Diğer organlar gibi bebeklerin beyin gelişimi de anne karnında başlamakta. Ancak bebeğinizin beyin gelişimini ne kadar desteklerseniz gelişimini inanılmaz bir şekilde sürdürür. Yenidoğan bebeklerin beyni tüm uyarıcılara açıktır. Bebeğiniz doğar doğmaz onunla sıkı bir bağ kurun ve durmadan bebeğinizle konuşun.

Duyarlılığı teşvik etmek

Bebeğinizi sevgi ile sarmalayın.

bebek sevgisi, dil eğitimi

Bebeklerin en çok ihtiyaç duydukları şey sevgi ve ilgi. Bir bebeğin beyninin düzgün bir şekilde gelişmesi için güvende hissetmesi ve sevildiğini bilmesi gerekir. Bebeğiniz ağladığında hemen onunla ilgilenin. Bebeğiniz ağlamadığında kendi halinde oyunlar oynadığında bile, gün boyunca bebeğinizle bağ kurun ve ilgilenin. Bebeğinize sık sık gülümseyin, büyüdükçe ve öğrendikçe onu övün. Bebeğinizin sevginizi hissedebilmeniz için onu bol bol kucaklayın ve sevin. Sevgi herşeyin anahtarıdır.

Emzirme saatlerini etkileşimli hale getirin.

emzirme, bebek beslenmesi

Bebekler doğduğunda, aslında çok uzağa bakamazlar, emzirme sırasında yakın olacağı için size bol bol baksın. Emzirmek bebeğinizin yaşamının ilk yılında pasif bağışıklık sağlar. Anne sütü, Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, ilk yıl boyunca bebeğiniz için en mükemmel ve besleyici besindir.

Göz teması kurun.

bebeklerde beyin eğitimi

Bebeğiniz dünyayı gözleriyle keşfeder. Size baktıkları zaman, insanların iletişim kurmak için bedenlerini nasıl kullandığını öğrenirler. Göz kontağı kurarak konuşmaya doğumdan itibaren başlanmalıdır. Bebeği kucağınıza aldığınızda, bezini değiştirirken, mamasını yedirirken, emzirirken kurduğunuz göz kontağı aranızdaki iletişimi daha da güçlendirir.

Ceeee- eeee oynayın.

bebelerde zihin eğitimi, eğitici oyunlar

Bu dönemde bebeğiniz müthiş bir şekilde çevresini tanımayı ve çevresinde olup bitenleri öğrenmeye çalışıyor. Doğumdan 3 ay gibi kısa bir süre sonra ceeee-eee oyunlarını bebeğiniz için eğlenceli bir oyun haline gelir. Böylelikle bebeğinizin  yüz tanıma becerisi güçlenir.

Dil üzerinde çalışmak

Bebeğinizle konuşun.

bebekle konuşmak, beyin gelişimi

Bebeğinize kelimelerle cevap verin, böylece bebeğiniz yeni kelimeler ve mevcut kelimelerin anlamlarını öğrenmeye başlar. Bebeğinize karşı olumlu ifadeler kullanın. Onunla yüksek sesle ve heceleri vurgulayarak konuşun. Ayrıca, gün boyunca yaptığınız şeyleri ona anlatabilirsiniz. Böylelikle bebeğiniz sizden farklı kelimeler duyabilir. Onunla olabildiğince fazla  ve uzun konuşun. Unutmayın bebeğinizin mümkün olduğunca fazla farklı kelime duyması onun beyin gelişimini destekler.

Bebeğinize sorular sorun.

beyin gelişimi, dil eğitimi

Bebeğinize hep sorular sorun, evet-hayır gibi kısa cevaplar bile verse tekrar sorun. Ayrıca sorduğunuz sorulara jest ve mimikleri ile de karşılık verebilir. Öyle bile olsa tekrar sorun ve bebeğinizle uzun sohbetler yapmaya devam edin.

Bebeğinize bol bol okuyun.

bebeklerde zihin eğitimi

Bebeğinize kitap okumak onun zihinsel gelişimi için kritik bir öneme sahip. Bebeğinizin yaşına uygun renkli ve bol resimli kitapları seçin. Kitap okuma saatleri planlayın ve bu kitapları bebeğinize yüksek sesle okuyun. Ayrıca, resimlere geldiğinizde farklı sesler de çıkarabilirsiniz. Hikayeye uygun olarak vurgu ve tonlamalarınızı değiştirin, böylece bebeğinizin dikkatini daha çok çekeceksiniz.

Bebeğinize şarkı ve ninni mırıldanın.

bebek, beyin eğitimi

Dil geliştirmeye yardımcı olmanın bir başka yolu da gün boyunca bebeğinize küçük şarkılar söylemektir. “Gerçek” şarkılara bile gerek duymazlar; Yaptıklarınızla ilgili küçük parçalar oluşturabilirsiniz ya da tamaman kendiniz uydurabilirsiniz 🙂 Şarkı veya ninni söylemek yeni sözcükleri öğrenmeye teşvik ettiği için bebeğinizin dil becerilerini artırmaya yardımcı olur.

Bebeğinizin Çevresiyle Etkileşim Kurmasına Yardımcı Olmak

Çeşitli dokular sunun.

bebek, beyin gelişimi

Bebeğin çeşitli dokularla ve oyuncaklarla oynamasına izin verin. Ayrıca evin içinde çeşitli eşya ya da oyuncaklarıyla oyun oynamasını da teşvik edebilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemde çoğu şeyi dokunarak öğreniyor. Zararlı maddeleri ortalıktan kaldırın ve bebeğinizin çevresinde olanlara dokunmasına izin verin. Bebeğinizle her gün dışarıda biraz zaman geçirin. Bebeğinizi farklı manzaralara, seslere ve deneyimlere maruz bırakmak beyinlerini geliştirir.

 Motor becerilere yardımcı olan oyuncaklar alın.

bebeklerde motor becerileri

Bebeklerin motor becerilerini kullanmaları gerekir. Aktivite blokları, puzzle gibi  farklı şekil ve renklerde olan oyuncakları tercih edebilirsiniz.

Evinizi bebeğiniz için güvenli hale getirin.

bebek güvenliği, beyin eğitimi

Bebeğiniz hareket etmeye ve sürünmeye başladıkça daha da dikkatli olun. Onun için bulunduğu yeri her zaman güvenli hale getirin.Keşfetmek, çevreleri hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olur; gezinme ve spor gibi konularda yardımcı olmak için mekanı ayarlayın. Bebeğin ağzına koyabileceği kimyasalları, ilaçları vs. her şeyi kaldırdığınızdan emin olun ve tüm elektrik çıkışlarını kapatın.

Oyuncakları küvete alın.

bebeklerde zihin ve dilsel gelişim

Banyo zamanı, bardakların nasıl doldurulduğu ve yer çekiminin nasıl çalıştığı gibi şeyler hakkında bilgi edinmek için harika bir zamandır. Tabi, bu şeyleri çocuğunuza aktif olarak öğretmek zorunda değilsiniz; sadece küvet içinde oynamak için oyuncak verin. Çoğu çocuk, bir bardak seti ile hacim ve yer çekimi gibi şeyleri öğrenebilir, ileri geri su dökmeye başlar.

Bebeğinizi alışverişe götürün.

bebek alışverişi

Bebeğinizin mümkün olduğunca çevresini keşfetmesini sağlayın. Örneğin,  onu alışverişe götürün ve farklı meyveler alırken, isimlerini söyleyin ve bebeğinizin onları sepete koymadan önce onlara dokunmasına izin verin. Ayrıca, eşyaları sepetinize yerleştirdiğinizde ve onlar ile ne yapacağınızı söyleyin. Her defasında bakkala gittiğinizde aynı meyve hakkında konuşun, bu bebeğinizin nöronlar oluşturmasına ve kalıcı anılar yaratmasına yardımcı olur. Unutmayın ne kadar çok tekrar ederseniz bebeğinizin beyin gelişimi için o kadar faydalıdır.

Önerilen Makaleler

Bebeklerde Beyin Eğitimi

0 – 3 Yaş Bebeklerde Erken Okuryazarlık, Konuşma ve Dil Eğitimi

Bebeklerde Dil Eğitimi

Kaynaklar

https://www.wikihow.com/Develop-Your-Baby%27s-Brain

https://www.parents.com/baby/development/intellectual/the-abcs-of-baby-brain-development/

https://www.todaysparent.com/baby/baby-development/8-everyday-ways-to-boost-your-babys-brain/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
3
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı