5 Aylık Bebekler

Bebeğin artık beş aylık! Kendini biraz kaptan gibi mi hissediyorsun? Geçtiğimiz aylar içerisinde bebeğinin gelişimi için onu teşvik ettin ve ona yardımcı oldun. Beş aylık bebeğin büyük ihtimalle artık kendi başına oturmaya çalışacaktır. Ona kendi başına denemek için alan ver, ancak sendeleme ve düşme ihtimaline karşı kolunun sana ulaşabileceği bir yerde kal. Evin içinde dolaşırken onunla konuşarak da bebeğini konuşma eğitimine hazırlamış olursun. Tüm çabalarının en güzel ödülü, o muhteşem kelimeleri duymak olacak: “Anne” ve “Baba”

5 Aylık Bebek Gelişimi

Sen bebeğin beş aylık olduğunda rahatça dolaşmak ve işleri bitirmek için gerçekten kullanışlı olacak birtakım beceriler üzerinde çalışırken ve o da daha da büyümeye ve yeni bir şeyler öğrenmeye çalışır.

5 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu

5 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Beş aylık bir bebeğin boy uzunluğu ve kilosu ne kadar olmalıdır? Bu genellikle kız bebekler için 6,8 kg ve erkek bebekler içinse 7,5 kg olarak ölçülmektedir. Boy uzunluğu ise kız bebekler için 64 cm ve erkek bebekler içinse 65 cm olarak ölçülmektedir. Tabii ki bu beş aylık bebeğinizin tam olarak bu ölçülerde ve ağırlıkta olması gerektiği anlamına gelmez. Sağlıklı bebekler, doğal bir büyüme eğrisini takip etme eğilimindedir; yaşları büyüdükçe aynı yüzde oranını korurlar ve bu, sağlıklı büyümenin bir göstergesidir.

Bebeğin beş aylık olduğunda 560 gram civarında kilo almış ve büyüme evresine devam ediyor olacaktır.

Beş aylık bebekler için ani büyüme atakları normalde duyduğunuz bir ifade değildir ama bebeklerin yaklaşık dört ayda ve altı ayda büyüme eğiliminde oldukları iyi bilinir ve bunun tam ortasında şaşkına dönmen oldukça normal! Bildiğin gibi, her bebek aynı değildir ama bebeğin normalden daha fazla besleniyorsa muhtemelen büyüme atağı için zaman gelmiş demektir.

5 Aylık Bebeğin 5 Duyusu

Bebeğin beş aylık olduğunda farklı renkleri ayırt etme becerisi gelişir. Bebeğinin ayırt edebileceği renkler sadece parlak, cesur renkler olmaktan çıkar ve aynı zamanda pastel renkleri ve diğer ince renkler de ayırt etmeye başlar. Beş aylık bebeğin artık oyuncağına kendisi uzanabilir ve oyuncağını kavrayabilir. Beş aylık bebeğin tanıdık sesleri duyduğunda kafasını çevirmeye başlar ve sesleri iyiden iyiye ayırt edebilir. Beş aylık bebeğin ne söylediğini kesinlikle dinler ve taklit etmeye başlar.

5 Aylık Bebeklerin Dönüm Noktaları

Beş aylık bebeğinin elleri günden güne büyümeye başlar ve iki elini aynı anda hareket ettirebilir. Nesnelere iki eliyle uzanmaya ve parmaklarını kullanarak kavramaya başlar. Beş aylık bebeğin aynı zamanda nesneleri keşfetmek için de hazır demektir. Bir nesneyi gizle ve ardından ortaya koy; böylece bebeğin onları göremediğinde halen var olduğunu öğrenmeye başlar.

Beş aylık bebekler için emekleme dönemi yavaş yavaş başlıyor demektir. Bebekler, emekleme konusunda genel olarak 6 ila 10 ay arasında hazır olurlar ama bazı bebekler kendisini daha erken hazır hissedebilir.

Bu dönemde bebeğini onun için özel salıncaklar ya da portatif oyun parklarına koyduğunda yalnız bırakma. Özellikle de etrafta abla ya da ağabey varsa onların bebekle olan oyunlarında dikkat olmalısın. Bebeğin dik oturmayı beceriyorsa mama sandalyesi kullanmayı düşünebilirsin ancak yürütecin önerilmediğini unutma.

5 Aylık Bebeklerde Beslenme

Beş aylık bir bebeğin beslenmesi, önceki aylara göre daha karmaşık bir hal alır. Sadece emzirme ile beslenen bebekler anne sütünü aynı zamanda biberonla alabilir, mamayla beslenen bebekler ise aynı zamanda ek gıdaya başlayabilir.

Ek gıdaya başlamadan önce şu soruların cevaplarını değerlendirmekte fayda vardır:

-Bebeğin başını dik ve sabit tutuyor mu?

-Bebeğin sırtını dayayarak düzgün oturabiliyor mu?

-Bebeğin yediklerinize ilgi duyuyor mu? Kaşık uzattığında ağzını açıyor mu?

Eğer cevaplar evetse o zaman ek gıda sürecini rahatça geçirmek için şu ipuçlarına da dikkat et:

-İlk denemelerde bebeğinin uykusunu almış ve altının temiz olduğu zamanları seç. Karnı da çok aç olmasın.

-Beklentiye girerek stres yapma, eğlenceli ve keşif dolu bir süreç olmalı.

-Ek gıdayı verirken bebeğinin oturuşunu dikleştir.

– Kaşıkla besle, tahıllı gıdaları biberonla verme.

– Yavaş yavaş başla, ilk denemelerde birkaç kaşık bile yeterli olacaktır.

Katı gıdalara geçmek bebeğinin kakasını da katılaştıracak ve kokusunu değiştirecek. Hatta pancar gibi bazı gıdalardan sonra renginin bile değiştiğini göreceksin.

Beş aylık bebekler ne kadar miktarda ve sıklıkta yemelidir?

Beş aylık bebeğin her 3-4 saatte bir anne sütü ya da mama ile beslenir ve günde üç kez katı gıdalarla beslenmeye başlayabilir.

Mama ile beslenen bebekler: Beş aylık bir bebeğin günlük olarak ihtiyaç duyduğu mama miktarı nedir? Beş aylık bebekler genellikle günde altı kez, öğün başı 110 cc olacak şekilde mamaya ihtiyaç duyarlar.

Anne sütü ile beslenen bebekler: Anne sütü ile beslenen beş aylık bebekleri genellikle 3 ila 4 saatte bir emzirmek gerekir ama emzirilen bebeklerin her biri biraz farklı olabilir. Burada önemli olan bebeğin için her şeyin yolunda olmasıdır, bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo alıyorsa her şey iyi gidiyor demektir.

Biberon ile beslenen bebekler: Eğer anne sütünü biberon yoluyla bebeğine içiyorsan beş aylık bebeğin için ne kadarının yeterli olacağını merak etmen oldukça normaldir. Beş aylık bir bebeğin günde toplam olarak 700 cc civarında anne sütü alması gerekmektedir. Dolayısıyla bebeğine bunu günde kaç seferde vermeniz gerektiğini keşfetmen gerekir. Bebeğini günde sekiz defa olacak şekilde beslerseniz öğün başına 90 gram gibi bir miktar denk gelir. Bebeğin yeterli miktarda anne sütü alıp almadığını kontrol etmek için bebek bezlerini de kontrol edebilirsiniz. Beş aylık bir bebeğin günde ne kadar bebek bezi kirletmesi normaldir? Günde 4 ila 5 arasında bez kirletmesi bebeğin için her şeyin yolunda olduğunu gösterir.

Beş aylık bir bebek ne yiyebilir? Beş aylık bir bebek için ek gıda miktarı ne olmalıdır?

Sen ve bebeğin doktoru, bebeğine katı gıdalar vermeye karar verdiyseniz, yavaş gidin ve bebeğin ipuçlarını izleyin. Bir yemekte 28 gram ile başlayabilir ve bebeğin bu miktardan hoşlanıyormuş gibi görünüyorsa miktarı kademeli olarak yaklaşık 85 grama kadar, günde üç kez olacak şekilde yükseltebilirsin. Bebeğinin sebze ve meyveleri ne kadar miktarda yiyeceği, yine bebeğinin isteklerine bağlıdır.

Beş aylık bir bebeğe su içirilir mi?

Genellikle doktorlar, bebeğin katı gıdalara geçmesinden sonra su almaya başlamasını öneriyor. Yani bebeğin, ek gıda ile besleniyorsa ona su içirebilirsin. Burada dikkat etmen gereken, su miktarını aşırıya kaçırmamaktır. Eğer bebeğine çok fazla su içirirsen bebeğin daha az besin ister.

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Beslenmesi

Diyetisyen Melda’dan Ay Ay Bebek Beslenmesi

5 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

Beş aylık bir bebek ne kadar süre ve uzunlukta uyumalıdır?

Beş aylık bir bebeğin ne kadar uyuyacağı, bebeğin kendisine bağlıdır. Her şeyde olduğu gibi uyku konusunda da bir düzen vardır ve çoğu zaman bebeğin uykuya karşı tutumu kendi kişiliğiyle alakalıdır. Beş aylık bir bebek günde ortalama olarak 15 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyar. Bu uykunun 10 saati gece (bazı bebekler geceleri uyanırken bazıları deliksiz bir uyku uyur), birkaç saati ise gündüzleri olmak üzere bölünür.

Beş aylık bir bebek neden uyumaz?

Bazı ebeveynler, daha önceleri gayet iyi bir uyku düzeni olan bebeklerinin artık iyi uyumadığını söylerler. Beş aylık bir bebeğin uykusuzluğunun sebebi birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir ama bunlardan en yaygın olanı uyku gerilemesidir. Bu yaşta, bebekler için uyku gerilemesi yaygın bir durumdur, çünkü bebekler beyinleri daha etkin çalışmaya başlar ve daha aktif hale gelir. Yatıştırıcı bir uyku rutini, bebeğinizin daha sakin bir uyku çekmesine yardımcı olabilir. Bebeğini kucağınıza hapsetmek yerine kendi başına uyumaya yönlendirebilirsiniz. Neyse ki, beş aylık bebeklerin uykularındaki gerileme yalnızca 2 ila 6 hafta arasında sürer.

Beş aylık bir bebek için uyku eğitimine başlanır mı?

Bazı durumlarda, evet! Bazı aileler uyku eğitimi konusunda kesin sınırlar koyarken bazı aileler ise bebeğin ağlamasına izin verir. Beş aylık bebeğin gece boyunca uyumuyorsa ve uyku eğitimine başlamak istiyorsan, bu aylar muhtemelen doğru zamanlar olacaktır. Uzmanlar, düzenli uyku alışkanlığına girdiyse ve gece gündüz beslemelerini azalttıysa bebeklerin uyku eğitimine hazır olabileceğini söylüyorlar.

Beş aylık bir bebeğin yüzüstü uyuması mümkün müdür?

Bebeğinin yüz üstü uyumasına izin vermek korkutucu bir düşünce olabilir. Ama bebeğinin ara sıra yüz üstü uyuması, başını kaldırmaya ve tamamen devrilmemeye yetecek kadar güçlü olması güvenlidir.

Önerilen Makaleler

Bebek nasıl uyutulur?

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

5 Aylık Bebekler İçin Tavsiyeler

-Bebeğinizin karşısına bir ayna koyun ve kendisini tanımasına izin ver.

-Bebeğinin altı aylıkken yapılması gereken kontrolleri için randevu almayı unutma.

-Bebeğinin 5. Ay fotoğrafını çek!

Önerilen Video

Kaynak : Doktorundan Dinle

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Bilgini Test Et

Bebek Gelişimi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebekler Hakkında Kimsenin Bilmediği 12 Şey

Özet
5 Aylık Bebek Gelişiim
Makale İsmi
5 Aylık Bebek Gelişiim
Tanımlama
Bebeğin artık beş aylık! Kendini biraz kaptan gibi mi hissediyorsun? Geçtiğimiz aylar içerisinde bebeğinin gelişimi için onu teşvik ettin ve ona yardımcı oldun. Beş aylık bebeğin büyük ihtimalle artık kendi başına oturmaya çalışacaktır.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
12
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
132
Bayıldım!
Garip Garip
26
Garip
Sevmedim Sevmedim
15
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir