Anne ile bebeğin iletişiminin anne karnında başladığını vurgulayan uzmanlar, doğumdan hemen sonra bebeklerle sık sık konuşmak gerektiğini belirtiyor.Bebeğin annenin konuşmalarını dinlediğini, cevap vermesini bile anlamaya çalıştığını aktaran uzmanlar, bunun bebeğin kendisini güvende hissetmesi ve gelişimi açısından çok önemli olduğunu ifade ediyor. Bebekler ne kadar çok duyarsa kelime hazneleri o kadar hızlı büyür. Yapılan araştırmalar erken dil gelişimini anne ve babanın bebeğiyle konuşma tarzı ve konuşmanın gerçekleştiği toplumsal bağlamın da etkilediğini göstermekte. Dolayısıyla bebeğinizin hem dil hem de beyin gelişimi için bebeğinizle doğar doğmaz devamlı ve düzgün bir şekilde konuşmalısınız!

Bebeğinizi Konuşmaya Teşvik Etme

bebeklerde dil eğitimi

Bebeğinizi taklit edebilirsiniz.

Evet bebeğinizin söylediklerini tekrar ederek onu taklit edebilirsiniz. Böylece bebeğiniz söylediği kelimeleri daha sık duyacaktır. Bunu yapmak için bebeğinizin konuşuyor olması gerekmiyor, onun çıkardığı sesleri bile taklit edebilirsiniz. bunu ona bir konuşma gibi hissetttin ve konuşurken ses tonunuzu da değiştirebilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz sesler çıkardığında gülümsemeniz ve olumlu kelimler ile onu konuşmaya teşvik edebilirsiniz.

Duyarlı olun.

Nasıl bir yetişkinle konuşurken zaman ayırıyor ve dikkatinizi veriyorsanız bebeğinizle konuşurken de aynı şekilde davranın. Sizle konuştuğunda mutlaka karşılık verin duyarsız kalmayın. Onu geçiştirici şekilde de konuşmayın, kendisiniz dinlediğinizi ve ona değer verdiğinizi hissettin.

Ona karşı olan heyecanını gösterin.

Bebeğiniz ses tonunuza bile anlamlar yükler. Onunla konuşurken heyecanlı ve coşkulu olmaya özen gösterin. Bebeğiniz bir şey yaptığında veya sizinle konuştuğunda enerjik cevaplar verin.

Gününüzü anlatın.

Bebeğiniz yaptığınız her şeyi anlayamayabilir, ancak öğrenmesi için en iyi yol, göstermek ve anlatmaktır. Gün boyunca, eylemlerinizi bebeğinize anlatın. Bir şeyi neden yaptığınızı ona açıklayıcı bir şekilde anlatabilirsiniz. Bunu yaparken bebek diliyle de konuşabilirsiniz. Yapılan araştırmalar annenin “bebek diliyle” konuşmasının anne ile bebek arasındaki bağları güçlendirdiğine inanılıyor.

Bebeğinize şarkı söyleyin.

Araştırmalar, bebeklerin sadece 1 günlükken ritmik sesleri tespit edebildiğini göstermektedir. Doğdukları andan itibaren müzik, bebeğin hayatının önemli bir parçası olabilir. Bebeğinize bol bol şarkı, ninni söyleyin. Şarkı söylemenin bebeğin dil gelişimi için de yararlı olduğu ortaya çıkmıştır.

Etkili İletişim Kurmak

bebek dili, beyin gelişimi

Bebeğinizle konuşurken gülümseyin.

Bebekler gülümsemenin olumlu bir yüz ifadesi olduğunu anlarlar. Böylece onu konuşmaya teşvik etmiş olursunuz. Bebeğinizle konuşurken söyledikleriniz kadar eylemleriniz de çok önemlidir. Siz gülümsediğinizde ve mutlu olduğunuzda bebeğiniz de mutlu olacaktır.

Doğru ses tonunu kullanın.

Ses tonu, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerle rezonansa girer. Bebeğinizle konuşurken en önemli şey, ses tonunuzu sıcak tutmaktır. Sıcak bir ses tonu onlara söylediğiniz tüm olumlu şeylerin güçlendirir.

Sevginizi gösterin.

Bebeğini sevmekten ve onu öpücüklere boğmaktan korkma.  Yapılan araştırmalar sevilen bebeklerin daha az endişeli olduklarını ortaya koymaktadır. Anne ve babanın sevgisi bir bebek için inanılmaz faydalara sahiptir.

Bebeğinizi dinleyin.

Bebeğinizi aktif olarak dinlediğinizi göstererek onunla ilgilendiğinizi gösterin. Onunla konuşurken mutlaka göz teması kurun ki sizin kendisini önemsediğinizi anlasın.

Bebeğinizi konuşmaya teşvik edin.

Bebeğiniz eğer konuşmuyorsa siz onu konuşmaya teşvik edin. Bebeğinizin dil becerilerini geliştirmenin en iyi yollarından biri onlarla konuşmaktır. Bunu da sözlerinizi duyarak ve eylemlerinizi gözlemleyerek öğreneceklerdir. Örneğin, onları beslemeye hazır olduğunuzda, “Mamayemeye hazır mısın?” diyebilirsiniz.

Bebeğinizin konuşma çabalarını ödüllendirin.

Bebeğiniz konuşmayı öğrenmeye başladıktan sonra, isteklerini yerine getirerek onu cesaretlendirin ve konuşmaya teşvik edin. Örneğin, bebeğiniz bir oyuncak arabaya ulaşmaya çalıştığında, hemen ona vermeyin. Bunun yerine, “Arabanı ister misin?” deyin. Cevap vermeleri için onlara bir dakika verin (Belki araba kelimesini söyleyebilir.) Eğer yaparsa, ona oyuncağını vererek ödüllendirin.

Yeni kelimeler öğretin.

Yeni kelimeler öğrenmelerine yardımcı olarak bebeğinizin kelime dağarcığını geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bunu eğlenceli bir aktivite yardımıyla yapın. Bebekler basit oyunları oynamayı severler, bu yüzden dili onlar için eğlenceli bir aktiviteye dönüştürün.

Bebeğinizle Konuşmanın Faydalarını Anlamak

dil ve beyin gelişimi, bebek

Konuşarak onların beyin gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Bir bebekle konuşmak eğlencelidir. Ayrıca onların gelişimi için inanılmaz derecede önemlidir. Bazı araştırmalar, konuşulan kelimenin bir bebeğin erken öğreniminin anahtarlarından biri olduğunu gösterir. Onlarla konuşmak onların öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bebeğiniz ile iletişim kurduğunuzu göstermek için kelimeler, yüz ifadeleri ve eylemleri bir arada kullanın.

Sözel etkileşim yoluyla duygularını geliştirebilirsiniz.

Bir bebekle konuşmak, onun zihinsel gelişimine yardımcı olur. Onlarla konuşarak, sosyal becerileri ve insan tepkilerini gösteriyorsunuz. Bebeğiniz sizin konuşmanızı dinleyerek, mutluluk ve heyecan gibi duyguları ayırt etmeye başlar.

Önerilen Makaleler

Bebeklerde Beyin Eğitimi

0 – 3 Yaş Bebeklerde Erken Okuryazarlık, Konuşma ve Dil Eğitimi

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Kaynaklar

https://www.wikihow.com/Talk-to-a-Baby

https://www.kigem.com/yeni-dogan-bebeklerle-devamli-konusun.html

http://www.washington.edu/news/2014/01/06/babbling-babies-responding-to-one-on-one-baby-talk-master-more-words/

https://www.webmd.com/parenting/baby/baby-talk-language#2


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
6
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı