Hamilelik, Coronavirus ve COVID-19

Şu sıralar, bebeğini dünyaya getirmeye hazırlanan pek çok anne adayının zihninde aynı soru var; “COVID-19 bebeğe zarar verir mi?”. Ciddi semptomlara neden olan ve ölümle sonuçlanabilen Coronavirus ailesinin bu yeni üyesi, bilim dünyası için de henüz yeni bir virüs olduğundan, hakkındaki bilgi ve araştırmalar henüz kısıtlı.

Bu konuda, her gün yeni bir çalışma gerçekleştirilse de; hamilelikte ve anne karnındaki bebek için ne gibi etkileri olabileceği konusunda uzun vadeli görüşler bildirmek de oldukça zor. Bu da, anne adaylarının endişe ve kaygı hissetmesine neden oluyor.

Virüsün çıkış noktası olarak kabul edilen Çin’de konuyla ilgili yapılan çalışmalardan elde edilen verilerin, hamilelikte COVID-19 hastalığına yakalanan bir annenin, virüsü bebeğine bulaştırmadığı ve anne sütünde virüse rastlanmadığı yönünde olması ise anne adaylarının bir nebze olsun rahat nefes almasına olanak sağlıyor!

Hamile Kadınlarda COVID-19 Görülme Riski Artar Mı?

Covid-19 Testi

Hamilelik döneminde, anne adayının bağışıklık sisteminin virüslere karşı daha duyarlı hale geldiğini biliyoruz. Ancak, söz konusu COVID-19 hastalığı (SARS-COV-2 olarak da bilinir) söz konusu olduğunda, durum biraz daha farklı ilerliyor.

Şuana kadarki veriler, hamile kadınların virüsten enfekte olma olasılığının ve sonucunda daha ciddi semptomlar gösterme riskinin daha fazla olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Hamilelik, kadın vücudunun enfeksiyon riskini artırabilecek değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir.

COVID-19 ile aynı aileden gelen daha önceki diğer virüslerde, hamile kadınlarda ciddi semptomlar gelişme riski daha yüksektir. Bu nedenle, hamile kadınların bu dönemde virüsten korunmaları çok önemlidir.

Hamile Bir Kadın COVID-19 Hastalığından Nasıl Korunabilir?

Hamile bir kadın elini yıkıyor

Uzmanların genel halk sağlığı için önerdiği uygulamalar, bu süreçte hamile kadınlar için de geçerlidir. Aşağıdaki tedbirleri almak, COVID-19 hastalığının yayılmasını önlemenize yardımcı olabilir:

  • Grip ve soğuk algınlığı semptomları olan kişilerden kaçının.
  • Öksürürken ve hapşırırken tek kullanımlık bir mendil kullanın. Yoksa, dirsek içinize doğru öksürün ya da hapşırın.
  • Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkayın. Tırnak aralarını temizlemeyi unutmayın. Su ve sabuna ulaşamadığınız durumlar için, alkol bazlı bir el dezenfektanı taşıyın.

Coronavirus Hamilelerde Sorunlara Neden Olabilir Mi?

Hamile kadın ve koronavirus

Coronavirus ailesine ait bu yeni virüs türünün neden olduğu COVID-19 hastalığının hamilelik sırasında bir soruna neden olabileceği ya da ne gibi sorunlara neden olabileceği veya doğumdan sonra bebeğin sağlığını nasıl etkileyeceği henüz bilinmemektedir.

Hastalık Anne Karnındaki Bebeğe Geçebilir Mi?

Hamile bir kadın

COVID-19 ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de bu. Virüsten enfekte olan bir anne adayı, virüsü bebeğine bulaştırabilir mi? Bu sorunun cevabı henüz hala tam olarak bilinmese de, Çin’de yapılan araştırmalarda, hamile kadınlar ve bebekleri üzerinde yapılan çalışmalar, virüsün anne karnındaki bebeğe geçmediği yönünde.

Hamilelik Sırasında COVID-19 Olursa, Bu Durum Bebeğe Zarar Verir Mi?

Bebeğin anne karnındaki görüntüsü

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, COVID-19 hastalığının hamile bir kadına geçmesi durumunda, bebeği için herhangi bir risk teşkil edip etmediğini bilmiyoruz. Gebelik döneminde COVID-19 testi pozitif çıkan anne adaylarında, erken doğum gibi vakaların sayısı azdır. Bununla birlikte, görülen bu sonuçların annedeki enfeksiyondan kaynaklı olup olmadığı açık değildir.

Önerilen Makale:

Bebeklerde ve Çocuklarda Korona Virüsü

Hamilelikte COVID19 ve Dikkat Edilmesi Gerekenler (Video)

Kaynak: https://www.pregnancybirthbaby.org.au/coronavirus-covid-19-and-pregnancy

Özet
COVID-19 Bebeğe Zarar Verir Mi?
Makale İsmi
COVID-19 Bebeğe Zarar Verir Mi?
Tanımlama
Her gün yeni bir çalışma gerçekleştirilse de; hamilelikte ve anne karnındaki bebek için ne gibi etkileri olabileceği konusunda uzun vadeli görüşler bildirmek de oldukça zor. Bu da, anne adaylarının endişe ve kaygı hissetmesine neden oluyor. Virüsün çıkış noktası olarak kabul edilen Çin’de konuyla ilgili yapılan çalışmalardan elde edilen verilerin, hamilelikte COVID-19 hastalığına yakalanan bir annenin, virüsü bebeğine bulaştırmadığı ve anne sütünde virüse rastlanmadığı yönünde olması ise anne adaylarının bir nebze olsun rahat nefes almasına olanak sağlıyor!
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı