşünebilir ama zamanla aynadaki yansımasının kollarını hareket ettirmesini ve gülümsemesini sevecektir.

Ona farkları gösterin!

Bebeğinize 8 ya da 12 santim uzaklıkta iki fotoğraf tutun, bu fotoğraflar arasında çok küçük farklar olmalı. Örneğin; bir fotoğrafta bir ağaç varken diğerinde bulunmayabilir. Bebeğiniz önce karşısındaki fotoğrafları inceleyecek ve sonrasında aradaki değişiklikleri fark edecektir. Bu da zihin gelişimi için güzel bir pratik olacaktır.

Bebeğinizle konuşun!

Konuştuğunuz zaman bebeğinizden alacağınız tek karşılık boş bir bakış olacaktır ama küçük duraksamalarla konuşmaya devam etmelisiniz. Çok yakın bir sürede sizin konuşma ritminizi yakalar, boşlukları doldurmaya başlar ve size kendince sesler çıkararak cevap vermeye başlar.

Şarkı söyleyin!

Olabildiğince fazla melodi öğrenin ya da kendi melodilerinizi üretin. Bazı araştırmalar, müzik ritmini öğrenmenin “öğrenme matematiği” ile bağlantılı olduğunu ileri sürmektedir.

Ona ipuçları verin.

Işığı açmadan önce bebeğinize “Şimdi ışığı açacağım,” dediğinizde, onu duruma öncede hazırlamış ve sebep-sonuç ilişkisini öğretmiş olursunuz.

Bebeğinizin gülmesini sağlayın!

Kahkaha, espri anlayışı geliştirmenin ilk adımıdır. İlk aşamada bebeğinizi hafifçe gıdıklayarak onun gülmesini sağlayabilirsiniz. Komik yüz ifadeleriniz ya da yapacağınız şakalar da bebeğinizin gülmesini sağlayacaktır. Mesela; ona amcasının fotoğrafını gösterin ve fotoğraftaki kişiye “anne” diye seslenin. Hemen sonrasında ise ona hata yaptığınızı söyleyin ve kendi şakanıza gülün. Bu, onun mizah duygusunu geliştirecektir.

Bebeğinizi emzirme işini atlamayın!

Bebeğinizi olabildiğince uzun bir zaman dilimi boyunca emzirin. Araştırmalara göre anne sütünü uzun süre alan bebekler, okulda daha başarılı olurlar ve daha zeki olurlar. Bebeğinizi emzirdiğiniz zamanlar ona şarkı söylemek, onunla konuşmak ve ona sevgi göstermek için muhteşem zamanlardır.

Bebeğinizin bezini değiştirdiğiniz zamanlardan en iyi şekilde faydalanın.

Bebeğinizin bezini değiştirirken onun vücudunu ve kıyafetlerini tanımasını sağlayın. Her seferinde bunu tekrarlayın, zaman içinde bebeğiniz kendi vücudunu tanımaya başlayacaktır.

Televizyonu kapatın!

Bebeğinizin beyninin, ne kadar eğitici olursa olsun, hiçbir TV şovunun sağlayamayacağı bire bir etkileşime ihtiyacı vardır. Bu yüzden televizyonu kapatın ve bebeğinizle iletişime geçin.

Bebeğinizin kendi keşiflerini yapmasına izin verin.

Günde birkaç dakikayı bebeğinizle etkileşime geçmeden, şarkı söylemeden ya da herhangi bir şaka yapmadan oturarak geçirin. Onun etrafını keşfetmesine izin verin ve bunun sizi nereye götüreceğine dikkat edin.

Onunla oyunlar oynayın!

Yere yatın ve bebeğinizin sizi keşfetmesine izin verin. Bırakın bebeğiniz üzerinize tırmansın ve sizinle oynasın. Bu, sizin için bir oyun salonundan daha ucuz ve onun için daha eğlencelidir. Ayrıca bu, onun koordinasyon ve problem çözme becerilerini arttıracaktır. Bebeğinizin kanepeler, oyuncaklar ve çeşitli kutular arasında gezinmesine izin verin ve böylece onun keşif becerilerini arttırın. Evin içinde yer değiştirerek onu şaşırtın. Oynamak için ilginç yerlerde durun ve onun sizi keşfetmesini bekleyin. Bebeğiniz büyüdükçe yaratıcılığı daha da genişleyecek ve sizin yaptığınız şeyleri tekrarlamak dışında şeyler de yapmaya başlayacak.

Bebeğinizin dünyayı keşfetmesine izin verin!

Bebeğinizi bebek arabasında gezdirirken ya da kucağınızda taşırken ona etrafı anlatın. Ona köpekleri, kedileri, ağaçları ya da arabaları göstererek bebeğinizle konuşun. Böylece bebeğinizin kelime dağarcığını genişletebilirsiniz. Süpermarketlere giderken de bebeğinizi yanınızda götürebilirsiniz. Yeni yüzler, sesler ve renkler bebekleriniz için mükemmel bir eğlence kaynağı olacaktır. Yemek yerken bebeğinizin sandalyesinin yerini değiştirin, böylece bebeğinize yeni anıları keşfetme imkânı sunacaksınız.

Bebeğinizi şaşırtın!

Bebeğinizin kollarına, yüzüne ve karnına hafifçe üfleyerek nefesinizle desenler çıkarın ve vereceği tepkiye dikkat edin. Birkaç yemek kabını bebeğinizin oyuncaklarının altına saklayın ve bebeğinizin ödülünü bulmasını bekleyin. Saklambaç oynayarak bebeğinizi eğlendirebilir ve şaşırtabilirsiniz. Böylece bebeğiniz nesnelerin kaybolup yeniden geri gelebileceğini öğrenir. Bebeğiniz kendi sandalyesinde otururken oyuncaklarını yere atıyorsa sinirlenmeyin ve yerden alıp oyuncakları ona geri verin. Bu, bebeğinizin yer çekimini keşfetmesi anlamına gelir.

Nesneleri keşfetmesine izin verin.

Bebeğiniz nesnelerle oynamak istediğinde, kumaşları çektiğinde ya da kutunun içini keşfetmeye çalıştığında ona izin verin. Bebeğinizin ilgi duyduğu eşyaları saklayın ve onları yeniden bulduğunda duyacağı heyecanı izleyin. Farklı dokudaki kumaşlardan -yün, ipek, saten gibi- hazırlanan bir kutu edinin ve bebeğinizin dokunarak bunun nasıl bir his olduğunu öğrenmesine izin verin. Bebeğinizin yemeğiyle oynaması sizi sinirlendirmesin, hatta buna izin verin. Ona farklı gıdalar servis edin ve bunları keşfetmesine izin verin.

Ona sayı saymayı ve kelimeleri öğretin.

Her hafta, ona yeni bir harf öğretin. Örneğin; A ile başlayan kitapları okuyun, yiyecekleri yiyin, atıştırmalıkları bu şekle getirin ve bebeğinize harfi yazılı olarak da gösterin. Etraftaki rakamları tanımasını sağlayın. Eve kaç adım attığınızı, parmaklarını, ağzına attığı lokmaları sayın… Yüksek sesle sayı saymayı alışkanlık haline getirin, çok yakın bir zamanda bebeğiniz de size katılacaktır.

Kitapları tekrar tekrar okuyun. Bilim insanları, 8 aylık bebeklerin bir hikâyedeki kelimelerin sıralamasını, art arda 2 veya 3 kez okunduğunda öğrenebileceklerini keşfettiler. Bunun özellikle dil öğrenmelerine yardımcı olduğu düşünülüyor. Ona eğlenceli masallar ve hikayeler anlatın, bir karaktere mutlaka bebeğinizin ismini verin.

Bebeğinizin anılarını taze tutun.

Bir aile albümü hazırlayın. Örneğin; büyükannesi aradığında bebeğinize onun bir fotoğrafını gösterin ve anılarını taze tutmasına yardımcı olun. Bebeğinize hayvanları tanıyacağı bir albüm oluşturun. Daha sonra bu albümü birlikte inceleyin ve albümdeki hayvanların hikayelerini ona anlatın. Bebeğiniz büyüdükçe ona daha farklı fotoğraflar ve anılar sunabilirsiniz.

Kaynaklar; http://www.scholastic.com/parents/resources/article/thinking-skills-learning-styles/20-ways-to-boost-your-babys-brain-power

http://www.parents.com/baby/development/intellectual/simple-ways-to-make-baby-smarter/

Özet
Makale İsmi
Bebeklerde Beyin Eğitimi
Tanımlama
Doğumda, bebeğinizin beyninde 100 milyar nöron bulunur. Bebeğinizin ilk yılı boyunca sinir sinapsları adı verilen trilyonlarca beyin hücresi bağlantısını arttırır. Bu aşamada geçerli olan kural; beynin kapasitesini kullanmak ya da kaybetmektir. Uyarılmayan ve desteklenmeyen sinapslar, çocuğun okul yılı boyunca azalmakta ve zamanla kaybolmaktadır.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

6
6 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
2
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
66
Bayıldım!
Garip Garip
5
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı