Çocuğunuz çok hızlı bir büyüme gösterdiği için çoğu kıyafeti ona küçük veya dar gelecektir. Böylece bir sürü giysi ile karşı karşıya kalacaksınız. Bazı insanlar artık çocuğuna uymayan kıyafetleri satmayı tercih etseler de, bazıları ise kıyafetleri gelecekteki çocuklar ve hatta torunları için saklamayı tercih eder. Bununla birlikte, bebek kıyafetleri düzgün bir şekilde saklanmazsa, hasar görürler ve ihtiyaç duyulduğunda giyilemezler.

Kıyafetler İçin Saklama Kabı Seçme

Bebek kıyafetlerini bir karton kutuda saklayın.

Bebek kıyafetlerini bir karton kutuda saklayın.

Bebek kıyafetlerini saklayan çoğu insan bunları bir karton kutuya koymayı tercih eder, çünkü karton kutu içerisinde bunların düzenlenmesi, istiflenmesi ve kategorilendirilmesi kolaydır. Ancak, kıyafetlerin kutudan çıkarıldıklarında mükemmel durumda olacağının bir garantisi de yoktur.

 • Karton kutuların, düşük nem oranına sahip kuru bir alana konması ve böylece kartonun nemden bozulmaması veya giysiye zarar verebilecek küf oluşmaması gerekir.
 • Karton kutunun iç kısmını plastik bir torba ile hizalamak iyi bir fikir değildir, çünkü plastik küf oluşumuna neden olacak rutubet yaratabilir.

Bebeğinizin kıyafetlerini saklamak için plastik küvetleri de kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin kıyafetlerini saklamak için plastik küvetleri de kullanabilirsiniz.

Karton kutular gibi, plastik küvetler de (kapaklı), kompakt ve taşıması kolay olduğu için bebek kıyafetlerini saklamakta harika seçeneklerdir. Plastik küvetleri kullanırken akılda tutulması gereken birkaç şey:

 • Plastik küvetlerin güneş ışığından uzak tutulması gerekir, çünkü güneş ışınlarına maruz kalan giysiler zamanla solar ve yıpranır.
 • Plastik küvetler havayı ve tozu dışarıda tutsa da nemi de içinde tutarlar. Bu nedenle, plastik küvetlerde saklanan bebek çamaşırlarının bu leğenlere konulmadan önce iyice kuruması önemlidir.

 Giysileri bir çekmecenin yedek gözünde saklamayı düşünün.

 Giysileri bir çekmecenin yedek gözünde saklamayı düşünün.

Eğer terzi çekmeceleri varsa, bebek giysileri orada saklanabilir. Ne yazık ki, çoğu insan fazladan bir şifonyer çekmecesi alanına sahip değildir ve bu çekmeceler, bebek kıyafetlerini organize etmeyi zorlaştıran birkaç farklı odaya yayılmış olabilir.

Kutularda saklanamayan bebek kıyafetlerini asın.

Kutularda saklanamayan bebek kıyafetlerini asın.

Bebek kıyafetleri, çok küçük olduklarından ve askıların oldukça kalın olması nedeniyle oldukça fazla yer kaplayabilir. Bu yöntem sadece bir çekmeceye veya kutuya düzgün depolanmayacak bazı eşyaları saklamak için kullanılmalıdır.

Giysileri vakumla paketlenmiş plastik torbalara koyun.

Giysileri vakumla paketlenmiş plastik torbalara koyun.

Plastik torbalar, özellikle vakumla doldurulduğunda, giysilerin saklanması için pratiktir. Vakumlu giysiler, toz ve nemden iyi korunur ve kutulardan daha az yer kaplar. Bununla birlikte, kıyafetleri çıkardığınızda giysiler aşırı derecede buruşabilir.

 Giysilerin Depolanması İçin Hazırlanması

 Hangi giysilerin depolama için uygun olduğuna karar verin.

 Hangi giysilerin depolama için uygun olduğuna karar verin.

Tüm bebek kıyafetlerini paketlemeden önce yıkayın ve aşırı yıpranmış veya lekeli olanları atın. Sadece iyi korunmuş kıyafetleri saklamalısınız.

Depolamadan önce tüm kıyafetleri temizlediğinizden emin olun.

Depolamadan önce tüm kıyafetleri temizlediğinizden emin olun.

İyice temizlenmiş olmayan kıyafetlerin saklanması neredeyse bir tür felaketi garanti eder Kirli bebek kıyafetleri, özellikle üzerlerinde yiyecek bulunanlar, malzemeyi yiyebilecek, içine girebilecek veya döküntüleri bırakabilecek çeşitli böcekleri çekebilir.

 • Fareler, sıçanlar ve diğer büyük haşaratlar, insanların sık sık gitmediği bir garajda, kilerde, depolama ünitesinde veya çatı katında saklanırlarsa, yiyecekler üzerinde oluşan böcekleri veya kalıntıları yiyebilirler.
 • Ek olarak, giysilerdeki her türlü kir, lekelerin zamanla gelişmesine neden olabilir.

Giysileri üzerindeki talimatlara göre yıkayın.

Giysileri üzerindeki talimatlara göre yıkayın.

Tüm bebek kıyafetleri, etiketindeki talimatlara göre yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Eğer bir etiket yoksa, o zaman giysinin eşyalarını aynı tip malzemeden yapılmış olanlarla birlikte yıkamak ve kurutmak muhtemelen güvenlidir.

Saklamak için giysileri ütülemeyi isteyip istemediğinize karar verin.

Saklamak için giysileri ütülemeyi isteyip istemediğinize karar verin.

Giysilerin ütülenmesi isteğe bağlıdır, çünkü kıyafetlerin zaten zamanla buruşmuş olmaları muhtemeldir (giysi çantasına asılmış olsa bile). Ütü sırasında püskürtülen naftalin kokusu kullanılıyorsa giysiler bazı haşaratları çekebilir.

Giysilerin üzerindeki metal düğmeleri çıkarın.

Giysilerin üzerindeki metal düğmeleri çıkarın.

Zamanla metal düğmeler giysi üzerinde lekeler bırakabilir. Bu nedenle bunları kaldırmanız ve ayrı bir kutuda saklamanız gerekir. Bu kutuyu güvenli bir yerde saklayın, böylece düğmelerini ileride tekrar ekleyebilirsiniz.

Bebek kıyafetlerini ayrı torbalara / kutulara ayırın.

Bebek kıyafetlerini ayrı torbalara / kutulara ayırın.

Gelecekte aradığınız şeyi kolayca bulabilmeniz için bebek kıyafetlerini farklı kategorilere ayırmak iyi bir fikirdir. Bebek kıyafetlerini bedene göre (0-6 ay, 6-12 ay, vb) ya da mevsime göre (yazlık ve kışlık) sıralayabilirsiniz.

Kıyafetleri Temiz ve Ferah Tutmak

Mümkünse kıyafetleri düz olarak koyun.

Mümkünse kıyafetleri düz olarak koyun.

Her ne kadar katlanmış olduklarında bir saklama kabına daha fazla bebek elbisesi sığdırmak mümkün olsa da, depolama kabında düz bir şekilde döşenirse daha iyi olur, böylece minimum miktarda kıvrım ile depolanırlar.

Kıvrımlarının daha az fark edileceği yerlerden katlayın.

Kıvrımlarının daha az fark edileceği yerlerden katlayın.

Giysileri saklama kabına sığdırmak için katlamak zorunda kalırsanız, kıvrımların daha az fark edileceği yerlerinden katlanmaya çalışın.

 • Herhangi bir türdeki elbiseler veya üstler, kolların üzerinde ve bel kısmında dikildiği yerden katlanabilir.
 • Pantolonlar uzunlamasına katlanmalıdır. Pantolon dikişlerinin olduğu yerden katlanmalıdır, çünkü buruşuk genellikle oradadır.
 • Mümkünse, kıvrımlar dizler gibi yüksek stres bölgelerinden yapılmamalıdır, çünkü daha hızlı yıpranmalarına neden olabilir.

Zararlıların saklanan bebek kıyafetlerini yok etmesini önleyin.

Zararlıların saklanan bebek kıyafetlerini yok etmesini önleyin.

Böcekleri haşaratları saklayacağınız bebek kıyafetlerinden uzak tutmaya yardımcı olmak için birkaç güve topu veya özel sedir ağacı parçaları kıyafetlerin yanına konabilir. Bunların her ikisi de zararlılara karşı rahatsız edici bir kokuya sahiptir.

 • Bu zararlı deterjanları karton kutuya veya plastik küvete yerleştirirken, giysilerle temas halinde olmadıklarından emin olmak önemlidir, çünkü zamanla leke bırakabilirler.
 • Bunun yerine, bebek kıyafetleri eski bir havluyla kapatılabilir ve haşere caydırıcıları bunun üstüne bebek kıyafetlerine ulaşamayacak şekilde yerleştirilebilir.

Giysilerini saklayacağınız yeri seçin.

Giysilerini saklayacağınız yeri seçin.

Bebek elbiselerinizi sakladığınız yer kuru ve karanlık bir yer olmalıdır, böylece giysiler nem veya ışıktan zarar görmez. Nem, küf oluşumuna ve ışık da giysilerin solmasına neden olabilir.

 • Tavan veya garajlar gibi aşırı sıcaklık farklılıklarına sahip yerlerden kaçının.
 • Giysilerin zarar görmesini önlemek için ısıtma kanallarından veya dış duvarlardan uzakta bir iç oda seçmek en iyisidir. Örneğin, kıyafetleri bir yatağın altına veya bir dolabın üstüne bırakın.

Bebek giysilerini altı ayda bir kontrol edin.

Bebek giysilerini altı ayda bir kontrol edin.

Yukarıdaki önlemlerin tamamı, bebek kıyafetlerinin depolamadan çıktıklarında iyi durumda olmasını sağlamak için yapılmış olsa da, bazı tuhaf koşulların giysilerin bozulmasına yol açmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle, bir zamanlar saklanan bebek kıyafetlerinin durumunu kontrol etmek çok önemlidir.

 • Saklanan bebek kıyafetlerini ne sıklıkta kontrol edeceğini bilmek zor olsa da, çoğu problemin ilk birkaç ay içinde işaretler göstermesi muhtemeldir.
 • Bundan sonra, altı ayda bir saklanan bebek kıyafetlerinin durumunu kontrol etmelisiniz.

Kaynak: https://www.wikihow.com/Store-Baby-Clothes


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
16
Bayıldım!
Garip Garip
7
Garip
Sevmedim Sevmedim
9
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı