Bebeğinizin ilk yılları onun gelişimi için çok kritiktir. Çünkü büyük çoğunlukla çocuğunuzun karakteri ve kişiliği bu zamanlarda gelişir. Bebeğin ileride nasıl biri olacağı anne ve babaya bağlıdır. Sosyalleşme çocuğun gelişiminin önemli bir parçasıdır. Ileride sosyal çevre ile uyum sağlamış bir birey olması, buna bağlıdır. Sosyalleşme, kendiliğinden olan, mekanik bir süreç değildir. Çocuğa bu konuda rehberlik edilmeli ve belli bir disiplin kazanımasına çalışılmalıdır. Bununla beraber, çocuğun bu süreçle ilgili gösterdiği çaba ve işbirliği, onun eğitiminden sorumlu kişilerce cesaretlendirilmelidir. çocuğun işbirliği, sizin ve çocuğunuzun eğitiminden sorumlu kişilerin onunla kuracağı sıcak ve onaylayıcı bir tutumla gelişir.

Adımlar

 Bebeğinizin bireyselliğini kabul edin.

bebeğin sosyal ve duygusal gelişimi

Her ne kadar bebeğiniz size muhtaç olsa sa ona bir birey gibi yaklaşın. Her ne kadar yaşı küçük olsa da onun da yetişkinler gibi kendi tercih ve kararları vardır. Bebeğinizin kendisini ifade etmesine izin verin.

Bebeğin durağan bir gelişim süreci varsa size daha çok iş düşüyor.

bebek gelişimi, anne baba olmak

Bebeğin erken doğmuş, doğuştan yaralanmış ya da herhangi bir rahatsızlığı olabilir. Nedeni ne olursa olsun bu durum sizi endişelendirebilir. Bebeğin ihtiyaçları ve ona davranma şeklinizi etkileyebilir. Ancak ilk etapta aşağıdakilerden emin olun.

  • Anne sütünün yeterli olup olmadığı.
  • Bebeğinizle konuşun. Kollarına ve bacaklarına günün farklı saatlerinde düzenli olarak egzersiz yapın. Şarkı söylemek ve konuşmak için harekete geçmenin, görme ve duymadaki bazı gelişimsel gecikmelerin üstesinden gelmeye yardımcı olduğuna dair artan kanıtlar bulunmaktadır.

Endişelenmeyin.

duygusal gelişim, sosyal gelişim

Endişeli ebeveynlerin kaygıları bebeğe de geçer. Bebeğinize daima enerjik, rahat ve mutlu görünün. Unutmayın mutlu ebeveynler mutlu bebekler 🙂

Olumlu tutumlar geliştirin ve çocuğunuza örnek olun.

anne baba olmak, çocuk gelişimi

Bebeğe sosyal hayatın sağlanması, özellikle on iki ila on beş aylık çocukların zeka gelişimi için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Aşağıdaki nedenlerden dolayı çocuğunuza neleri takip etmesi gerektiğini göstermeniz ve onları doğru bir şekilde yönlendirmeniz çok önemlidir.

  • Çocuklara nasıl iyi bir insan olabileceklerini öğretmenin en iyi yolu, her zaman iyi bir insanın neye benzediğini ve nasıl davrandığını göstermektir.
  • Geleneğin aksine, çocuklar büyüdükçe istenmeyen özellikleri de aşmazlar. Bunun yerine, iyi ya da kötü, zararlı ya da yararlı olup olmadıklarına bakılmaksızın, yaşamın erken dönemlerinde kurulan kalıplar genellikle devam etmektedir.
  • İstenmeyen bir davranış biçimi veya olumsuz inanç ve tutum gelişmeye başlamışsa, ne kadar çabuk düzeltilebiliyorsa, çocuk için o kadar iyi olacaktır.

Bebeğinizin hayatındaki diğer önemli kişilerin tutumlarına dikkat edin.

bebek, duygusal gelişim

Kardeşlerin, büyükanne, büyükbabaların ve diğer akrabaların tutumları ve ilerleyen dönemlerde çocuklarla olan ilişkileri artacaktır. Onların tutumları, çocuğunuzun da tutumunu etkileyecektir.

Bebeğinize özgürlük verin.

bebek, sosyal gelişim

Bebekler bağımsız olmak istediklerinde buna izin verilmezse protesto ederler. Bu protestolar, kısa süre içinde olumsuzluklara dönüşebilen öfkeli patlamalar ve ağlama şeklinde olabilir.

Çocuğunuzun duygularını ve iç dünyasını ifade etmesine izin verin.

bebek gelişimi

Çocuğun duygularını ifade etmesine olanak sağlayın.. Yani duyguların çeşitliliğini ne kadar fazla hayata geçirilirse çocuk o kadar duygularını fark eden ve uygun şekilde ifade edebilen bir birey haline gelir. Bu anlamda çocukların sanatla uğraşmaları duygularını ve iç dünyalarını bu kanallarla ifade edebilmeleri açısından son derece faydalıdır. Çocuğa özel zamanlar ayırmak, bazen serbest zamanlar ayırmak da yine çocuğun kendi psikolojisinin olumlu yönlerini fark etmesine imkan sağlayacağından duygusal zekalarını geliştirir.

Önerilen Makaleler

Bebeğinizin Görme ve Görsel Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Çocuk gelişimi hakkında bilgin nasıl? Testimizi Çöz!

Kaynaklar

https://www.wikihow.com/Establish-Good-Social-and-Emotional-Development-in-Babies-Within-the-First-Two-Years

http://www.taniozelegitim.com.tr/sosyal-ve-duygusal-gelisim/

https://indigodergisi.com/2017/03/cocuklarda-duygusal-zeka-gelisimi/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
3
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı