Bebekler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebeklerle ilgili verilen tavsiyeler içinde işe yarar olanlar kesinlikle var, tıpkı yanlış verilen bilgilerin olduğu gibi… Emin olun ki, bebeklerle ilgili anlatılan efsanelerden birçoğu yanlıştır.

Efsane 1: Bebeğinize ilk görüşte âşık olacaksınız!

Gerçek: Bebeğinizi ilk gördüğünüz anda ona sonsuz bir aşk duymayı beklemeniz normal ama bu aşkı içinizde o an hissetmemeniz de çok normal! Sevgi, zaman içinde oluşan ve sağlamlaşan bir kavramdır. Bazı anneler, anında bu sevgiyi içlerinde duyabilirler ama duyamayanlar için de yolunda gitmeyen bir şey yoktur. Kendinizi başkaları ile karşılaştırmayın, bebeğinizle birbirinizi tanımak için kendinize zaman verin.

Efsane 2: Bebekler diz kapaklarına sahip değildir.

Gerçek: Bebekler, diz kapaklarına sahiptir, sadece bunlar sizin diz kapaklarınız gibi sert değildir. Bebeklerin diz kapakları yumuşak kıkırdaklardan oluşur ve gelişim süreciyle birlikte olgunlaşır. Diz kapakları, çocukluk döneminde kemiğe dönüşürken daha da sıkılaşır.

Efsane 3: Yeni doğan bebekler göremez!

Gerçek: Yeni doğan bebeklerin görüşü bulanıktır ama kesinlikle görü yetileri vardır! Yeni doğan bebeklerin görmediğine dair bu efsane, bebeklerin hızlı hareket eden göz bebeklerinden kaynaklanıyor olabilir. Ebeveynler, bebeklerinin gözlerinin çok seri bir şekilde hareket ettiğini gözlemleyebilirler ama bebekler göz kaslarını tam olarak kontrol edemediği için bu normaldir. Son dönemlerdeki araştırmalar gösteriyor ki; iki haftadan büyük bebekler için renklerin kırmızıdan yeşile doğru farklılaşabiliyor ama bundan öncesinde her şeyi siyah beyaz görüyorlar.

Efsane 4: Yürüteçler, bebeklerin yürümeyi öğrenmesine yardımcı olur.

Gerçek: Yapılan araştırmalara göre, yürüteçlerin faydadan çok zararı vardır. Yürüteç kullanan bebekler ayaklarını göremezler ve bu sebeple bir kaza meydana gelmesi fazlasıyla olasıdır. Ayrıca henüz yürümek için hazır olmayan bebeklere ekstra hareket sağlayan yürüteçler, bebeklerin kaslarının kolayca uyum sağlayamayacağı ve henüz alışmadığı şekilde hareket etmesine sebep olurlar. Bu da sorunlara neden olabilir. Yürüteçlere yönelik bir diğer karşıt görüş de şudur; yürüteçler, bebeklerin normalde ulaşamayacağı ve ulaşmaması gereken şeylere erişmesine yardımcı olurlar.

Efsane 5: Bebeklere iyi ya da kötü gelen biberonlar ve emzikler vardır.

Gerçek: Bebeklere fayda sağlayacak biberon ya da emziklerin listelendiği bir liste yok, çünkü her bebek birbirinden farklıdır ve her bebeğin kendisine ait tercihleri vardır. Bebekler, benzersiz varlıklardır ve neyin doğru şekilde işe yarayacağını öğrenmenin en iyi yolu onları yakından tanımaktır. Bazı ebeveynler, biberonların sürekli sızıntı yapmasından şikâyet ederler ama bu, biberonun emzik kısmının bebeğinin ağzına uygun olmadığını gösterir. Bunu kimse tercih etmez ama yapmanız gereken şey, birkaç şekilde biberon ve emzik deneyerek bebeğinize en uygun başlığı bulmaktır.

Efsane 6: Biberon ve meme konusunda karışıklık yaşamak büyük bir sorundur.

Gerçek: Bebeğinizin biberon ve memeyi karıştırmasının emzirme günlerinizin sonu olmasından dolayı endişe mi duyuyorsunuz? Bazı bebekler, biberonların daha hızlı akıtmasını isterler. Eğer biberon, bebeğin tercih edeceği şekildeyse biberon ve meme arasında tercih yapması zorlaşabilir. Bazı bebekler, diğer bebeklere göre daha seçicidir. Bu sebeple biberon kullanırken bebeğinizin tercih edeceğinin aksine daha yavaş akışlı bir biberon seçmenizde fayda vardır.

Efsane 7: Zıplamak, bebeklerin yay bacaklı olmasına sebep olur.

Gerçek: Bu da bebekler hakkında dilden dile dolaşan ama gerçek olmayan efsaneler arasındadır. Bunun tam aksine zıplamak, bebeklerin bacaklarının daha düzgün olmasını ve kaslarının güçlenmesini sağlar. Yani, bebeklerin doğumda yay şeklinde olan bacaklarını düzeltmek için hareket etmeye ihtiyaçları vardır.

Efsane 8: Bebeklerin aşırı şekilde ağlaması, bir şeylerin yanlış gittiğini gösterir.

Gerçek: Bebekler çok fazla ağladığında bu, her zaman çok hasta oldukları ya da acı çekiyor oldukları anlamına gelmez. Bunun mantıksız olduğunu düşünüyorsunuz, değil mi? Bir de şu şekilde düşünün; yüksek sesle ağlayabilmek için gerçekten büyük bir enerji gerekir. Bebekler hasta olduklarında genellikle halsiz ve ateşli olurlar. Ağlamak, bebeklerin temel iletişim yöntemlerinden biridir. Genellikle o an kendisini rahatsız hissettiği ya da bir şeylere ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Efsane 9: Bebeklerinizin dadısına bağlanması, önlemeniz gereken önemli bir sorundur.

Gerçek: Bebeğinizi bir başkasının bakımına bıraktığınızda annelik içgüdülerinizin sizi rahatsız ettiğini ve yanlış bir şey yapıyormuş izlenimine kapıldığınızın farkındayız. Gerçek şu ki; bebeğinizin dadısına bağlanması ve kendisini onun yanında güvende hissetmesi iyi bir şeydir. Çocuğunuz dadısı ile güçlü bir bağ kurabildiyse insanları sevme kapasitesine sahip olduğu için onunda gurur duymalısınız. Ve bebeğinizin kendisini güvenle teslim edeceği birini seçtiğiniz için de kendinizle gurur duymalısınız. Şunu kendinize sürekli hatırlatmalısınız; akşamları ve haftasonları bebeğinizle olabildiğince fazla zaman geçirin!

Efsane 10: Her bebek, aynı ses tonuyla ağlar.

Gerçek: Bebekleriniz, sizinle iletişim kurmak için ses tonlarını olabildiğince geliştiriyor. Bebeğinizin ağlamasına dikkat ederseniz her ihtiyacına karşılık farklı bir tonda ağladığını fark edebilirsiniz. Bebeğinizin tepkilerini çözmek zaman alacaktır ve siz zamanla bu ağlama tonlarını çözmeyi öğreneceksiniz.

Önerilen Makaleler

Bu Makale Bebek Eğitimiyle İlgili Ufkunuzu Genişletecek

Bebeklerde Beyin Eğitimi

Bebekler Hakkında 92 Sevimli Gerçek

Kaynak; https://www.thebump.com/a/baby-myths

Özet
Bebekler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Makale İsmi
Bebekler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Tanımlama
Bebeklerle ilgili verilen tavsiyeler içinde işe yarar olanlar kesinlikle var, tıpkı yanlış verilen bilgilerin olduğu gibi… Emin olun ki, bebeklerle ilgili anlatılan efsanelerden birçoğu yanlıştır.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
47
Bayıldım!
Garip Garip
7
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı