Bebekler Hakkında Kimsenin Söylemediği 12 Şey

Bebekler hakkında ne biliyorsun?

Kirli bezler mi? Evet. Uykusuz geceler? Tabii ki. Sivilceli, şekilsiz kafalı bir yenidoğan – bu ne demek oluyor? Küçük bebeklerle ilgili en büyük sürprizlerle ilgili ipucu verelim.

Bebeğimin kafası tuhaf görünüyor

Yuvarlak hatlara sahip, pembe renkli ve aman “Allahım, çok şeker!” diyebileceğiniz mükemmel bir bebek hayal ettiniz. Yenidoğan bebeğinizin kafası ilk başta biraz tuhaf ve koni biçiminde görünüyorsa, muhtemelen pelvisinizde saatlerce sıkıştığından dolayıdır. Kafatasındaki boşluk bölgeler kafanın doğum esnasında doğum kanalına uyacak şekilde esnemesine izin verir. Boston Çocuk Hastanesi’nde yenidoğan uzmanı ve Harvard Tıp Fakültesi’nde pediatri asistan profesörü olan Dr.Anne Hansen, “Bu durum, vajinal doğum sırasında kafatası kırılmalarına veya beyin hasarına karşı korur” diyor.

Diğer kusurlar da bebeğinizin geçici sıradışı görünümüne katkıda bulunur. Cildinin altında biriken sıvılar gözleri şiş doğmasına neden olabilir. Ve doğum esnasında forseps kullanılmış veya bir vakum uygulaması yapılmışsa, yüzünde ve kafa derisinde birkaç küçük çürük meydana gelebilir. Bebeğiniz ilerleyen zamanlarda bir güzellik eseri olacaktır. Sabırlı olun ve yakında hayal ettiğiniz melek haline gelecektir.

Bebeğim çok gergin

Yeni doğan bebeğiniz aylarca rahat ve sıcak rahimde bir torba suyun içinde kıvrılıp yatarak vakit geçirdikten sonra, artık uzuvları üzerinde herhangi bir kısıtlama olmaksızın dünyadaki tüm alanda hareket etme özgürlüğüne sahip. Vücudunu bu yeni ortamda nasıl kontrol edeceğini henüz pek anlayamadı, bu yüzden kolunun küçük bir hareketi geniş sarsıntılı bir sallanma haline dönüşür. Bebekler aynı zamanda Moro (ya da ürkme) refleksiyle doğarlar: Bebeğiniz düştüğünü veya ürktüğünü hissettiğinde aniden kollarını savurur, ellerini açar, başını geri çeker ve sonra kollarını hızla geri getirir. Bu refleks 3 aylık olduğunda kaybolur. Hâlâ gelişmekte olan bir nörolojik sistem, kaslarına gerekenden daha fazla elektrik uyarısı gönderir; bu da bebeğinizin çenesinde veya bacaklarında titremeye neden olabilir. İşler ilk birkaç hafta boyunca daha düzenli hale geldikçe daha az sarsıntı eğilimi gösterecektir. Çok titreme asla endişelenecek bir durum değildir, ancak sarsıntılar ritmikse veya titreyen bacağı dokunduğunuzda durmuyorsa doktorunuza danışın.

Oğlumun penisi çok büyük

Kocanız, yeni doğan oğlunuzun muazzam testislerinden dolayı kendine pay çıkarmadan önce, genetik ya da süper güçlü erkeklik hormonlarının penis boyutlarında hiçbir rol oynamadığını bilmelidir. Şişkinlik aslında doğum sırasında uğraşmalar sırasında bebeğinize uygulanan baskının yanı sıra dokuda sıkışan sıvıların bir sonucudur. Ayrıca, tüm yeni bebeklerin vücudunda hala annenin hormonları dolaşmaktadır. Bu hormonlar erkek bebeklerde testisleri büyütür; kızlarda, labianın şişmesine neden olurlar. Genital şişme ilk birkaç gün içinde azalır.

Önerilen Makale

Bebeklerde Görülen 6 Yaygın Genital Problem

Bebeğim hep aç

İlk haftalarda, bebeğinizi her saat başı emziriyor olabilirsiniz. Sık sık süt talep etmesi, onun artan iştahını karşılamak için doğanın süt kaynağınızı artırma yoludur. Anne sütü ile beslenen bebekler daha sık beslenmeye eğilimlidir, çünkü anne sütü hazır mamaya göre daha hızlı sindirilir ve emilir.

Elbette beslenme çılgınlığının nedeni, küçük bebeğinizin vücudunda gelişmekte birçok şeyin varlığından kaynaklanır. Altı ayda doğum ağırlığını iki katına çıkaracak ve büyük bir kalori alımı gerekecektir. Bebeğinizin büyüme atakları sırasında özellikle kurt gibi aç olmasına şaşırmayın; Birinci atak tipik olarak 4-6 haftalık iken görülür. Bebeğinizin Hafta Hafta Birinci Yılı kitabının yazarı ve jinekolog olan Dr.Glade Curtis, ‘’İstediği tek şey rahatlık ya da yakınlık olduğunda ipuçlarını yanlış okuyup hemen acıktığını düşünmeyin. Son iki ya da üç saat içinde beslenmiş ise, kucağınıza alıp sarılmayı deneyin ve bunun onu sakinleştirip sakinleştirmediğini izleyin’’ diyor.

Bebeğimin elleri ve ayakları soğuk

Termostat ayarı ile oynamadan veya bebeğinizi başka bir battaniyeye daha sarmadan önce vücuduna dokunun. Sıcak ve pembe ise bebeğiniz üşümüyordur. Dolaşım sistemi hâlâ gelişmekte olduğundan kan, en çok ihtiyaç duyulan hayati organlar ve sistemlerden daha sık geçmektedir. Elleri ve ayakları, iyi bir kan tedariki için vücudun son parçalarıdır. Dolaşımının rahim dışındaki hayata tamamen adapte olması üç ay sürebilir. Bu arada, minik parmaklarıyla ayaklarının soğuk olması ve soluk görünmesi yaygın bir durumdur. Bebeğiniz daha hareketli ve aktif hale geldiğinde, dolaşımı da iyileşir.

Bebeğimin bezinde kan var

Şişmiş testislere ve labialara neden olan aynı maternal hormonlar, bazen yeni doğan kızlarda kanlı vajinal akıntılara neden olur. Yaşamın ilk haftalarında bebeğinizin bezinde küçük bir kan lekesi veya lekelenme görürseniz endişelenmeyin. Dr.Curtis, ‘’Bu mini adet dönemi sadece birkaç gün sürer’’ diyor. Bazen, kan gibi görünen şey aslında bebek bezi kıvrımlarında oldukça koyu görünen yoğun idrar olabilir. Bununla birlikte, parlak kırmızı kan alışılmadık bir şey olup tıbbi yardım gerektirir.

Bebeğimin dudaklarında bir kabarcık var

Birçok yenidoğanda, biberon veya memeyi kuvvetli emmekten kaynaklanan bir kabarcık veya şişlik oluşur. Bazı durumlarda, rahimde baş parmağını emmiş olması nedeniyle doğduğunda da bir kabarcık görülebilir. Bu durum bebeğinize rahatsızlık vermez. Aslında dudağı sertleştirir ve böylelikle bebek meme başını daha kolay kavrayabilir. Bu kabarcık, birkaç ay içinde kendiliğinden ortadan kalkacak ya da ara ara gelip gidecektir.

Bebeğimin dışkısı ishale benziyor

Anne sütü ile beslenen bebekler, sıvı ve şekilsiz, tanecikli, hardal sarısı dışkılara sahipken, hazır mama ile beslenen bebekler kahverengimsi renkte ve yumuşak dondurma kıvamında biraz daha katı dışkı yapma eğilimi gösterirler. Bazı bebekler günde bir düzine dışkı yaparken diğerleri haftada yalnızca birkaç kere yapar. Çocuğunuz kilo aldığı sürece ve karın ağrısı ya da şişkinliği olmadığı sürece, dışkılama sıklığı iyidir.

Özellikle emziren bir anne iseniz normal bağırsak hareketlerini ishalden ayırt etmek zor olabilir. Anne sütü ile beslenen bebekler yaygın olarak her beslenmeden sonra dışkı yaparlar. (Buna gastrokolik refleks denir: Süt mideye girdiğinde diğer taraftan bir şey çıkar.) Ve dışkıları doğal olarak cıvıklaşır. En iyisi, bebeğiniz için neyin normal olduğunu bilmektir. Sıklık, hacim veya tutarlılık dramatik olarak değişirse, doktorunuza danışın.

Bebeğim hep hapşırıyor

Yenidoğanlar çok hapşırırlar, ancak üşüdükleri için ya da hasta oldukları için değil. Basitçe havadan gelen partikülleri ve burunlarındaki ve solunum yollarındaki tıkanıklığı temizlemelerinin bir yoludur. Hapşırma, geçici olarak kapalı burun deliğinin tekrar açılmasına yardımcı olur. Dr.Curtis, “Bir anne emzirirken bebeği göğsüne doğru bastırdığında burnu düzleşebilir ya da bir burun deliği kapanabilir. Emzirmeden sonra bebeğin burnunu tekrar açması için nefes alması veya hapşırması gerekir” diyor.

Bebeğimin cildi pul pul

Bebeğiniz bir amniyotik sıvı gölünde yüzerken, cildi verniks adı verilen beyaz, mumsu bir madde ile sulu ortamdan güzelce korunmuştur. Fakat doğumdan sonra havaya maruz kaldıkça ve verniks silindikten sonra, cildinin üst tabakası kurur ve soyulmaya başlar. Çocuğunuzun tüm vücudu soyulabilir (eller ve ayaklarda en belirgin olmasına rağmen). Pulları soymaya çalışmayın çünkü alınmaması gereken deriyi de çıkarabilirsiniz. Nemlendiriciler de gerekli değildir. Dökülmeler genellikle bir ile iki haftada biter.

Bebeğim garip bir şekilde nefes alıyor

Birçok yeni anne-baba gibi, muhtemelen bebeğinizin nefes aldığından emin olmak için gecenin büyük bölümünü küçük beşiğin kenarına eğilip kontrol ederek harcarsınız. Ve muhtemelen ara sıra onun düzensiz solukları nedeniyle panik olursunuz. Fakat bebeklerin nefes alırken hafif duraklamaları ve daha sonra hızlı nefes alma periyodları geçirmesi aslında normaldir. Dr.Curtis, “Zaman zaman bir nefesi tutmak veya atlamak, diyaframın (nefes almasını sağlayan kas) ve sinir sistemin gelişiminin bir parçasıdır” diyor. 20 saniyeye kadar duraklama normal kabul edilir. Yaklaşık 6 haftalık olduğunda bebeğiniz daha düzenli solunum ritmi geliştirecektir.

Tabii ki Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) konusunda endişeleniyorsunuz ve dikkatli olmanız akıllıcadır. Bebeğinizi sırtüstü uyutun, yumuşak nevresimleri ve oyuncakları beşiğinin dışında tutun ve sigara içmeyin. Bebeğiniz 20 saniyeden daha fazla nefes almıyorsa (uyku apnesinin bir işareti) veya rengi maviye dönükse veya güçsüz görünüyorsa, tıbbi yardım isteyin.

Bebeğim hep aynı ses tonunda ağlıyor

Bebeğin yorgun, acıkmış veya altını ıslatmış olduğunu annelerin sezgisel olarak ağlama tonundan anlaması gerektiğini duymuşsunuzdur. Fakat hala bebeğinizin bu ilk iletişimi konusunda yeterli değilseniz endişelenmeyin. Dr. Hansen, “Zamanla, ağrıdan kaynaklanan ağlamanın yüksek çığlığı ile yorgunluktan kaynaklanan sızlanmayı ayırt edebileceksiniz” diyor. Açlık ağlaması ise genellikle bu ikisi arasında bir yere düşer, ancak bazı bebekler hemen emmek istediklerinde oldukça yüksek sesle ağlayabilirler. Ancak, ilk günlerde bebeğinizin neden ağladığı önemli değildir (bazen hiç bir sebep yokken öfkelenir). Her seferinde aynı sevecen ilgiyle tepki vermelisiniz ve bu da bebeğinizin gerçekten istediği veya ihtiyaç duyduğu şeydir.

Tıbbi görüş ve diğer sağlıkla ilgili bilgiler de dahil olmak üzere tüm içerik yalnızca bilgi amaçlıdır ve herhangi bir durum için özel bir tanı veya tedavi planı olarak düşünülmemelidir. Bu sitenin kullanımı ve burada yer alan bilgiler bir doktor-hasta ilişkisi oluşturmaz. Kendi sağlığınızla veya başkalarının sağlığıyla ilgili herhangi bir soru veya sorunla bağlantılı olarak kendi doktorunuzun doğrudan tavsiyesine başvurun.

Önerilen Makaleler

Bebekler Hakkında 92 Sevimli Gerçek

Yenidoğan Bilgini Test Et

Bebeğim iyi mi? Ne zaman doktora başvurmalıyım?

Kaynak: https://www.parents.com/baby/care/newborn/12-things-no-one-ever-tells-you-about-babies/

Özet
Bebekler Hakkında Kimsenin Bilmediği 12 Şey
Makale İsmi
Bebekler Hakkında Kimsenin Bilmediği 12 Şey
Tanımlama
Kirli bezler mi? Evet. Uykusuz geceler? Tabii ki. Sivilceli, şekilsiz kafalı bir yenidoğan – bu ne demek oluyor? Küçük bebeklerle ilgili en büyük sürprizlerle ilgili ipucu verelim.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
-1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
15
Bayıldım!
Garip Garip
4
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı