7 Aylık Bebekler

Bebeğiniz 7 aylık. Bebeğin kendini emeklemek için hazırlarken sen de evi hazır etmelisin. Bebeğin eve ilk geldiğinde evi büyük ihtimalle bebek için güvenli hale getirdiğini tahmin ediyoruz ama evde emekleyen biri olması her şeyi değiştirir. Ellerinin ve dizlerinin üzerine çök ve evde nelere karşı önlem alman gerektiğini kendi gözlerinle gör. Bu; bebeğinin üzerine düşebileceği, çarpabileceği, tırmanabileceği, kendine zarar verebileceği ya da takılıp dolanabileceği her şeyi içerir. Aynı şekilde bebeğinin üzerine düşebilecek (şifonyer, raf, televizyon gibi) her şeyin duvara monte olduğundan ve bebeğinin erişiminde onun boğazına kaçabilecek parçalar olmadığından emin olmalısın- buna fark edilmeden yere düşen bozuk para ve benzeri şeyler de dahildir.

7 Aylık Bebek Gelişimi

Son 3 ayda bebeğiniz muhtemelen 5cm uzadı ve başı da 2,5cm genişledi. Bu ayda da ona daha fazla özgürlük verecek duyu ve yetenekleri gelişecek.

7 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu

7 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Yedi aylık bir bebeğin boy uzunluğu ve kilosu ne kadar olmalıdır? Bu genellikle kız bebekler için 7.6 kg ve erkek bebekler içinse 8.3 kg olarak ölçülmektedir. Boy uzunluğu ise kız bebekler için 67 cm ve erkek bebekler içinse 69 cm olarak ölçülmektedir. Tabii ki bu yedi aylık bebeğinin tam olarak bu ölçülerde ve ağırlıkta olması gerektiği anlamına gelmez. Yani kilo ve boy oranı sağlıklı bebekler arasında değişebilir. Bunlar ortalama verilerdir. Sağlıklı bebekler, doğal bir büyüme eğrisini takip etme eğilimindedir; yaşları büyüdükçe aynı yüzdeliği korurlar ve bu, sağlıklı büyümenin bir göstergesidir.

7 Aylık Bebeğin 5 Duyusu

Bebeğinin görüşü gelişiyor ve her şeyi artık renkli görüyor. Duyması da nerdeyse tamamen tamamlandı. Konuştuğunda muhtemelen sesinin geldiği yerden senin nerde olduğunu biliyor. Senin sesini dinliyor ve sesler çıkardığında senin seslerini, iniş çıkışlarını taklit ediyor. Oldukça geveze!

Önerilen Makale

Bebek Gelişimi Nasıl Ölçülür?

7 Aylık Bebeklerin Dönüm Noktaları

Her bebeğin kendi gelişim hızı vardır ama bu ay gelişiminde bir yükselme görebilirsin. 7 aylık bebeğin kendi kendine yardım almadan oturmaya başlayabilir. Dik durmak için belki elleriyle yere bastırarak yardım alır ama yakın zamanda onu da becerecektir. Bebeğinin bu artan hareketliliği onun için, sana bağlılığı açısından heyecanlı olduğu kadar ürkütücüdür de.

Bebeğinin tutmasının da daha güçlü olduğunu göreceksin. Şimdilik eşyaları elinin tamamıyla kavrayabilir ama yakında baş parmak ve işaret parmağını kullanarak almaya başlayacak (cımbız tutuşu). Hatta bir süre sonra iki eline birer oyuncak aldığını bile görebilirsin.

7 aylık bebeğini dik olarak kaldırırsan ayaklarına ağırlığını vererek bastığını fark edebilirsin. Ayrıca iyice sesler çıkarmaya ve sesleri taklit etmeye başlayacak. Senin dikkatini nasıl çekebileceğini biliyor (çok tatlı değil mi?). Sözcüklerin anlamlarını henüz anlayamasa da senin onları söyleme şeklin ve ses tonun ona ipucu verecektir. Evde sürekli onunla konuşman iletişimin diğer yönleri olan ses tonu, yüz mimikleri ve beden dilini de daha erken öğrenmesini sağlar.

Aynı zamanda duygularını da gülerek, ağlayarak, çığlık atarak, ciyaklayarak ve cıvıldayarak belli etmeye başlar. Artık yabancılarla tanıdığı kişileri de ayırt etmeye başlayacak, seni daha çok isteme eğiliminde olacaktır.

 

7 Aylık Bebeklerde Beslenme

Yedi aylık bir bebek ne kadar yemek yemelidir?

Yedi aylık bir bebek ek gıdaya geçmiş olsa da ana besin kaynağı anne sütü ya da mama olarak devam eder.

Mamayla beslenen bebekler: Yedi aylık bir bebeğin günlük olarak ihtiyaç duyduğu mama miktarı nedir? Yedi aylık bebekler genellikle günde altı kez, öğün başı 220 gram olacak şekilde mamaya ihtiyaç duyarlar.

Anne sütü ile beslenen bebekler: Yedi aylık bebekleri genellikle 3 ila 4 saatte bir emzirmeniz gerekir ama emzirilen bebeklerin her biri biraz farklı olabilir. Burada önemli olan bebeğin için her şeyin yolunda olmasıdır, bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo alıyorsa her şey iyi gidiyor demektir.

Biberon ile beslenen bebekler: Eğer anne sütünü biberon yoluyla bebeğinize içiriyorsanız yedi aylık bebeğin için ne kadarının yeterli olacağını merak etmeniz oldukça normaldir. Yedi aylık bir bebeğin günde toplam olarak 700 gram civarında anne sütü alması gerekmektedir. Dolayısıyla bebeğinize bunu günde kaç seferde vermen gerektiğine karar vermen gerekir.

Katı gıdalar ile beslenen bebekler: Bebeğin artık günde 3 öğün katı gıda almalı. Her öğünde ne kadar yediği bebeğine bağlı olmakla beraber bir öğün bir yemek kaşığı da olabilir yarım kase de. Bebeğine vermemen gereken gıdalar olduğunu unutma: Bal, inek sütü, sert sebzeler, bütün haldeki kuruyemişler ve boğulma riski taşıyan her şey.

7 aylık bir bebek yumurta yiyebilir mi?

Alerji riskinden dolayı ebeveynler yumurtadan çekinir. Geçmişte çocuk doktorları yumurta sarısı için 9 aylık olmasını beklemelerini söylerdi, beyazı içinse yaşını. Ancak yeni alerji araştırmaları gösteriyor ki bebeklerin çoğunluğu alerjik gıdalardan tamamiyle kaçınmamalı. Hatta bebeklerin erken tanışması onlar için daha faydalı olabilir. Yani uzun lafın kısası: evet muhtemelen bebeğine yumurta sarısı verebilirsin ancak öncesinde doktorunla konuş ve onunla birlikte karar ver.. (Bebeğinin alerji riski olabilir.) ve yeni bir gıda ile tanıştırdığında bebeğini alerjik reaksiyonlar var mı diye takip eden günlerde gözlemle.

Yedi aylık bebekler ne kadar ek gıda almalıdır?

Bir yemekte 28 gram ile başlayabilir ve bebeğin bu miktardan hoşlanıyormuş gibi görünüyorsa miktarı kademeli olarak yaklaşık 85 grama kadar, günde üç kez olacak şekilde yükseltebilirsin. Bebeğinin sebze ve meyveleri ne kadar miktarda yiyeceği, yine bebeğinin isteklerine bağlıdır.

Yedi aylık bebekler neleri yiyebilir?

Püre meyveler, sebzeler veya tahıl gevrekte sorun yoktur ama tabii bebeğine ne vereceğin sana bağlı. Yine de işlenmiş ve paketli gıdalardan uzak dur. Bebeğine her üç ila dört günde bir farklı bir yemek sunun ve bu arada bebeğinde alerjik reaksiyon belirtileri arayın. Eğer herhangi bir besinde alerjik bir belirtiye rastlarsan mutlaka doktorunuza danış!

Aşağıda, yedi aylık bebeğinizin ilk katı gıdaları için öneriler bulabilirsiniz;

-Muz

-Avokado

-Tatlı patatesler

-Yulaf ezmesi

-Armut

-Balkabağı

Bebeğime finger-food (elle yenebilecek gıdalar) verebilir miyim? Muhtemelen hayır. 7. Ayında bebeğin küçük parçalar halindeki yemekleri tutacak refleksleri gelişmemiştir. Bebeğin hazır olduğunda verdiğin yemeklerin yeterince yumuşak ve çok küçük kesilmiş olduğundan emin ol ki bebek bunları damağıyla rahatça ezebilsin.

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Beslenmesi

Diyetisyen Melda’dan Ay Ay Bebek Beslenmesi

7 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

7 aylık bir bebek ne kadar süre uyumalıdır?

Yedi aylık bebekler genellikle 14 ila 15 saat arasında bir süre uykuya ihtiyaç duyar. Bu saatlerin 10 ya da 11 saati geceleri, geri kalanları ise gün boyunca olacak şekilde bölünür. Bazı bebekler tüm gece uyuyabilir ancak bazıları hala uyanmaya devam eder. Yedi aylık bir bebek için toplamda 3-4 saati bulan 2 gündüz uykusu normaldir.

Bu ayda bebeğine bir uyku arkadaşı vermeye başlayabilirsin. Bu bir peluş oyuncak, sevdiği bir battaniye hatta kendi tulumu da olabilir. Bu ona bir güven duygusu verebilir. Hatta verdiğin eşyayla birkaç gece sen yatarak kokunun ona geçmesini sağlayabilir ve bebeğinin daha da rahatlamasını sağlayabilirsin.

7 aylık bir bebek neden uyumaz?

Yedi aylık bebeklerde uyku gerilemesine sebep olan birçok etmen olabilir. Bebekler hastalık ya da diş çıkarma acısı yüzünden gece yarısı uyanmaya başlayabilir. Bir büyüme sırasında, daha fazla aç olabilir ve daha fazla beslemek isteyebilirler. Şimdi dönmeyi ve emeklemeyi geliştirirken gün içinde öğrendikleri becerileri geceleri uygulamak istemeleri de uykularını bölen nedenler arasındadır. Tabii ebeveynlerini özlemeleri ve onlara sarılmak istiyor olmaları da bir nedendir!

7 aylık bebek için uyku eğitimine nasıl başlanır?

Uyku eğitimi vereceksen bebeğinin uyumak için gösterdiği çabalar sırasında kendini yavaş yavaş uzaklaştırmak isteyebilirsin. Bebekler tıpkı yetişkinler gibi gece boyunca uyanırlar. Ama uykuya ebeveynin yardımı olmadan, tek başına kendine geri dönebilmek “gece boyunca uyku”yu oluşturmaktadır. Bu beceriyi kazanmak için bebeklerin alıştırma yapması gerekir.

7 aylık bir bebeğin yüzüstü uyuması normal midir?

Yedi aylık bebeğin yüz üstü, karnının üstüne yatarak uyuyorsa muhtemelen bu konuda endişe etmeni gerektiren bir sorun bulunmaz. Tek başına dönüp kafasını ve omuzlarını ayakta tutabildiği sürece bu iyi bir şeydir. Yine de, bebeğinizi sırt üstü yatırmaya dikkat edin. Gece kendi kendine karnının üzerine dönüyorsa sorun yoktur.

Önerilen Makaleler

Bebek nasıl uyutulur?

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

7 Aylık Bebekler İçin Tavsiyeler

– Bebeğini artık mama sandalyesi ile tanıştırabilirsin.

-Bebeğinin yeni bir araba koltuğuna ihtiyacı olabilir. Kilosunu ve arabasının özelliklerini kontrol et.

-Hareketlenmeye başlayan bebeğin için evi güvenli hale getir.

-Bebeğinin dokuz aylıkken yapılması gereken kontrolleri için randevu almayı unutma.

-Bebeğinle sevdiği kitapları karıştır ve içindekileri sesli olarak oku.

– Yedi aylık bebeğinin bol bol fotoğrafını çek!

Önerilen Video

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Bilgini Test Et

Bebek Gelişimi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebekler Hakkında Kimsenin Bilmediği 12 Şey

 

Özet
7 Aylık Bebek Gelişimi
Makale İsmi
7 Aylık Bebek Gelişimi
Tanımlama
Bebeğiniz 7 aylık. Bebeğin kendini emeklemek için hazırlarken sen de evi hazır etmelisin. Bebeğin eve ilk geldiğinde evi büyük ihtimalle bebek için güvenli hale getirdiğini tahmin ediyoruz ama evde emekleyen biri olması her şeyi değiştirir.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekeğitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
11
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
124
Bayıldım!
Garip Garip
28
Garip
Sevmedim Sevmedim
24
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı