4 Aylık Bebekler

Bebeğin artık dört aylık! Dört aylık bir bebek için hayat çoğunlukla “oyun” ile ilgilidir. Sen bebeğinle yerde oynamaya devam ederken, bebeğin muhtemelen yerde yuvarlanma ve kendisini itmek gibi yepyeni atletik kabiliyetler sergilemeyi öğrenecektir. Son zamanlarda spor salonuna gitmeye vakit bulamıyor musun? Bebeğin sana nasıl spor yapılacağını gösterecek! Bebeğini motivasyon aracın ve kişisel eğitmenin olarak gör. Neden yere inip bebeğinle birlikte biraz egzersiz yapmayasın ki?

Dört aylık bebeğin gelişme sürecinde ve yeni şeyler öğrenmeye devam ediyor.

Önerilen Makaler

Bir Bebek Nasıl Eğlendirilir?

4 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu

4 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Dört aylık bir bebeğin boy uzunluğu ve kilosu ne kadar olmalıdır? Bu genellikle kız bebekler için 6,4 kg ve erkek bebekler içinse 6,9 kg olarak ölçülmektedir. Boy uzunluğu ise kız bebekler için 62 cm ve erkek bebekler içinse 64 cm olarak ölçülmektedir. Tabii ki bu dört aylık bebeğinin tam olarak bu ölçülerde ve ağırlıkta olması gerektiği anlamına gelmez. Sağlıklı bebekler, doğal bir büyüme eğrisini takip etme eğilimindedir; yaşları büyüdükçe aynı yüzdelik dilimi korurlar ve bu, sağlıklı büyümenin bir göstergesidir.

Bebeğin dört aylık olduğunda 500 gram civarında kilo almış ve büyüme evresine devam ediyor olacaktır.

4 Aylık Bebeğin 5 Duyusu

Dört aylık bebeğin duyuları yardımıyla dünyayı keşfetmeye başlayacaktır. Bebeğin dört aylık olduğunda elini ağzına götürmeye ve nesneleri ağzıyla keşfetmeye çalışmaya başlar. Bebeğinle küçük sohbet seansları yaptığınızda seni dinleyecek ve sonrasında senin sözcüklerini tekrar etmeye çalışacaktır. Bebeğinin eğlenmesi için ona eğlenceli şeyler anlatın ve gülmesini sağlayacak yüz ifadeleri seçin… Dört aylık bebeğin artık çok daha uzaktaki nesnelere dikkat kesilebilir!

Bebeğinle gülmek çok önemlidir. Aranızda bir bağ kurulmasına yardımcı olur. Ev dağınık ve üstünüz başınız kusmuk içindeyken her şeyi boş verip bir kahkaha atmak senin gerginliğinin bebeğine geçmesini engeller. Üstelik içten atılmış bir kahkahanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair kanıtlar vardır. Ayrıca zorluklara rağmen gülebilmeyi çocuğuna öğretmek ona yaşam boyu fayda sağlayacak bir beceri sağlar.

4 Aylık Bebeklerin Dönüm Noktaları

Dört aylık bebeğin yerde yuvarlanmak suretiyle sırt üstü ve yüz üstü dönebilir, kendisini dirsekleriyle itebilir. Öne ya da arkaya birkaç cm ilerleyebilirler. Sırt kamburlukları azalır ve kendilerini daha dik tutmaya başlarlar. Ayrıca bebeğini dik tuttuğunuz ayaklarıyla bastığını hissedebilirsin. Bu şekilde, ağırlığını senin dengelediğin durumda bebeğin bacaklarına ve kalçasına bir zarar gelmez. Oyuncaklara ulaşmaya çalışmak bebeğin için büyük bir eğlence kaynağı olacaktır! Plastik anahtarlar, diş fırçaları ve yumuşak kitaplar bu yaş için iyi seçimlerdir. Dört aylık bebeğin için diş çıkarma süreci başlamış olabilir, bu da dokunduğu her şeyi ağzına götürmesinin bir açıklamasıdır.

Oyun saatlerinin güvenliği için aşağıdaki nesnelerin etrafta olmamasına dikkat et. Bebeğin her şeyi ağzına götürmeyi deneyeceği için onu özellikle yere koyduğunda aşağıdakileri erişimi dışında tut:

  • Madeni para, düğme, pil gibi bebeğinin yutabileceği küçük şeyler
  • Küçük parçalı oyuncaklar
  • Balonlar
  • Güvenli şekilde kapanmamış prizler
  • Kablolar
  • Naylon torba ya da ambalajlar
  • Gazete ve dergiler
  • Evcil hayvanınız varsa onun oyuncak ve yemekleri
  • Ev bitkileri
  • Bebeğin eğer ağabey ya da ablası varsa onu da bu konuda bilgilendirmeyi ve onun da oyuncaklarını bebekten uzak tutmasını söylemeyi unutma.

 

4 Aylık Bebeklerde Beslenme

Dört aylık bebeğini artık nasıl beslemeniz gerektiğini öğrendiğini ve her şeyin rayına oturduğunu düşünebilirsin ama işler bu noktada biraz değişiklik gösterebilir. Bebeğinin dikkati artık başka şeylere kayabilir. Bu da beslenmeye ara vermesine neden olabilir. Bunu emmeyi reddetmesi ya da mamadan sıkılması olarak algılama.

Dört aylık bir bebek ne yiyebilir?

Bebeğini anne sütü ya da mama ile beslemeye devam etmelisin. Ama bu noktada bebeğine farklı bebek gıdaları verip veremeyeceğini merak edebilirsin, bu sorunun cevabı ise “bazı durumlarda” olacaktır. Farklı bebekler farklı yaşlarda katı gıdalar için hazırdır.

Dört aylık bir bebeğe farklı bebek gıdaları verilir mi?

Bu sorunun cevabına en doğru şekilde ulaşmak için doktorunla görüşmende her zaman fayda vardır ama doktorunla konuşmadan önce aşağıdaki işaretleri gözlemleyebilirsin:

-Bebeğin başını yukarıya kaldırıyorsa ve bunu çok uzun süre yapıyorsa

-Bebeğin bebek sandalyesine dik olarak oturabiliyorsa

-Bebeğin doğum kilosunun iki katına ulaştıysa

-Bebeğin diğer yiyeceklere kaşı ilgiliyse ve onları tatmak için ağzını açıyorsa

Bebeğine farklı gıdalar vermeye karar verdiğinde hangi yiyecekle başlayacağını da seçmek durumundasın. Avokado, muz, tatlı patates ve tahıllı mamalar başlangıç için popüler seçeneklerdir.

Dört aylık bir bebek için ekstra gıda miktarı ne olmalıdır?

Yavaş başlamalısın. Ortalama olarak 50 gram ölçü, bebeğin için yeterli olacaktır. Eğer bebeğin verdiğin ekstra gıdayı tamamlamak istemiyorsa onu bu konuda zorlamamalısın. Her birkaç günde bir, bir gıda alerjisi bulgusu aramak için yeni bir yiyecek sunun.

Dört aylık bebekler ne kadar miktarda ve sıklıkta yemelidir?

Mama ile beslenen bebekler: Dört aylık bir bebeğin günlük olarak ihtiyaç duyduğu mama miktarı nedir? Genellikle bu miktar öğün başına 110 cc civarı olacak şekilde günde 4 ila 6 sefer arasındadır.

Anne sütü ile beslenen bebekler: Dört aylık bir bebeği ne kadar sıklıkla emzirmelisiniz? Beslenme hala geride kalan aylarda olduğu gibi 3 ila 4 saatte bir olacak şekildedir ama elbette emzirilen bebeklerin her biri kendisine göre farklılıklar gösterebilir. Burada önemli olan bebeğin için her şeyin yolunda olmasıdır, bebeğiniz sağlıklı bir şekilde kilo alıyorsa her şey iyi gidiyor demektir.

Biberon ile beslenen bebekler: Eğer anne sütünü biberon yoluyla bebeğine yediriyorsan bebeğin için ne kadarının yeterli olacağını merak etmen oldukça normaldir. Dört aylık bir bebeğin günde toplam olarak 700 cc civarında anne sütü alması gerekmektedir. Dolayısıyla bebeğine bunu günde kaç seferde vermeniz gerektiğini keşfetmen gerekir. Bebeğini günde sekiz defa olacak şekilde beslersen öğün başına 80 gram gibi bir miktar kullanmalısın. Bebeğin yeterli miktarda anne sütü alıp almadığını kontrol etmek için bebek bezlerini de kontrol edebilirsin. Dört aylık bir bebeğin günde ne kadar bebek bezi kirletmesi normaldir? Günde 4 ila 5 arasında bez kirletmesi bebeğin için her şeyin yolunda olduğunu gösterir.

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Beslenmesi

Diyetisyen Melda’dan Ay Ay Bebek Beslenmesi

4 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

Dört aylık bir bebek ne kadar süre uyumalıdır?

Dört aylık bir bebek günde ortalama olarak 15 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyar. Bu uykunun 10 saati gece, 5 saati ise gündüzleri olmak üzere bölünür.

Bu aydaki bebekler genelde uykularında daha çok hareketli olurlar. Çıkardıkları sesler ve hareketleriyle ebeveynlerini uyandırabilirler.

Dört aylık bir bebek ne kadar uzunlukta uyumalıdır?

Dört aylık bebekler genellikle geceleri yalnızca 1 ya da 2 kez uyanır. Dört aylık bebekler genellikle kısa bir akşam uykusu, akşama göre daha uzun olan bir sabah uykusu ve öğlen uykusu olmak üzere gündüz uykularını üçe bölerler.

Dört aylık bir bebek neden uyumaz?

Bazı ebeveynler, daha önceleri gayet iyi bir uyku düzeni olan bebeklerinin artık iyi uyumadığını söylerler. Ya da dört aylık bebeklerinin geceleri sık sık ağlayarak uyandığını belirtiyorlar. Bu yaştaki bebeklerin derin bir uyku çekmemesi de en az derin bir uykuya sahip olmaları kadar normaldir. Dört aylık bebeklerin beyinleri daha aktiftir ve bu da onları tetikte tutar. Yatıştırıcı bir uyku rutini, bebeğinin daha sakin bir uyku çekmesine yardımcı olabilir. Bebeğini kucağına hapsetmek yerine kendi başına uyumaya yönlendirebilirsin.

Neyse ki, dört aylık bebeklerin uykularındaki gerileme yalnızca 2 ila 6 hafta arasında sürer.

Dört aylık bir bebek için uyku eğitimine başlanır mı?

Bu kişisel bir tercihtir ama bazı uzmanlar 4 ila 6 ay arasında uyku eğitimine başlayabileceğini söylüyor. Bebeğin uyku eğitimine hazır olabileceğini gösteren işaretler de vardır; düzenli bir uyku rutinine girmesi ve gece-gündüz beslenmelerinin azalması gibi…

Dört aylık bir bebeğin yüzüstü uyuması mümkün müdür?

Eğer dört aylık bebeğin yüz üstü uyuyorsa kendi etrafında dönmekten fazlasıyla hoşlanan bir bebeğin var demektir! Bebeğinin yüz üstü uyumasına izin vermek korkutucu bir düşünce olabilir. Ama bebeğinin ara sıra yüz üstü uyuması, başını kaldırmaya ve tamamen devrilmemeye yetecek kadar güçlü olması güvenlidir.

Önerilen Video

Kaynak : Pedagog Gözde Erdoğan Gelişim Akademi

Önerilen Makaleler

Bebek nasıl uyutulur?

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Dört Aylık Bebekler İçin Tavsiyeler

– Bebeğini, dört aylıkken yapılması gereken kontrollere götürmeyi unutma.

-Bebeğinin beş aylıkken yapılması gereken kontrolleri için randevu almayı unutma.

-Çocuk doktorunla birlikte bebeğinizin katı yiyeceklere başlayıp başlayamayacağı konusunu görüşmeyi unutma.

-Bebeğinin ağzına götürebileceği küçük ve tehlikeli nesneler için etrafı sık sık ve dikkatlice kontrol etmeyi ihmal etme.

-Bebeğinin 4.ay fotoğrafını çek!

Önerilen Video

Kaynak : Doktorundan Dinle

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Bilgini Test Et

Bebek Gelişimi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebekler Hakkında Kimsenin Bilmediği 12 Şey

 

Özet
4 Aylık Bebek Gelişimi
Makale İsmi
4 Aylık Bebek Gelişimi
Tanımlama
Bebeğin artık dört aylık! Dört aylık bir bebek için hayat çoğunlukla “oyun” ile ilgilidir. Sen bebeğinle yerde oynamaya devam ederken, bebeğin muhtemelen yerde yuvarlanma ve kendisini itmek gibi yepyeni atletik kabiliyetler sergilemeyi öğrenecektir.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-2
-2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
9
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
97
Bayıldım!
Garip Garip
11
Garip
Sevmedim Sevmedim
5
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı