Bebekler, yaşamlarının ilk yıllarında çok hızlı bir oranda gelişirler. Bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi ile ilgili endişeler ebeveyn olmanın doğal bir parçasıdır. Doktorunuza  yapılan ziyaretler, bebeğinizin nasıl geliştiğine dair bir fikir verecektir. Bu, bebeğinizin aynı yaş ve cinsiyete sahip diğer bebeklere kıyasla nasıl büyüdüğünü size söyleyecektir. Ancak, bebeğinizin büyümesini doktor ziyaretleri dışında kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bebeğinizin yaşamsal istatistiklerini kontrol ederek ve bu ölçümleri büyüme ve kilometre taşları grafikleriyle karşılaştırarak, bebeğinizin büyümesini ölçebilirsiniz.

Bebeğini tart.

Bebeğini tart.

Bebeğiniz sürekli kilo alıyorsa, sağlıklı ve iyi beslenmesinin iyi bir işaretidir.

Bebeğinizin tartılması özellikle doğumdan sonra kilo kaybeden bir yenidoğansa veya bebeğinizin başka sağlık sorunları varsa yardımcı olabilir. Eğer bebeğiniz varsa, bebeğinizi tartmak için bir bebek tartısı kullanın. Bu tartılar daha hassas olduğu için size en doğru değerleri verecekler.

Bununla beraber evinizde bulunan normal tartıları da kullanmanız mümkün. Bebeği tutarken kendinizi tartın ve sonra bebeğinizi güvenli bir yere bıraktıktan sonra kendinizi tartın. Ağırlığınızı toplam ağırlıktan çıkarın. Fark bebeğinizin ağırlığı kadardır. Bir bebeğin kilosunun bir yetişkin gibi gün boyunca dalgalanabileceğini unutmayın. En doğru ölçümleri elde etmek için, bebeğinizi her seferinde aynı koşullarda tartmayı deneyin. Örneğin, bebeği her gün aynı anda, beslenmeden hemen önce veya bezini değiştirdikten sonra tartabilirsiniz.

Bebeğinizin uzunluğunu hesaplayın.

Bebeğinizin uzunluğunu hesaplayın.

Bir bebeğin uzunluğunu doğru bir şekilde ölçmek zor olabilir, özellikle de çok hareket ediyorsa.

Partnerinize veya bir aile üyenize yardım etmesini söyleyin. En doğru ölçümü almak için bebeğinizin bacağını nazikçe uzatmanıza yardımcı olabilir. Bebeğinizi yatağınıza yatırın, masa ya da yumuşak bir yüzey de olabilir. Bebeğinizi başından topuğuna kadar ölçmek için yumuşak, esnek bir ölçüm bandı kullanın.

Bebeğiniz çok meşgulse ve rahat durmuyorsa, onu düz bir yüzeyin üstünde bir kağıdın üzerine koyun. Bebeğin altındaki kağıdı, başın üst kısmı ve topuk kısmına denk gelecek şekilde kalemle işaretleyin. Bebeğinizi güvenli bir yere koyun ve iki işaret arasındaki uzunluğu ölçün.

Bebeğin baş çevresini ölçün.

Bebeğin baş çevresini ölçün.

Bir bebeğin kafa büyümesi, bazı tıbbi durumları veya gelişimsel sorunları işaret edebilir. Bebeğinizin kafasının çevresini veya mesafesini ölçmek normal büyümeyi gösterebilir veya olası sorunlar hakkında bir doktora görünmeniz için sizi uyarabilir.

Yumuşak ve esnek bir ölçüm bandını bebeğinizin kafasının etrafına kaşlarının ve kulaklarının hemen üstüne ve başının baştan aşağı eğimli olduğu yere sarın. Bebeğin kafasını çevresinin en büyük olduğu yerde ölçmek istersiniz.

Diğer faktörleri gözden geçirin.

Diğer faktörleri gözden geçirin.

Bebeğinizin yaşamsal istatistiklerine ek olarak, büyümesini ölçmek için beslenme gibi başka faktörleri de kontrol edebilirsiniz.

Kilo, uzunluk ve baş çevresi ile birleştiğinde, bunlar bebeğinizin nasıl büyüdüğüne dair bir fikir verebilir.

Fakat aşağıdaki faktörleri de gözden geçirmeyi unutmayın.

  • Bebeğiniz ne sıklıkla besleniyor?
  • Bebeğiniz gülümseme ve işaret etme gibi gelişimsel dönüm noktalarını tamamladı mı?
  • Bebeğinizin mutlu, uyanık ve iyi görünüyor mu?

Ayrıca bebeğinizin aşağıdaki kilometre taşlarını tamamladığından emin olun.

  • 2 ayda bebeğiniz başını dik tutmalı ve karnının üstünde sürünmeye başlamalı
  • 4 ay sonra, ayakları sert bir yüzeye çıktığında başını desteksiz tutabilmeli
  • 6 ayda bebeğiniz desteksiz olarak oturmaya başlamalı ve her iki yönde – önden arkaya ve arkadan öne doğru – yuvarlanmalıdır.
  • 9 aylıkken bebeğiniz bir şey tutarken ve emeklerken ayakta durabilmelidir.
  • 12 ay veya 1 yıl sonra bebeğiniz ayağa kalkmalı ya da tek başına durmalı ve mobilyalara tutunarak yürümeli,
  • 18 ayda, birkaç kelime edebiliyor olmalı ve derdini anlatmak için çabalamalı

Ölçümlerle ilgili notları saklayın.

Ölçümlerle ilgili notları saklayın.

Bebeğinizi ölçtüğünüzde not defterine not almak iyi bir fikirdir. Bunları, yalnızca büyümesini grafiklemek ve incelemek için değil, aynı zamanda ölçümleri çocuk doktorunuzla kıyaslamak için de kullanabilirsiniz. Bebeğinizi ölçmeye başlamadan önce dizüstü bilgisayar ve kalemin hazır olduğundan emin olun. Her sayfanın en üstüne tarihi yazın ve her ölçümü aldığınız şekilde not edin. Bu, notlarınızın olabildiğince doğru olmasını sağlayabilir. Ayrıca bebeğinizin genel mutluluğu, iştahı ve önemli olduğunu düşündüğünüz diğer şeyler hakkında notlar alın. Kitabı, resmi bebek kitapları veya doktorunuzun size verdiği notlarla aynı yerde tutmayı düşünün. Bu, düzenli kalmanıza yardımcı olacak ve bebeğinizin tüm ölçümlerini takip etmenize yardımcı olacaktır. İsterseniz bebeğinizin çocuk doktoru randevularına not alın.

Tanınan grafikleri kullan.

tanınan grafikleri kullan

Büyüme ve dönüm noktası grafikleri, bebeğinizin zaman içinde büyümesi ve aynı yaş ve cinsiyete sahip diğer bebeklere kıyasla size önemli bilgiler sağlayabilir. Zamanla değişimi izleyebilir ve bebeğinizin kendi büyüme eğrisinde büyüdüğünden emin olabilirler. Bu bilgi, bebeğinizin beklenen oranda büyüdüğünü ve sizi beslenmeyle veya diğer sağlık sorunlarıyla ilgili sorunlara karşı uyaracağına dair size güvence verebilir. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) gibi tanınmış bir kuruluştan büyüme ve kilometre taşları çizelgeleri kullanmak önemlidir.

Diğer bebeklerle karşılaştırmaktan kaçının.

Diğer bebeklerle karşılaştırmaktan kaçının.

Bebeğinizin bir birey olduğunu ve bir başkasının bebeği veya önceki çocuklarınızla aynı şekilde büyümeyeceğini unutmayın. Bebeğinizin büyümesini ve genel olarak iyi olma halini izleyin ve bebeğinizin normal şekilde geliştiğine emin olmak için çocuk doktorunuzu dinleyin. Büyüme çizelgelerinin de bebeğiniz için mükemmel bir ölçüm olmadığını unutmayın. Büyüme çizelgeleri yararlı olsa da, belirli sağlık sorunlarını tespit edemez veya teşhis edemez ve bebeğinizin büyümesini etkileyen tüm faktörleri hesaba katmaz. Bu nedenle, bebeğinizin büyüme grafiğini ve diğer bebeklerle gelişim aşamalarını karşılaştırmaktan da kaçınmalısınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
4
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
43
Bayıldım!
Garip Garip
10
Garip
Sevmedim Sevmedim
7
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı