Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Bir bebeğin kulak tırmalayan çığlıkları en tatlı ruhları bile rahatsız edebilir. Ayrıca, doğum sonrası depresyonu kötüleştirebilir ve annenin sağlığını tehlikeye atabilir. Bebekler farklı olduğundan, birden fazla çocuk sahibi olan ebeveynler, bu durumu zıt bir şekilde karşılayabilir. Kişilikleri farklı olsa da, çoğu bebek ağladığı sırada, aşağıdaki ipuçları ile sakinleştirecektir:

1.Emzirme

Bir bebek, biberon ya da anne sütü olsun, emme aktivitesi ile rahatlayacak ve sakinleşecektir. Bununla birlikte, bir bebek iyi beslendiğinde en sakin halinde olacaktır. Aç bir bebek, herhangi bir şeyi emerken sinirli hissedecektir. Bebeğiniz açsa ya da acı çekiyorsa, onu emzirmeniz en iyi sonucu verecektir.

2. Sallama

Bebeğe annesinin karnında yaşadığı hareketleri hatırlatan hızlı ritmik sallanma, onu rahatlatacaktır. Bununla birlikte, tehlikeli olabileceği için onu sert bir şekilde sallamaktan kaçının. Ayrıca, başını da sağlam bir pozisyonda tuttuğunuzdan emin olun.

Bebeğiyle duran bir kadın

3. Düzenli Bir Uyku Rutini

Bebeklerin rutine girmesi, hem bebeğe hem de ebeveynlerin akıl sağlığına yardımcı olur. Uyku, bir bebeğin gelişiminde olduğu kadar, ruh halinde de önemli bir rol oynar. Bir bebek için rutin geliştirmek, uzun vadeli bir önlemdir ve en zorlu ebeveynlik engellerinden biridir. Ancak, çocuklar düşündüğünüzden daha hızlı öğrenir. Alışkanlıklar bebeklerin yeterince uyku ve oyun oynamasını sağlar ve “daha mutlu bir bebek daha az ağlama”ya dönüşür.

4. Kolik Olup Olmadığını Kontrol Edin

Kolik, tipik olarak bir bebek 2-16 haftalıkken başlar. Bebeklerin çeşitli dönemlerinde %25’inde görülür. Sürekli ve açıklanamayan bir ağlama, gaz, rahatsızlık ya da bebeğin sadece rahim dışındaki dünyayla baş etmeye çalışmasının bir sonucu olabilir.

Bebeğinizi sırt üstü yatırın, her iki bacağını da tutun ve hafif bir bisiklet hareketiyle hareket ettirin. Araştırmalar, kolikli ve emzirilen bebeklerde, annenin süt ürünleri almayı bırakmasının ardından, bebeğinin önemli ölçüde iyileştiğini ortaya koymaktadır. Bu özellikle laktoz intoleransı ve alerjisi olan bir ailede yaygındır.

Uyuyan bir bebek

5. Beslenme Sonrası Geğirme

Göz ardı edilirse, bu rutin bir bebekte çok rahatsızlık vericidir. Ciddi vakalarda, ilaç kullanımı gerekebilir. Bebek iyi beslendikten sonra, onu dik konumda tutun ve hafifçe sırtını ovun ve geğirene kadar nazikçe bunu tekrarlayın. Geğirme, rahatsızlığı hafifletir ve bebeğinizi yatıştırır.

6. Dışarı Çıkmak

Doğa, çocuklar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ağlayan bir çocuğu evden çıkarmak hem anne hem de çocuk için rahatlatıcıdır. Kuşlar, yaprakların sesleri ve diğer doğal manzaralar, sesler ve kokular, bebeğinizi sakinleştirebilir.

Hareket etmek ve temiz hava da sakin olmasına yardımcı olur. Bebek bakımının en zor kısımlarından biri ağlayan bir bebeği sakinleştirmektir. Yukarıdaki ipuçlarıyla sessiz bir bebeğiniz olabilir ve siz de mutlu bir ebeveyn olabilirsiniz 🙂

Bebeklerde benzer davranışlar ve çözümleri hakkında aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir!

Önerilen Makaleler

Bebeklerde Kabızlık: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Bebeklerde Gaz Sorunu

Yenidoğan Bebeklerde Görülen Sağlık Sorunları

Bebeklerde Pişik Rehberi

Kaynak: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/crying-colic/Pages/Calming-A-Fussy-Baby.aspx

Özet
Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir?
Makale İsmi
Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir?
Tanımlama
Ağlayan bebeğin nasıl sakinleştirilebileceğiyle ilgili ipuçları
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı