Bebekler Taklit Ederek Öğrenir?

Bebekler, anne-babalarını ve çevresindeki diğer insanları taklit ederek pek çok şey öğrenir. Taklit, iletişim kurmayı öğrenmenin hayati bir parçasıdır.

  • Bir bebeğin sosyal gelişimi, büyük ölçüde olumlu tepkiler almasına bağlıdır. Bebeğiniz alkışlar, gülümser, konuşur. Ona zaman vererek, bunu teşvik edebilirsiniz.
  • Bebekler, çok küçük yaşlardan itibaren taklit etmeye başlayabilir. Dilinizi dışarı çıkarmayı denerseniz, sizi taklit etmeye çalıştığını görebilirsiniz.
  • Bu tip taklit davranışları, bebeğinizin konuşmasına ve büyüdükçe sosyalleşmesine yardımcı olur.
  • Taklit etmek; bebeğinizin fiziksel, sosyal gelişimini ve dil edinimini geliştirmeye yardımcı olur.
  • Oyun ile taklit, bebekler için önemli bir öğrenme biçiminin önemli bir noktasıdır.

Taklit Etmeyi Teşvik Eden Oyunlar Oynayın

Bebekler, çevresindeki insanları taklit ederek pek çok öğrenir. Henüz birkaç aylık bir bebek, siz dilinizi çıkardıktan sonra yanıt olarak sizi taklit etmeye çalışabilir.

Bir bebeğin sosyal gelişimi, nasıl tepki verileceğine bağlıdır. Eğer onunla iletişim kurarak taklit etmesi için zaman harcarsanız, bebeğiniz daha hareketli olmayı öğrenecektir. Onu sevimli bir gülümseme ya da alkışlayarak ödüllendirirseniz, aynı davranışı tekrarlama olasılığı da yükselecektir.

Bebekler ne öğrenmeleri gerektiğini bilirler. Ve, doğal olarak sizi taklit etmeye, yüzünüze bakarak tekrar etmeye ve tekrar eden eylemler gerçekleştirirler. Bu nedenle, bebeklerde taklit dönemi son derece önemlidir.

Bebeğinizin sizi taklit edebileceği oyunlar onlar için harikadır. Çünkü, bebekler aslında doğduktan sonra taklit etmeye başlarlar. Konuşmaya başlamadan önce, sizinle iletişim kurmasının fiziksel yollarından biri olarak taklit, öğrenmelerinin çok önemli bir parçasıdır. Bebeğiniz kelimeleri söyleyemeden önce, sevdiği şarkılar ve tekerlemelere katılmaya başlarlar.

Sizi Sürekli İzler!

Çocuğunuz her zaman bir şeyleri izler. Ve, muhtemelen siz bunu zaten biliyorsunuz. Bazen, bunu rahatsız edici bulabilirsiniz, ancak aslında iyi bir şeydi. Yeni yürümeye başlayan bir çocuk, dünyayı gözlem yoluyla öğrenir. Daha sonra, yeni becerilerini öğrenmeye başlamak için tekrar taklit ederler.

Dil Gelişimine Katkı Sağlar

  • Tatklit etmek, çocukların dil gelişiminin temel taşlarından biridir.

Bu nedenle, onunla ve o çevrenizdeyken sürekli birileriyle iletişim halinde olmanız çok önemlidir. Bugünlerde, ona bol bol okuma da yapmalısınız. Bu eylemin en heyecan verici kısmı, duyduğu sözcükleri size söylemeye başladığında gelir.

Test Edilen Taklit Tepkileri

Bebeklerde taklit yeteneği ile ilgili teoriler

Bir çalışmada, yetişkin hareketlerine 1,3,6 ve 9 haftalık bebeklerin tepkileri test edildi.

  • Yetişkinler, toplamda 106 bebeğe dil çıkarma, ağız açma, parmakla işaret etme, mutlu ve üzgün yüz ifadeleri, “mmm”, “eee” gibi sesler dahil olmak üzere 11 farklı seçenek sunmuştur.
  • Bebekler, 60 saniye boyunca her harekete maruz kalmış ve tepkileri kaydedilmiştir.
  • Yeni bir hareket sunulmadan önce, başka bir şeyle meşgul olmaları sağlandı.
  • Çalışmada; bebeklerin herhangi bir zaman noktasında, herhangi bir hareketi taklit ettiğine dair bir kanıt bulunamadı.
Bebekler çevrelerinde olup biteni algılamak için sürekli etrafını izler, aynı eylemleri taklit eder ve yeni eylemler için bu taklit ettiklerini kullanır

Yenidoğan bebekler; ağız açma, mutlu ve üzgün yüz ifadeleri, dil çıkarma gibi hareketleri daha iyi taklit edebiliyor. Daha büyük bebeklerin, yetişkinleri taklit ettiğine zaten şüphe yok. Ancak bulgular, daha küçük bebeklerin de bu beceriye sahip olduğunu gösterdi.

Bebekler, dünyaya geldikleri andan itibaren, diğer insanlar ile ilgilenmek konusunda harikadır. Bu, etrafındaki diğer insanlar ile nasıl ilişki kuracaklarına hazırlanmalarını sağlar. Bunu da, kısmen taklit etmeyi öğrenerek yaparlar.

Taklit Yeteneği Nereden Gelir?

Doğdukları andan itibaren etraflarını izlemeye başlarlar

Bir teoriye göre; taklit yeteneği, bebeklerin hareketleri temsil etme şekline dayanmaktadır. Bu teori, insanların diğer insanların hareketlerini anlama biçimlerinin kısmen beynin hareket yapma ile ilişkili kısımlarını kullanmaya dayandığını göstermektedir.

Bir başkasını bir eylem gerçekleştirirken izlediğimizde, zihnimiz de diğer kişinin ne yaptığını algılamakla meşguldür. Bebekler taklit eder, çünkü gözlemledikleri aynı hareketleri yapmaya hazırlanırlar.

Bir başka teoriye göre; bebekler taklit ettiği kişinin ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışır. Bu hareketlerin neden yapıldığı konusunda akıl yürütürler ve daha sonra taklit ederek aynı eylemleri gerçekleştirirler.

Örnek Makaleler

Bebeklerde Beyin Eğitimi

Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Bebeklerde Konuşma Eğitimi

Kaynaklar

https://www.washington.edu/news/2013/10/30/a-first-step-in-learning-by-imitation-baby-brains-respond-to-anothers-actions/

https://www.psychologytoday.com/us/blog/ulterior-motives/201109/infants-and-imitation


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı