Bir gece uykusu, çocuğunuzun yaşına ve düzenine göre ortalama 8-12 saat arasında sürmektedir. Pek çok ebeveyn, çocuklarının yatmadan önce televizyon izlemesine izin vermektense, masal okumanın çok daha iyi olduğunu düşünüyor. Uyku öncesi çocuklara masal okumanın gelişimsel olarak faydalı olabileceğini gösteren bilimsel çalışmalar mevcut olduğundan, aslına bakarsanız haksız da sayılmazlar.

Bir kız ya da erkek bebek için masal okuyor olun, özel bir anı paylaşmak onunla aranızda çok daha derin bir bağ geliştirmenizi sağlar. Onu sevdiği bebek battaniyelerinden birinin altına soktuktan sonra, masallar aracılığıyla yeni dünyalar keşfetme yolculuğuna başlayabilirsiniz!

Çocuk gelişimi konusunda çalışan uzmanlar; günde en az yarım saat okuma yapmanın, onların hem konuşma yeteneği hem de bilişsel becerileri açısından faydalı olduğu konusunda hemfikir. Ayrıca, masallar çocukların hayal güçlerini, meraklarını ve daha pek çok yönlerini de geliştiriyorlar. Düzenli olarak masal okunan çocukların, dil öğrenme konusunda daha başarılı ve okul hayatlarında daha iyi akademik sonuçlara sahip olduğunu gösteren çalışmalar da mevcuttur. Tabi bu noktada, pedagog onaylı masal kitapları tercih etmek daha faydalı olabilir.

Küçük bir çocuğunuz varsa, uzun masallar henüz onun için erken olabilir. Ancak, günümüzde her yaş grubuna yönelik o kadar çok kitap ve kısa hikaye var ki, seçim yapmakta zorlanabileceğinizi söyleyebiliriz. Çocuğunuzun tercihlerine bağlı olarak, hoşuna gidebilecek 10 masal önerisini sizler için derledik!

  1. Alaaddin’in Sihirli Lambası

Alaaddin isimli fakir bir çocuğu merkez alan bilinen bir hikaye. Daha iyi bir yaşam isteyen bir çocuk, bir adamı takip eder ve maceraları da burada başlar.

  1. Bambi’nin Hikayesi

Erkek bir bebek geyik olan Bambi’nin Çiçek isimli bir tavşanla dostluğunu anlatan, yatmadan önce okuyabileceğiniz güzel ve klasik bir uyku öncesi hikayesi. Zeki ve meraklı bir genç geyik olana kadar, arkadaşları ile birlikte pek çok farklı macera yaşar. Aynı zamanda, anne ve babasından ormandaki yaşam hakkında bir şeyler de öğrenir.

  1. Uyuyan Güzel

Kral ve kraliçe, intikamlarını almak için küçük prensesi lanetlemeye karar verirler. Prensesin 16.yaş doğum günü geldiğinde uykuya dalacağı ve 100 yıl sonra uyanacağı bir plan yapılır. Bu sürede, yalnızca gerçek aşk öpücüğü onu uyandırabilir!

  1. Pinokyo

Çoktan klasikler arasına girmiş ve her zaman sevilen bir çocuk masalı. Bir marangoz olan Gepetto, kendi yaptığı kuklalardan birine Pinokyo adını verir ve onun gerçek bir çocuk olmasını diler. Bir peri bunu duyar ve onun bu dileğini gerçekleştirir. Gepetto ve Pinokyo’nun hikayesi de burada başlar.

  1. Küçük Deniz Kızı

Deniz Kralı’nın kızı olan Ariel, deniz kenarında tanıştığı prense aşık olur. Bütün arkadaşları, onu küçük bir deniz kızı olarak kalmaya ikna etmeye çalışsalar da, o insana dönüşmek için deniz cadısı ile bir anlaşma yapar.

  1. Kadife Tavşan

Çok bilinen bir masal olmasa da, çocuklara okunabilecek güzel bir hikayedir. Bir İngiliz çocuk hikayesi olan Kadife Tavşan, gerçeğe dönüşmek isteyen bir oyuncak tavşanın hikayesini konu alıyor. Hikayenin başında, bir Noel hediyesi olarak verildiği çocuk onunla fazla ilgilenmiyor. Ancak, her gece birlikte uyuduktan sonra ayrılmaz hale geliyor. Peki, tavşan gerçek bir tavşan olacak mı?

  1. Çirkin Ördek Yavrusu

Çirdik Ördek Yavrusu da klasikleşmiş uyku öncesi masallarından biri. Bir anne ördeğin mutluluğu, yavrularından biri olması gerektiği gibi olmayınca bozulur. Çirkin ördek yavrusu neler yaşayacak?

  1. Şapkamı Geri İstiyorum

Bir ayı şapkasını geri ister ve hikaye de burada başlar. Diyaloglarla anlatılan oldukça komik olan bu hikaye, Kanadalı yazar Jon Klassen tarafından kaleme alınan bir çocuk kitabında yer alıyor.

  1. Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Kadınların yaşamları hakkında tüm dünyadan 100 farklı hikayeyi içeren bu kitapta, hikayeler tıpkı bir peri masalı gibi kaleme alınarak çocuklara uyarlanmıştır. Ancak yine de, çocuklar için geçmişte ve günümüzde kadınların yaşamları hakkında bilgi sahibi olma fırsatı veren bir kitap olduğundan, uyku öncesi çocuklara okunacak kitaplar arasına dahil edilebilir.

  1. Küçük Prens

Her yaştan, herkesin okuması gereken bir kitap. Büyük masal yazarı Antoine de Saint Exupery tarafından kaleme alınan kitap, bir prens olan küçük bir çocuğun yaşadığı maceraları konu alıyor.

Umarız, sizler için hazırladığımız çocuklar için masallar listemizi beğendiniz. Tabi ki, çocuklarınıza okumak için tercih edebileceğiniz daha pek çok çocuk masalı ve hikaye var!

Önerilen Makale:

Bebeğinize Kitap Okumak!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı