6 Aylık Bebekler

Bebeğin artık altı aylık! Bebeğinle ilk yılının ilk yarısını geride bıraktığının farkında mısın? Altıncı ayında, bebeğin muhtemelen biraz inatçı olacaktır. Bir başkası bebeğini kucağına almak istediğinde yüksek sesle ağlayabilir. Onu bundan dolayı suçlayabilir misin? Eğer bir yabancı sana sarılmaya kalksaydı, sen de benzer bir tepki verirdin! Altı aylık bebeğin aynı zamanda kendine yeni tatlar da arar ve bu esnada hoşlanmadığı, sevmediği yiyecekleri de keşfetmeye başlar. Şimdilik, bebeğini yemek saatinde mutlu etmek nispeten kolaydır. Tüm bunların dışında sana bebeğinin gerçekten hoşlandığı bir şeyden bahsedebiliriz; bebeğinin adı! Altı aylık bebeğin artık adını tanıyor ve sen onun adını söylediğinde gösterdiği heyecan bunu çok net gösteriyor.

6 Aylık Bebek Gelişimi

Altı aylık bebeğinin büyüme ataklarına şahit olman oldukça olasıdır. Bu, geride bıraktığınız aydan daha fazla olacaktır ve sonraki ay da bu aydan daha fazla olacaktır. Büyüme atakları esnasında, bebekler normal zamanlardaki hallerine göre biraz daha farklı davranırlar, daha sık beslenmek isteyebilirler ya da biraz huysuz olabilirler. Neyse ki, bu büyüme atakları yalnızca birkaç gün sürer.

6 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu

6 aylık bebek gelişim tablosu

Altı aylık bir bebeğin boy uzunluğu ve kilosu ne kadar olmalıdır? Bu genellikle kız bebekler için 7,3 kg ve erkek bebekler içinse 7,9 kg olarak ölçülmektedir. Boy uzunluğu ise kız bebekler için 64 cm ve erkek bebekler içinse 67 cm olarak ölçülmektedir. Tabii ki bu altı aylık bebeğinin tam olarak bu ölçülerde ve ağırlıkta olması gerektiği anlamına gelmez. Yani kilo ve boy oranı, sana hikâyenin tamamını anlatmaz. Sağlıklı bebekler, doğal bir büyüme eğrisini takip etme eğilimindedir; yaşları büyüdükçe aynı yüzdeliği korurlar ve bu, sağlıklı büyümenin bir göstergesidir.

6 Aylık Bebeğin 5 Duyusu

Bebeğin altı aylıkken derinlik algısı hala gelişmekte demektir. Odanın başka bir köşesine odaklanabilir ya da zemindeki desenleri inceleyebilir. Ayrıca altı aylık bebeğin eşyalara daha yakından bakmaya başlar. Muhtemelen bebeğin oyuncaklarını incelerken bazı oyuncakların bebeğinin ilgisini daha fazla çektiğini fark edersin. Altı aylık bebekler genellikle hızlı bir şekilde sesler çıkarır ve bir şeyler duyunca kafasını çabucak çevirirler. Bebeğin altı aylık olduğunda artık kadın ve erkek seslerini birbirinden ayırabilecek demektir. Altı aylık bebekler farklı şeylere dokunmaktan hoşlanır ve her şeyi keşfetmek ister.

6 Aylık Bebeklerin Dönüm Noktaları

Altı aylık bebeğin biraz gevezelik yapmaya başlayabilir! Ve gülüp kahkaha atmaya da başlayabilir! Eşyalara uzanır ve kendine doğru çekerek alır. Bebeğin, biraz yardım almaya ihtiyaç duysa da oturmaya başlayabilir. Yakında, bunu tek başına da yapacak! Çok yakında da nesneleri bir elinden diğerine geçirmeye başlayacak.

Bebeklerin sağ mı yoksa sol ellerini mi kullanacakları bu ay döneminde belli olmaz. Bunu öğrenmek için genellikle 3 yaşını beklemek gerekir.

 

Altı aylık bebekler diş çıkarır mı?

Bebekler için bu yaşlarda diş çıkarmaya başlamak oldukça yaygındır. Eğer bebeğin normalden daha fazla ağlıyorsa, bebeğinde şişmiş diş etleri gözlemliyorsan, düşük de olsa ateşi varsa, uykuları düzensizleştiyse bebeğin diş çıkarıyor demektir! Bebeğinin yemek yemeyi reddetmesi de diş çıkarma belirtisi olabilir.

Bebek genellikle ilk önce ön alttaki iki dişlerini çıkarırlar. Bu dönemden 2 ay öncesinden itibaren salyaları artar. Bu dönemde onu rahatlatabilmek için alttaki önerilere kulak ver:

  • Bebeğinin diş etlerini ov.
  • Eline diş kaşıma halkası ver. Bu amaçla biberon vereceksen içinde meyve suyu ya da mama yerine su olmasına dikkat et.
  • Diş halkasını serin tut ama buzlukta dondurup verme. Diş etlerini yakabilirsin.
  • Salyasını sil ki çenesini tahriş etmesin.
  • Çok huysuzlanıyorsa reçetesiz ilaçları deneyebilirsin.
  • Yeni dişler çıkınca bebeğine uygun bir diş fırçası alarak sadece su ile fırçalayabilirsin.

 

6 Aylık Bebeklerde Beslenme

Altı aylık bir bebek ne kadar yemek yemelidir?

Mamayla beslenen bebekler: Altı aylık bir bebeğin günlük olarak ihtiyaç duyduğu mama miktarı nedir? Altı aylık bebekler genellikle günde altı kez, öğün başı 220 cc olacak şekilde mamaya ihtiyaç duyarlar.

Anne sütü ile beslenen bebekler: Altı aylık bebekleri genellikle 3 ila 4 saatte bir emzirmeniz gerekir ama emzirilen bebeklerin her biri biraz farklı olabilir. Burada önemli olan bebeğin için her şeyin yolunda olmasıdır, bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo alıyorsa her şey iyi gidiyor demektir.

Biberon ile beslenen bebekler: Eğer anne sütünü biberon yoluyla bebeğinize içiriyorsanız beş aylık bebeğin için ne kadarının yeterli olacağını merak etmeniz oldukça normaldir. Beş aylık bir bebeğin günde toplam olarak 710 cc civarında anne sütü alması gerekmektedir. Dolayısıyla bebeğinize bunu günde kaç seferde vermen gerektiğini keşfetmen gerekir. Bebeğini günde sekiz defa olacak şekilde beslersen öğün başına 90 cc gibi bir miktar kullanmalısın.

Katı gıdalar ile beslenen bebekler: Hemen hemen tüm bebekler, altı aylıkken katı gıdalar yemeye hazırdır. Sen ve bebeğinin doktoru, bebeğine katı gıdalar vermeye karar verdiysen, yavaş git ve bebeğin ipuçlarını izle.

Altı aylık bebekler ne kadar ek gıda almalıdır?

Bir yemekte 30 cc ile başlayabilir ve bebeğin bu miktardan hoşlanıyormuş gibi görünüyorsa miktarı kademeli olarak yaklaşık 85 cc kadar, günde üç kez olacak şekilde yükseltebilirsin. Bebeğinin sebze ve meyveleri ne kadar miktarda yiyeceği, yine bebeğinin isteklerine bağlıdır.

Altı aylık bebekler neleri yiyebilir?

Püre meyveler, sebzeler veya tahıl gevreği ile başlayın. Bebeğine her üç ila dört günde bir farklı bir yemek sunun ve bu arada bebeğinde alerjik reaksiyon belirtileri arayın. Eğer herhangi bir besinde alerjik bir belirtiye rastlarsan mutlaka doktorunuza danış!

Aşağıda, altı aylık bebeğinizin ilk katı gıdaları için öneriler bulabilirsiniz;

-Muz

-Avokado

-Tatlı patatesler

-Yulaf ezmesi

-Armut

-Balkabağı

Altı aylık bir bebeğe su içirilir mi?

Evet! Burada dikkat etmen gereken şey, su miktarını aşırıya kaçırmamak olacaktır. Eğer bebeğine çok fazla su içirirsen bebeğinin bünyesi daha az besin isteyecektir. Günde yaklaşık olarak 170 cc su, eğer halen yeterli miktarda mama veya anne sütü alıyorsa, bebeğin için yeterli olacaktır.

Önerilen Makaleler

Emzirme ve Emziren Anne Beslenmesi

Diyetisyen Melda’dan Ay Ay Bebek Beslenmesi

6 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

Altı aylık bir bebek ne kadar süre uyumalıdır?

Altı aylık bebekler genellikle 14 ila 15 saat arasında bir süre uykuya ihtiyaç duyar. Bu saatlerin 10 ya da 11 saati geceleri, geri kalanları ise gün boyunca olacak şekilde bölünür. Altı aylık bebekler günde yalnızca 2 kere uyurlar.

6 aylık bir bebek neden uyumaz?

Bazı ebeveynler, daha önceleri gayet iyi bir uyku düzeni olan bebeklerinin artık iyi uyumadığını söylerler. Her şeyin yolunda gittiğini düşünürken birden değişime uğraması şikayetler arasındadır. Altı aylık bebeklerde uyku gerilemesine sebep olan birçok etmen olabilir. Bebekler hastalık ya da diş çıkarma acısı yüzünden gece yarısı uyanmaya başlayabilir. Bir büyüme sırasında, daha fazla aç olabilir ve daha fazla beslemek isteyebilirler. Gün içinde öğrendikleri becerileri geceleri uygulamak istemeleri de uykularını bölen nedenler arasındadır. Tabii ebeveynlerini özlemeleri ve onlara sarılmak istiyor olmaları da bir nedendir!

6 aylık bebek için uyku eğitimine nasıl başlanır?

Uyku eğitimi, bazı aileler için diğerlerine göre daha zorlu bir süreçtir. Ancak uyku eğitiminin sabır isteyen bir süreç olduğu da bir gerçektir. Bebeğinin uyumak için gösterdiği çabalardan kendini uzaklaştırmak isteyebilirsin. Bebekler tıpkı yetişkinler gibi gece boyunca uyanırlar. Ama uykuya ebeveynin yardımı olmadan, tek başına kendine geri dönebilmek “gece boyunca uyku”yu oluşturmaktadır.

6 aylık bir bebeğin yüzüstü uyuması normal midir?

Altı aylık bebeğin yüz üstü, karnının üstüne yatarak uyuyorsa muhtemelen bu konuda endişe etmeni gerektiren bir sorun bulunmaz. Tek başına dönüp kafasını ve omuzlarını ayakta tutabildiği sürece bu iyi bir şeydir. Yine de bebeğinizi sırt üstü yatırmaya dikkat edin.

Önerilen Makaleler

Bebek nasıl uyutulur?

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

6 Aylık Bebekler İçin Tavsiyeler

– Bebeğini, altı aylıkken yapılması gereken kontrollere götürmeyi atlama.

-Doktoruna bebeğine grip aşısı yaptırıp yaptıramayacağını sorun, altı aylık bir bebek için zamanı gelmiş demektir!

-Bebeğinin dokuz aylıkken yapılması gereken kontrolleri için randevu almayı unutma.

-Eğer henüz fırsatın olmadıysa bebeğine su içmesi için bir biberon alın.

-Evi daha dikkatli kontrol etmeye başlamalısın, bebeğin çok yakında emeklemeye başlayacak!

-Bebeğinin 6. Ay fotoğrafını çek!

Önerilen Video

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Bilgini Test Et

Bebek Gelişimi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebekler Hakkında Kimsenin Bilmediği 12 Şey

 

Özet
6 Aylık Bebek Gelişimi
Makale İsmi
6 Aylık Bebek Gelişimi
Tanımlama
Bebeğin artık altı aylık! Bebeğinle ilk yılının ilk yarısını geride bıraktığının farkında mısın? Altıncı ayında, bebeğin muhtemelen biraz inatçı olacaktır
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3
3 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
4
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
63
Bayıldım!
Garip Garip
5
Garip
Sevmedim Sevmedim
6
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı