Her ne kadar bebeğinizin evde uyuması zor olabiliyorsa, bu durum dışarıda, başka bir yerde veya seyahat sırasında daha karmaşık bir hal alabilir. Çevrenin değişmesi, farklı insanlar, yeni sesler ve daha birçok dış faktör bebeğinizin uyku düzenini bozabilir. Peki bebeğinizi ev dışında bir yerde nasıl uyutabilirsiniz?

Sesleri Kullanın

Beyaz gürültü kullanın.

beyaz gürültü, bebek

Beyaz gürültü bebeğinizin her yerde uyumasına yardımcı olmak için harika bir araçtır.  Tüm seslerin birleşiminden meydana gelen beyaz gürültü, çıkan ses bebeklerin kendilerini hala anne karnındaymış gibi hissettirdiği için sakin ve huzurlu bir ortam sunarak daha rahat uyumalarını sağlar. Sürekli aynı sesi veren beyaz gürültüyü tabiata baktığınızda bile görebilirsiniz. Şelale sesi, rüzgar sesi, dalga sesi, kımıldayan ağaçların hışırtılı sesleri beyaz gürültü için örnektir. Evinizde kullandığınız elektrik süpürgesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi sesleri de beyaz gürültüye örnek olabilir. Beyaz gürültünün yararları ise:

-Yalnızca uyurken değil gün içerisinde kullanıldığı zaman da bebeğe büyük bir rahatlık verir.

-Beyaz gürültü ile uyutulan bebekler uyku esnasında dışarıdan gelen seslerden rahatsız olmazlar böylelikle de uykuları bölünmez.

-Ağlayan bebeklerin sesine göre daha baskın olduğundan bebekler bir süre sonra ağlamayı bırakabiliyor.

-Özellikle gaz sancısı olan bebeklerde sakinleştirici etkiye sahiptir.

Müzik kullanın.

bebek, uyku eğitimi

Müzik, bebeğinizi yatmadan önce rahatlatmak için harika bir yoldur. Özellikle klasik müzik gibi yatıştırıcı müzikleri tercih ederseniz bebeğiniz daha kolay uykuya dalabilir. Klasik müziğin en ilginç özelliklerinden biri de ruh sağlığını etkileme ve iyileştirme yeteneğidir. Klasik müzik ruh halini iyileştirir ve bedeni rahatlatır. Bu sakinleştirici etki, zihinsel sağlığın iyileştirilmesini ve öğrenme yeteneklerinin artmasını sağladığı gibi bebeğin uykuya dalmasını da kolaylaştırır.

Yatmadan önce çevredeki işitsel uyarıcıları sınırlayın.

uyku eğitimi

Planlanmamış sesler bebeğinizi korkutabilir veya onu uyarabilir, uykusunu kaçırır. Bebeğinizi yatağa koyduğunuzda onunla konuşmayın, konuştuğunuzda ise sessiz, yumuşak bir ses kullanın. Mümkünse, kapıları veya pencereleri kapatın, böylece bebeğiniz yatma saatinde ev veya sokak seslerini duymaz. Bebeğiniz uyumaya çalışırken televizyon veya diğer elektronik cihazları kapatın. Gürültülü bir ortamdaysanız gürültü önleyici bebek kulaklıklarını kullanabilirsiniz.

Fiziksel Ortamınızı Yönetme

İhtiyaçları yanınızda bulundurun.

bebek eşyaları

Bebeğinizi herhangi bir yerde uyutmak için birkaç temel öğeye sahip olmanız gerekebilir. Bu öğeler olmadan, bebeğiniz muhtemelen rahatsız olur ve uyuyamaz. Örneğin aşağıdakiler gibi:

  • Bebeğinizin bir beşiğe ya da beraber uyuduğu bir oyuncağına ihtiyacı olabilir.
  • Soğuk bir ortamdaysanız, bebeğinizin uyuması için sıcak bir kıyafet, uyku tulumlarını veya giyilebilir battaniyeler yanınızda olsun.

Bebeğinizin alışkın olduğu eşyaları yanınızda bulundurun.

bebek, uyku rutini

Bebeğinizin alışkın olduğu eşyaları mutlaka yanınızda bulundurun. Bunlar oyun arkadaşı, müzik kutunuz, pijamalarınız olabilir.

Bebeğinizi ışıktan koruyun.

bebek odası

Bebeğinizi uyuturken loş ışıkları tercih edin. Fazla ışık bebeğinizin uykuya dalmasını zorlaştıracaktır.

Tutarlı olun!

Normal uyku programınıza devam edin.

uyku eğitimi, bebek

Gittiğiniz her yerde, bebeğinizin uyku programına uymaya çalışın. Rutinden sapmanız bebeğinizin uyumasını zorlaştırabilir.

Uyku öncesi rutininize devam edin.

uyku rutini

Evde değilsiniz diye bebeğinizin uyku rutinini aksatmayın. Nihayetinde, bebeğinizi uyutmanın en iyi yolu, yatmadan önce olabildiğince çok normal aktivitelere devam etmektir. Bu aktiviteler şunları içerebilir:

  • Şarkı söylemek
  • Kitap okumak
  • Banyo
  • Masaj

Önerilen Makaleler

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bebeğinizi Uykuya Nasıl Hazırlamalısınız?

Seyahat Sırasında Bebeğinizin Uyku Düzeni!

Bebek Uyku Eğitiminin Arkasındaki 7 Gizli Efsane İnanış

Kaynaklar

https://www.wikihow.mom/Get-Your-Baby-to-Sleep-Anywhere

http://www.yasemin.com/bebek/haber/2817119-beyaz-gurultu-nedir-dogadaki-beyaz-gurultu-ornekleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
21
Bayıldım!
Garip Garip
9
Garip
Sevmedim Sevmedim
3
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir